Brîndescu, 1-1 ASU Politehnica: ”După pauză n-am avut un joc de construcție foarte bun dar am pus presiune pe adversar, însă dacă nu fructificăm…”

ASU Politehnica a înregistrat astăzi a patra remiză acasă în campionatul în curs, și tot 1-1, numărul victoriilor pe teren propriu în Liga 2 rămânând astfel inferior celui al rezultatelor de egalitate și cu atât mai mult al înfrângerilor în Timișoara: 12 3 4 5 18-17 13 puncte.

Câștigători pe malurile Begăi doar în etapele a cincea, a 15-a și a 18-a, 2-0 cu Metalul Reșița respectiv cu Unirea Tărlungeni și 4-1 cu CS Balotești, timișorenii au reeditat în schimb remizele acasă cu FC Brașov, în care scorul la pauză pe ”Dan Păltinișanu” era 0-0, și pe ”Știința” cu Olimpia Satu Mare, de la 0-1 după 45 de minute, respectiv CSM Râmnicu Vâlcea, pe 10 decembrie fiind tot 1-1 la pauză, precum astăzi.

Brîndescu: al doilea 1-1 succesiv acasă, al cincilea în 2016/7 în Liga 2

Și atunci, ASU Politehnica a deschis scorul în primele minute dar s-a văzut egalată în prima parte, antrenorul principal Sorin Brîndescu explicând după întâlnirea de la ora 15 că ”din păcate, detaliile fac diferența, și astăzi nu am fost foarte inspirați la finalizare. A fost și vântul, condiții de joc la care nu ne-am adaptat deși ne-am pregătit în acest sens, iar după deschiderea scorului ne-am lăsat dominați. Am avut situații de a ne desprinde la 2-0 dar am suferit la capitolul finalizare, însă n-am reușit nici să închidem jocul și să intrăm măcar cu 1-0 la pauză”.

”Am avut într-adevăr goluri anulate, nu știu acum care este situația, dar a fost și lipsa noastră de inspirație, în foarte multe situații. În repriza a doua am încercat să readucem punctele dar nu am reușit un joc de construcție foarte bun, în schimb am pus presiune pe adversar, pentru a crea ocazii de gol, dar dacă nu le fructificăm… La Suceava am avut mult mai multe ocazii, astăzi am avut din nou”, a adăugat Brîndescu.

”Vrem să acumulăm cât mai multe puncte, pentru ca să stăm mai liniștiți, și nu ne încântă că am jucat mai bine decât adversarii în cele două meciuri dar nu reușim să fructificăm. Trebuie să muncim la acest aspect, nu știm cum facem… A fost și golul primit, din cinci greșeli comise începând de la Bădăuță, la o preluare în atac, pierdem posesia, Motreanu a ieșit târziu, apoi la marcaj, Mera, Gălan n-a strâns, și astfel am luat golul, golurile le luăm foarte ușor, din păcate…”, a mai spus Sorin Brîndescu. ASU Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila 1-1 (1-1) echivalează cu a treia remiză consecutivă în Liga 2 pentru alb-violeții nou-promovați, gazdele fiind egalate în minutul 43 de Roșu, după ce Bădăuță, unică noutate în primul 11 față de draw-ul de la Suceava, deschidea scorul în minutul 8.

Ce urmează? ”Mergem la Reșița să câștigăm, ne dorim foarte mult victoria, dar cu orice adversar ne-am dorit același lucru și am jucat de la egal la egal și în tur, am căutat să punem probleme, să jucăm și să câștigăm, și așa vrem și la Reșița!”

Etapa se va încheia cu jocul de luni de la ora 15, la Șiria, dintre UTA Bătrâna Doamnă și Metalul Reșița. Până atunci, rezultatele zilei în comentariul LIVE TEXT al partidei dar și pe coloana dreaptă, laolaltă cu ierarhia actualizată și programul rundei a 24-a.

ASU Politehnica a început astăzi cu 1.Markos Gakos / 22. Radu Motreanu, 21. Cristian Gălan – cpt., 14. Ioan Mera, 10. Răzvan Ghinescu – 3. Dănuț Bilia – 7. Daniel Birău, 5. Bogdan Nicolescu, 8. Mădălin Stancu, 17. Arthur Teuț – 9. Cătălin Bădăuță, rezerve la start fiind 23. Victor Gîrlea – 18. Ștefan Blănaru, 4. Laurențiu Telescu, 6. Răzvan Gorovei, 20. Ionuț Vucea, 24. Andrei Țugui și Marco Giuricici.

ACS Dacia Unirea: 88. Bogdan Olaru / 2. Gabriel Niță, 6. Laurențiu Ivan – cpt., 16. Costin Ghiocel, 8. Constantin Necoară – 17. Robert Moglan, 5. Victor Olenic, 11. Robert Roșoagă, 23. Comsin Neagu – 22. Costel Roșu – 10. Andrei Pușcașu. Rezerve: 99. Albert Popa – 20. Cătălin Stănciulescu, 3. Paul Ioan, 15. Gabriel Iosofache, 14. Dănuț Oprea, 7. Eduard Oprea și 18. Răzvan Adăscăliței.

Alin Pînzaru, antrenorul principal al Daciei Unirea Brăila, a spus la final de meci că ”se putea mai mult, și pentru unii, și pentru alții. Echipa gazdă a început mai bine, noi am făcut o greșeală, a fost un clinci, și am ajuns să fim conduși, la care trebuia să reglăm puțin jocul și să alergăm după egalare”.

Pînzaru a mai zis și că ”Poli a jucat cu entuziasm și merita mai mult, și eu aș fi sperat la mai mult din meciul de azi. A fost astăzi într-adevăr și vântul, dar asta este, trebuie să ne adaptăm, să jucăm în orice condiții, iar dacă ne uităm în urmă, la ce condiții au fost la încheierea sezonului de toamnă, în decembrie… Dar și acum, nu știu cum a fost prin părțile acestea, însă în prima etapă noi am avut un teren destul de greu; dacă la Liga 1 am văzut cum a fost, de exemplu la Târgu Mureș, atunci la Liga 2 ce să mai zicem!? Nu ne mai plângem…”

Antrenorul oaspeților a mai explicat și că ”nu avem o presiune a rezultatelor, din nici o direcție, căci la promovare este destul de greu de ajuns, așa încât de la meci la meci căutăm să introducem jucători tineri iar începând din vară să creăm un nucleu mai competitiv”.

Întrebat de gruparea alb-violet, Pînzaru a remarcat că ”Poli este o echipă mult iubită, cu o atmosferă frumoasă la meciurile acasă. Nu sunt valoric peste Liga 2 dar au câțiva jucători interesanți, care, în fața propriului public, susținuți, pot pune probleme. Ne-au pus, dar din fericire n-am pierdut. E o echipă interesantă! I-am văzut în mai multe partide din tur, le-au jucat cu entuziasm, și la fel au abordat și meciul de la Brăila, unde au avut, la fel, unele momente foarte bune, dar se întâmplă ceva pe anumite momente, o lipsă de concentrare sau nu știu ce, și le împing rândurile prea în față, rămânând descoperiți, și au pierdut destul de multe puncte pe jocuri bune, dar nu e treaba mea…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.