Benga, 1-1 ASU Politehnica la Ripensia: ”Dacă nu luam acel gol, foarte greu ne marcau, căci în marea majoritate a situațiilor nu ne-au surprins decât în foarte, foarte mici detalii”

După o victorie acasă la debutul său ca antrenor principal secund divizionar, 1-0 sâmbătă pe ”Știința” cu nou-promovata AFK Csikszereda, Octavian Benga a contabilizat miercuri după-amiază și un punct în deplasarea lui ASU Politehnica la Ripensia, 1-1 (1-1), alb-violeții rămânând neînvinși și după duelul direct local în noul mandat al tânărului tehnician învestit săptămâna trecută. Vizitatorii mai bine clasați au deschis scorul pe ”Electrica” și au fost egalați din penalty în minutele dinaintea pauzei, Benga declarându-se nemulțumit de rezultat după aspectul jocului dar și avertizând în privința sosirii sâmbătă a celor din Snagov.

Octavian Benga: 1-1 (1-1) cu ASU Politehnica pe ”Electrica”, la Ripensia

”Am avut un meci important, căci tot timpul derby-urile locale nasc anumite ambiții. Am jucat contra concitadinilor noștri, iar dacă înaintea partidei puteam să spun că m-aș mulțumi cu un punct, sau pe jumătate, acum în schimb, după aspectul jocului, mă pot declara nemulțumit, pentru că pe toată durata meciului, în special în repriza a doua, cred că ASU Politehnica a fost echipa care a avut mai multe ocazii de a înscrie. În partea a doua am preluat inițiativa, am ieșit foarte bine de la vestiare, ne-am dorit victoria și nu ne-am mulțumit cu un egal, băieții au reacționat excelent, și îi felicit pentru atitudinea lor, pentru dorința de victorie. Am reușit o repriză a două excelentă!”, a spus mai întâi Octavian Benga.

”Legat de pregătirea jocului, pe cei de la Ripensia i-am analizat foarte bine, și au avut doar foarte, foarte puține momente în care ne-au surprins, iar dacă eram mai atenți trebuia să profităm pe tranziția pozitivă în repriza a II-a, în special în momentul recuperării mingii, dar ba am rămas în ofsaid, ba serviciile au fost mai lungi la ultima pasă. Am avut acea imensă ocazie a lui Ignea, și cam asta ar fi istoria jocului… Îi felicit și pe cei de la Ripensia pentru joc și atitudine, cred că suntem două grupări care încercăm prin mijloace sportive corecte să obținem bune rezultate pentru Timișoara, și există acest respect reciproc între noi. Așa a fost de-a lungul timpului în privința cluburilor de-aici, n-au fost ajutate să facă performanță, dimpotrivă, fiind defavorizate. Noi, cei din vest, suntem defavorizați și cred că merităm mai sus din partea statului, Timișoara este reprezentativă, de exemplu dacă ne referim și la momentul de ieri, de la Memorialul Revoluției, e capitala Banatului, iar bănățenii ar merita cel puțin un stadion pe măsură!” a mai adăugat proaspătul antrenor al alb-violeților.

Benga

”În prima repriză partida a fost influențată negativ de vânt, ne-am adaptat destul de greu condițiilor, am pierdut mingea a doua pe mingea jucată lung, am căutat să-i facem să joace minge lungă dar am pierdut multe mingi a doua. De aceea l-am introdus pe Vasile de la pauză și a venit cu un echilibru la mijloc și am controlat repriza a doua”.

În privința fazei premergătoare golului egalizator marcat de gazde de pe punctul cu var, ”jucătorii mai și greșesc, din păcate azi a fost rândul lui Mera, dar el a și făcut multe meciuri extraordinare, asta e, se întâmplă, și bine că nu am pierdut. Dacă nu luam acel gol, foarte greu ne marcau, pentru că am fost echipa pregătită să reacționeze. I-am analizat video iar în marea majoritate a situațiilor nu ne-au surprins decât în foarte, foarte mici detalii. Se întâmplă, bine că s-a încheiat egal și nimeni nu e supărat!”

Benga a reamintit că ”pentru noi este totuși un punct în deplasare, dar și al treilea meci consecutiv fără înfrângere, mi-aș fi dorit într-adevăr victoria, însă, repet, ca atitudine a jucătorilor, în repriza a doua și-au dorit să câștige, nu au jucat la egal, am fost echipa mai agresivă, mai ofensivă, chiar și Mera a urcat la o fază de atac, așadar ne-am asumat un risc pentru a juca la victorie, bineînțeles, cu mijloacele sportive potrivite”.

Prima sa săptămână plină ca antrenor principal în Liga 2, una cu etapă intermediară propunând un duel local direct în condiții de deplasare, dar și un meci acasă sâmbătă de la ora 14, cu o formație din zona locurilor de retrogradare: ”Vin cei de la Sportul Snagov și nu trebuie să ne lăsăm păcăliți de clasament, e o echipă care pune probleme, a învins Rapidul dar și pe altele, nu-i slabă, așa încât e un meci extraordinar de greu și e foarte, foarte important să câștigăm!”

Sportul Snagov a pierdut acasă tot de la ora 14, 2-3 de la 2-0 la pauză cu AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele. Rezultatele meciurilor jucate până la această oră în etapa a XVII-a din Liga 2, programul din weekend și clasamentul actualizat, pe coloana dreaptă.

ASU Politehnica va încheia sezonul de toamnă cu seria de trei meciuri la ”U” Cluj, la Mioveni și acasă cu CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

Revenim cu alte declarații, fotografii și cronica partidei de pe ”Electrica”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.