Auto revine, 3-2, dar Leleczi trage o spaimă soră cu moartea

FC Auto Timişoara şi-a reînodat cu greu seria pozitivă întreruptă miercuri la Dudeştii Vechi, unde ceda cu 2-0 după 7 victorii la rînd, cîştigînd sîmbătă cu 3-2 (2-2) în faţa unei codaşe din Deta pentru care rezerva Gheorghiţă, rămas singur cu portarul, ar fi putut egala în ultimele faze ale unui joc marcat de grava accidentare a lui Bela Leleczi, salvat cu promptitudine graţie profesionalismului doamnei asistente Cîrciumaru.

„Am jucat foarte slab, fără vlagă, şi am cîştigat cu şansă. Aşa se întîmplă cînd nu prea ne mai antrenăm, acum, cu toate aceste etape, şi intermediare. N-am efectuat antrenament decît vineri, şi ce se putea face, pe asemenea căldură!? Şi am avut şi necazuri, i-am pierdut pe cei mai în vînă, care prin mobilitatea şi viteza lor creau probleme în atac. A fost o accidentare gravă, bine că a scăpat şi s-a încheiat cu bine…”, ne-a spus antrenorul Petre Vlătănescu, marcat de pierderea lui Bela Leleczi, care şi-a înghiţit limba în urma unei violente ciocniri involuntare cu un adversar, cap în cap, suferind o comoţie cerebrală. Atacantul a fost înlocuit încă de la mijlocul primei reprize, cu Moţ, şi a primit îngrijiri medicale.

Leleczi, tată al unui bebeluş de 3 luni, era printre cei mai penetranţi jucători de atac ai gazdelor, care au deschis scorul, 1-0, încă din minutul 2, prin Matei cap, în urma unui corner. A fost 1-1, Cosmin Bar transformînd un penalty, în urma unui contraatac al detenilor la care Taub, atacînd prin fault din lateral, a fost sancţionat cu cartonaş roşu,  iar apoi chiar 1-2, prin Marcu. Auto a egalat, 2-2, prin rezerva Moţ, în urma unei faze de biliard în careul oaspeţilor, în care balonul a întîlnit şi bara.

3-2 s-a consemnat graţie unei incursiuni pe dreapta, centrarea lui Rotaru fiind atinsă de Moţ şi deviată de Semeniuc în proprie poartă. „A mers binişor, am avut şi superioritate numerică pînă în minutul 80, cînd a venit eliminarea lui Chiu, dar am pierdut”, ne-a spus la final Erich Konig, conducător al oaspetei.

Auto Timişoara: Ionescu – Nagy, Vlădia, Matei, Taub – Rotaru, Al-Helou, Avădanei, Ursachi (Pitic) – Coca (Heller), Leleczi (Moţ). Pe bancă: Ilie – Cine, Cîmpan, Buz.

AS FC Deta: Marta – Laur Bar (Mioc), Semeniuc, Bucure, Chiu – Pau, Tatarici (Gheorghiţă), Dobra, Matei – Cosmin Bar, Marcu. Pe bancă: Ciomoş, Rusu, Ciupă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.