Bain după un corner, nou-promovata CSC Dumbrăvița egalată înaintea pauzei la Periam

Doar o săptămână a mai rămas până la debutul absolut al nou-promovatei CSC Dumbrăvița în Liga 2, programat sâmbăta viitoare de la ora 11 la Târgu Jiu cu ocupanta locului 13 după sezonul regular trecut, iar astăzi alb-verzii au efectuat penultima lor verificare din pregătiri, în regim de deplasare pe terenul codașei sezonului regular anterior în Seria 8 din Liga 3, Avântul Periam, care i-au egalat chiar înaintea pauzei: 1-1 (1-1).

După înfrângeri sâmbăta trecută la Lugoj, 1-0 (1-0) cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii, respectiv miercuri pe ”Dan Păltinișanu”, 4-2 (3-2) pentru Ripensia, ”verzii” nou-promovați au jucat astăzi ultimul lor meci amical în compania unei grupări de seniori înaintea startului oficial ”acasă” la urmașa lui ACS Șirineasa și ACS Energeticianul, una dintre cele 6 întâlniri de sâmbăta viitoare de la ora 11 din cadrul rundei inaugurale a Ligii 2, etapă care va demara joi de la ora 18 cu partida Progresul 1944 Spartac București – Dinamo, urmată vineri de la ora 17 de meciul Unirea Slobozia – CS Minaur Baia Mare, și care se va încheia marți seară cu jocul CS al Armatei – Metaloglobus.

A fost însă abia penultimul test pentru dumbrăvițeni, care vor mai juca și la mijlocul săptămânii viitoare, cu juniorii sub 19 ani de la UTA, meci care se va disputa la Timișoara și nu la Arad, mai exact miercuri 3 august de la ora 10 pe stadionul „Dan Păltinișanu”.

Până atunci însă, amicalul de astăzi, în care, conform precizărilor antrenorului Cosmin Stan înaintea partidei de la Periam, „la fel ca la meciul cu Ripensia, urmărim cristalizarea primului 11. Vreau să văd la lucru jucătorii care ar putea compune formula noastră de start sâmbăta viitoare, la meciul de la Târgu Jiu.”

În acest sens, CSC Dumbrăvița a început cu Robert Mikloș – Sergiu Sabău, Bain, Călin Toma – Amariei, Olaru, Ilan, Luca Bodri, Grancea – Grigoriu și Ungureanu.

Așadar și unele absențe, de exemplu în cazul lui Dragan Paulevici pe o perioadă mai îndelungată, iar în ceea ce-l privește pe Alexandru Tismonar, accidentat la gleznă în repriza a doua a meciului cu Ripensia, este ceva mai bine, dar continuă să fie menajat cel puțin până la începutul următoarei săptămâni. A lipsit și atacantul David Popa din cauza unei accidentări, dar se speră în revenirea lui la antrenamente începând de săptămâna viitoare, cu o problemă la inghinali confruntându-se și tânărul Blickling.

După două meciuri în care au scos primii mingea din propria poartă, astăzi dumbrăvițenii au deschis scorul în urma unei faze fixe, în minutul 35, atunci când Adrian Bain a marcat cu capul, după un corner executat de Călin Toma. Egalarea a survenit la ultima fază a primei reprize, atunci când gazdele au înscris pe fondul unor greșeli colective ale nou-promovaților: 1-1.

La reluarea partidei au mai intrat la vizitatori Curea, Simon, Toma Bodri, Bura-Koț și Pașcalău, mijlocașul Denis Curea urmând a face, cel mai probabil, parte din lotul cu care Cosmin Stan va aborda campionatul: „După amicalul cu Ripensia, de miercurea trecută, ne-am convins și dorim să îl păstrăm. Urmează să rezolvăm actele pentru un împrumut, pentru că el aparține de Farul Constanța. În mare parte, lotul e format pentru începutul de campionat. Mai e întreaga lună august în care se pot face transferuri, sigur că mai pot apărea veniri și plecări, însă într-o proporție foarte mare aceasta este echipa cu care abordăm sezonul”.

Antrenorul Cosmin Stan a admis că și-ar fi dorit o victorie în testul de la Periam, pentru moralul jucătorilor săi: „Un joc tipic pentru această perioadă în care ne aflăm, cu o săptămână înainte de a începe campionatului. Per ansamblu, a fost un joc bun, chiar dacă ne-am menajat un pic în dueluri, deoarece am încercat să evităm accidentările. Consider că suntem pe un drum ascendent, dar îmi pare rău că nu am reușit să câștigăm. După ultima săptămână, în care nu ne-au ieșit rezultatele, aveam nevoie de o victorie pentru moral. Totuși, suntem o echipă tânără, sunt mulți jucători noi și ne-ar fi prins bine o victorie, pe care o puteam obține foarte ușor. Din păcate, soluțiile la finalizare au lăsat de dorit, am avut câteva șanse foarte mari de a marca însă ne-am pripit. În schimb, am primit un gol chiar în ultimul minut din prima repriză. După cum le-am spus la pauză, a fost un gol ca la Liga a III-a. O echipă de eșalon secund niciodată nu are voie să primească un asemenea gol, într-un moment în care aveam superioritate pe faza defensivă, atacantul lor a primit mingea între fundașii centrali, iar noi dormim și visăm în loc să anticipăm ce face adversarul”. Avântul Periam încheia sezonul regular în Seria 8 din Liga 3 cu o singură victorie și două remize în 16 întâlniri, pe ultimul loc, evitat ulterior în play-out. Reviriment și ”evadare” datorate antrenorului Sorin Bălu, care astăzi a contat pe Voinea – Siminiceanu, David, Mureșan, Bot – Kuhn, Oancia, Mitre, Sîntean, Gălățan, Popa, pe parcurs mai intrând Burtic, Filip, telecican, Gașpar, Viașu și Victor Toma.

Cu o săptămână înaintea startului, Stan a mai spus că „nu avem cum să fim la un nivel foarte bun în momentul de față, e clar, ținând cont de toate aspectele din această perioadă. A fost o pregătire dură, chiar spartană, antrenamente foarte tari. Consider că suntem undeva la 50% din potențial în momentul de față. Sper ca până sâmbăta viitoare să mai creștem cu 10, poate 20 de procente. Ar fi perfect să ajungem la 70%. Probabil că, în două-trei etape, vom fi la nivelul maximal, dar asta depinde și de rezultate. Dacă am avea rezultate bune în începutul de sezon, probabil că ar grăbi procesul de intrare în formă bună”.

Despre primii adversari pe care Dumbrăvița îi va întâlni în Liga a II-a, Cosmin Stan a declarat: „Nu ne putem plânge de acest start, mai ales de primele două meciuri. Viitorul Târgu Jiu și Unirea Dej sunt echipe bune, dar anul trecut au jucat în play-out. Cred că acest program reprezintă o oportunitate pentru noi și sper să începem bine. Până la urmă, rezultatele din amicale au fost contradictorii la marea majoritate a echipelor. Cred că singura echipă care a avut constant rezultate bune în pregătire e Poli Iași. Inclusiv prima noastră adversară, Viitorul Pandurii, a avut la început rezultate un pic mai bune, iar pe final lucrurile s-au îmbunătățit. Totul a culminat cu victoria cu 6-1 de ieri cu CSM Slatina, tot o echipă de Liga a II-a”.

Din partea gazdelor, antrenorul principal Sorin Bălu a spus că ”a fost un meci chiar excelent în compania unei echipe de nivel superior. Cred că rezultatul de egalitate este cel meritat după cum s-a jucat. Un rezultat echitabil. Sunt mulțumit de evoluția băieților mei. Le doresc succes celor de la Dumbrăvița în liga a doua, că sunt prietenii mei!” Următorul joc al Avântului Periam este miercuru la Arad, cu CS Gloria Lunca-Teuz Cermei.

Programul complet al etapei I în Liga 2, pe coloana ierarhiilor secțiunii Fotbal. În Superliga, startul etapei a III-a s-a dat vineri, FC Argeș – U” Cluj 3-1 și Farul – Chindia 0-0, runda continuând sâmbătă seară cu FC Voluntari – UTA și CFR Cluj – CS Mioveni. Rezultatele și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.