ASU Politehnica Timişoara – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 5-0 (3-0). Repriza și echipa, un sărbătorit căpitan. Alexa: ”E greu cu restricțiile pe care le avem” Cojocaru: ”Am jucat foarte, foarte prost!” + FOTO

Alb-violeţii au avut parte de o ultimă verificare generală reuşită înainte de startul oficial, cu un prim joc de Cupa României joia viitoare cu Astra. ASU Politehnica Timişoara a depăşit azi colega de eşalon pe terenul 2 din cadrul complexului sportiv “Adrian Stoicov” de lângă stadionul „Dan Păltinişanu” la un scor care ne scuteşte de alte comentarii: ASU Politehnica Timişoara – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 5-0 (3-0). De reamintit și celelalte rezultate ale poliștilor în această iarnă: 6-1 cu ACS Pobeda Star Bisnov (Dudeştii Vechi), 3-1 pentru CSM la Reşiţa şi 3-2 acasă cu urmașa lui ACS Șirineasa.

Echipa alb-violetă a deschis rapid scorul, după numai două minute de joc, când Casado, găsit în mijlocul careului advers, a înscris cu latul la colţul lung, în dreapta portarului: 1-0.

Peste un sfert de oră, Plazonja a fost faultat în careu de Moisie şi s-a acordat corect lovitură de la 11 metri, transformată cu siguranţă de Munteanu, în dreapta portarului, care a ghicit colţul și a atins mingea, dar fără folos… 2-0 după 20 de minute de joc.

Iar tot el a nimerit stâlpul din dreapta portarului 3 minute mai târziu, cu un şut din afara careului de 16 metri. În minutul 27 se producea un meleu la centrul terenului – vezi foto, cu Mera şi Dieu protagoniști, dar în cele din urmă spiritele s-au calmat, şi fără cartonaşe din partea arbitrului.

În minutul 41 Ivanovici a pătruns prin dribling până în suprafaţa de 16 metri şi l-a servit ca pe tavă în fata porţii pe Stjepan Plazonja, care, cu un şut pe jos în stânga portarului, a stabilit rezultatul la pauză.

La reluare, din minutul 46, o nouă echipă trimisă în teren de antrenorul Dan Alexa, lucru făcut şi de antrenorul Călin Cojocaru. De remarcat că banderola de căpitan în ultimele 45 de minute a fost purtată de sărbătoritul zilei – Doru Andrei, la aniversarea a 18 primăveri. Majorat.

La primul joc în tricoul alb-violet, Ionuţ Cioinac a mărit avantajul la trei minute de la reluare, în urma unui corner executat tocmai de Doru Andrei, mijlocaşul reluând din apropiere cu latul pentru 4-0. Ultimul gol al meciului a fost marcat de veteranul Mircea Axente în minutul 75, în urma unei acţiuni individuale a vârfului violet… 5-0.

De menţionat că gorjenii au mai jucat și ieri, pe terenul din localitatea Covaci, unde cei de la Pandurii au evoluat împotriva divizionarilor ”C” timișeni din Ghiroda, pe care i-au învins cu 1-0 prin golul marcat de Marian Habet. Oltenii sunt aflaţi în cantonament de o săptămână în sudul capitalei Banatului.

ASU Politehnica: Hindrich – Sofran, Mera (cpt), Scutaru, Popovici – Codrea, Casado – Munteanu, Ivanovici, Denis Radu – Plazonja.

Antrenor principal: Dan Alexa; secunzi: Antonio Foale şi Cristian Gălan.

Din minutul 46 a evoluat o nouă echipă: Păduraru – Jurj, Bocșan, Coadă, Pamfile – Cioinac, Ignea – Doru Andrei (cpt), R. Rus, Manea – Axente.

Pandurii: Aldescu (min. 31, Iovicin) – Dieu, Moisie, Diau, Grecu, Dobre, Siyla, Acosto, Zaborowski, Bunga, Goma.

Antrenor principal: Călin Cojocaru; secund, Petre Vlătănescu.

Din minutul 46 au intrat alţi jucători: Iovicin (min. 61, Opriţa) – Cotolan, Erhard, Raul Cojocaru, Velcotă, Daniel Filip, Habet, Răchişan, Vaida, Cordunean, Peia.

Au arbitrat: Andrei Maier – Denis Mihăescu şi Vlad Maier.

Reamintim că partida din optimile de finală ale Cupei României, ASU Politehnica Timişoara -Astra Giurgiu, e programată joi, 11 februarie, de la ora 17:45, pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

La cald…

Dan Alexa, antrenorul principal al ASU Politehnica Timişoara, a spus că „a fost un joc bun din partea noastră. Am avut o săptămână grea, în care am încărcat foarte mult. În primul rând mă bucur că nu s-a accidentat nimeni, nici de la noi, nici de la Pandurii, un joc de verificare. Am reuşit greu să luăm aceste jocuri amicale pentru că e greu cu restricţiile pe care le avem. Am avut patru jocuri, sper să fie suficiente. Încep meciurile oficiale, întâlnim un adversar care e clar este favorit  Astra Giurgiu. Şi după aceia  încercăm să pregătim foarte bine meciul cu Buzău din prima etapă şi prin prisma jocului cu Astra. A fost o perioadă de acumulări. Cred că echipa a crescut din punctul ăsta de vedere. Am crescut de la joc la joc. O perioadă grea pentru fotbalişti, dar necesară, o să avem o zi liberă iar de poimâine intrăm în ciclul săptămânal pentru meciul cu Astra”.

– Aţi încheiat definitiv cu succes achizițiile… Da! Cioinac mai are de pus la punct cu pregătirea, mai e Radunovic, la care durează cu actele, nu cred că-l vom avea la jocul de Cupă. Sunt mulţumit de achiziţii, Rus s-a arătat consistent în joc astăzi, Cioinac la fel. Repet, Cioinac e un jucător pe care mă bazez foarte mult, dar mai trebuie să se pună la punct cu pregătirea”. Singurul senior absent astăzi a fost Pavle Radunovic, care de ieri şi-a reluat programul normal după o accidentare minoră.

– Ce părere aveţi de Turnu Măgurele? S-a retras şi aveţi un mic avantaj, aţi urcat în clasament… ”Nu mă aşteptam ca să se retragă, este o echipă foarte bună, s-a investit foarte mult, îmi pare rău, căci s-a făcut acolo un stadion, nu ştiu cauzele care au fost acolo, din care motive s-au retras, dar pentru liga a doua e o pată neagră. A fost una dintre echipe care şi-a arătat intenţiile de promovare, au ratat promovarea în ultima secundă acum un an, dar nu vreau să comentez prea multe. Pe noi ne avantajează puțin că U Cluj a pierdut trei puncte, ceea ce este foarte important pentru contracandidatele Clujului, asta este…”

– Care dintre echipe ți se pare că s-au întărit mai mult? Eu cred că Rapidul s-a întărit cel mai mult, acum, în momentul ăsta în care mă întrebaţi. Alături de Craiova, care are şanse la promovare. Dunărea Călăraşi s-a întărit, au situaţie financiară foarte bună, pot să vă spun că cei de la Călăraşi au echipă de prima ligă.”

Călin Cojocaru (antrenor principal Pandurii): ”Am jucat cu Poli, o echipă bună, o echipă la alt nivel faţă de noi, în şapte zile joacă meci oficial, noi abia în 20 februarie. S-a văzut la noi oboseala. Am jucat foarte, foarte prost, efortul fizic m-a interesat mai mult la băieţi, pregatirea fizică. Pentru efort sunt mulţumit, dar asta nu scuză greşelile pe care le-am făcut foarte uşor. Am luat foarte uşor goluri. Nu-mi place, vreau altceva de la jucători. Chiar dacă sunt obosiţi, vreau să joace cu capul, nu haotic, trebuie să gândească altcumva fazele. Dar cum am spus, suntem obosiţi la momentul acesta. Peste trei săptămâni cu siguranţă vom avea alt ritm. Ne-au şi lipsit mulţi jucători: Dodoi, Pleşa, Bakary, Boaben, Raşoveanu, care contează pentru noi. Și lucrul acesta s-a văzut, nu am avut forţă, nu ne-am creat ocazii.”

– Aţi jucat şi ieri un amical… ”Da am jucat şi ieri, la Covaci, şi am câştigat cu 1-0, cu o echipă de liga a treia. Cu Poli e altceva, am spus – este o echipă bună şi îi doresc succes. Iar eu am vrut să dau minute la toţi jucătorii.”