Axente şi Poparadu au adus ultima victorie contra Arieşului

Graţie norocului avut la tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei României, partida dintre Poli şi Arieşul Turda, din cadrul etapei a XIV-a, nu mai este ultima reprezentaţie a “alb-violeţilor” din acest an de pe stadionul Dan Păltinişanu, duelul cu Gaz Metan Mediaş urmând a fi partida de final de an din postura de gazdă.

Mircea Axente, aici in duelul de campionat din februarie cu Gaz Metan, mai are la dispozitie alte cel putin 90 de minute in fata propriilor suporteri pe 2011, dupa duelul cu Ariesul, pentru a lasa o mai buna amprenta ofensiva

Anul 2011 a fost unul de-a dreptul incredibil pentru Poli, care şi-a păstrat invincibilitatea în propriul fief, atât în campionat, cât şi în Cupă. Ceea ce nu au reuşit Steaua, Dinamo, Gaz Metan ori Braşov, e greu de crezut că va izbuti gruparea din Turda, cea mai slabă din seria vestică. “Lanterna roşie” a scos doar două puncte din deplasare: la Baia Mare, unde a fost aproape de victorie, fiind însă egalată în ultimul minut, şi, surprinzător, la Piteşi, cu contracandidata timişorenilor la promovare. Deşi a mai avut parte de deplasări grele, la Severin, Târgovişte, Bistriţa ori Slatina, deci contra unor formaţii cu mult superioare ei, nu a pierdut niciodată la mai mult de două goluri diferenţă.

Cei de la Arieşul s-au întâlnit cu satelitul Politehincii în ediţia 2007/08 a ligii secunde. În tur, la Turda, pe 21 noiembrie, clujenii s-au impus cu 3-1, goluri fiind realizate de Didă (63), Paşca (78) şi Andone (83), respectiv Cojocnean (61). În partea a doua a campionatului, “alb-violeţii” şi-au luat revanşa, impunându-se la limită, cu 2-1. Reuşitele bănăţenilor au fost înscrise de Axente (19) şi Poparadu (80), jucători care se găsesc şi acum la dispoziţia lui Velcea. În ciuda victoriei, la finele stagiunii timişorenii au retrogradat în eşalonul al treilea, iar Turda a terminat prima deasupra liniei.

În acest sezon, trupa lui Velcea a înregistrat acasă succese pe line. Mai mult, numai două adversare au reuşit să-i marcheze gol: Gaz Metan Severin şi FC Baia Mare. Meciul cu Arieşul ar trebui să fie cel mai uşor din postura de gazdă, care să o desprindă din nou pe formaţia timişoreană de locul al treilea, dacă ne gândim şi la faptul că FC Argeş nu va avea viaţa uşoară la Severin.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.