Brazilienii Europei. Serbia, campioană a lumii la U20: 2-1 (0-0; 1-1) cu Brazilia

Serbia a câștigat la Auckland, în Noua Zeelandă, ultimul act al turneului final al Campionatului Mondial de fotbal la categoria sub 20 de ani, trecând pe ploaie grație unui excelent joc de contraatac de Brazilia, în ceea ce a fost al patrulea joc la rând pentru europeni decis nu în limita celor 90 de minute.

FSS

Serbia U20 a câștigat cu 2-1 (0-0; 1-1) finala cu brazilienii, care se calificau cu punctaj maxim din faza grupelor și treceau apoi la penalty-uri, în optimi și sferturi, după meciuri de 0-0, de Uruguay și Portugalia, iar în semifinale cu 5-0 de Senegal.

Sârbii s-au impus la potou, cum o făceau și în optimea cu maghiarii, în ultimele minute ale celei de-a doua reprize de prelungiri, acum optarul Nemanja Maksimovic, un mijlocaș la închidere de 1,89 metri care în 26 ianuarie a împlinit 20 de ani, ajuns în acest an la gruparea kazahă FC Astana, finalizând un contraatac purtat în minutul 117: 2-1.

Tot balcanicii au deschis și scorul, același Maksimovic servindu-l în minutul 70 pe Sinisa Mandic, dar puțin mai apoi rezerva Andreas Pereira, intrat de nici 10 minute, a egalat: 1-1 în minutul 73. Optarul Maksimovic a crescut mai mulți ani, între 2007 și 2013, la roș-albii belgrădeni ai Stelei Roșii, după care trecea în 2013 la NK Domzale iar apoi în Kazakhstan, inițial pornind la juniori de la FK Gučevo Banja Koviljača și Omladinac Loznica.

S-a ajuns astfel pentru a patra finală la rând a Mondialului sub 20 de ani ca meciul să intre în prelungiri. Iar câștig de cauză au avut sârbii selecționați de Veljko Paunovic, ”bronzul” cucerindu-l Mali, cu 3-1 în finala mică în dauna Senegalului.

Serbia joacă în această seară al doilea meci la turneul final al Campionatului European sub 21 de ani, între cele 8 calificate în ultima fază, contra gazdei Cehia, după ce în prima întâlnire din grupă deschidea scorul în minutul 8 prin Djuricic și remiza 1-1 (1-1) cu Germania U21.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.