Bucure şi Filimon îi fac pană lui Auto

Şetparul Bucure, speculând cu agilitate în careu o minge respinsă în urma unei lovituri libere, şi decarul Filimon, dintr-o superioritate numerică pe când defensiva lui Auto părea a fi aruncat deja prosopul, au conturat în ultimele 25 minute al doilea succes al Chişodei (în roşu, în foto) cu 2-0 în returul Diviziei D Timiş, îngreunând şi mai mult soarta lui Auto, rămasă încă în pană în 2011.

FC Chişoda în returul lui 2010-2011

Auto, înverşunată după eşecul din debutul returului, 1-2 acasă cu Pobeda, şi anticipând nişte etape viitoare de foc, cu Spartak Gottlob, la Făget şi cu Timişul Şag, a şarjat decisă să-şi vândă scump pielea la o fruntaşă a ierarhiei, vârful Rotaru testându-l pe Holca deja în minutul 6 cu un şut de pe dreapta, din fuleu, respins de goal-keeperul trupei lui Cristi Safta. Oaspeţii s-au poziţionat îndrăzneţ, cu Mohamed filtrând în spatele vârfurilor Ursachi şi Rotaru, şi au ţinut în general la distanţă Chişoda într-o primă repriză de o factură modestă, a cărei evoluţie ar fi putut fi alerată de fructificarea unor bune centrări.

Chişoda a insistat de fapt pe flancul său stâng, Kosak şi juniorul Popa având oarecare dificultăţi în faţa lui Lupulescu şi Bucure, ale căror servicii eficiente n-au fost convertite de Abu Lebda, cu capul, în minutul 15, respectiv Sas, în minutul 18, care pur şi simplu n-a vrut să se… murdărească la un balon expediat în gura porţii. Oaspetea Auto a replicat prin aceeaşi metodă, centrând în două rânduri de pe dreapta dar Mohamed reluând alături.

Până la pauză, acelaşi Bucure s-a arătat a fi mai activ comparativ cu debutul său la Chişoda, în sâmbăta precedentă, când era înlocuit la reluare, şarjând chiar şi de pe dreapta, iar Abu Lebda n-a avut precizia necesară la un şut din alergare, expediat în minutul 45: 0-0.

Alta a fost abordarea şi vivacitatea gazdei favorite, odată ieşită de la vestiare, care şi-a înghesuit rapid adversara în preajma propriului careu, Lupulescu încercându-l pe Rain deja în minutul 46 iar portarul lui Auto fiind salvat de bara transversală la capul lui Bucure, în minutul 47, în urma unei lovituri libere. Se anunţa deja o repriză secundă dificilă pentru oaspetea în foame de puncte, Chişoda reuşind câteva acţiuni cursive pe flancul drept şi zece minute în general foarte bune.

Auto şi-a pierdut niţel cumpătul şi implicit concentrarea şi luciditatea în urma unui fault comis în preajma careului advers asupra vârfului său, Rotaru, în minutul 61, când protestele individuale ale oaspeţilor, cu Kosak şi Ursachi „îngălbeniţi” în faze succesive, au degenerat uşor într-o frustrare generală a codaşei, contraproductivă, şi care avea să-şi arate curând colţii. După ce Viţan, revenit în centrul defensivei Chişodei după operaţia suferită în iarnă şi înlocuindu-l pe Moga, eliminat la debutul său în deplasare la Şag, a primit în minutul 63 cartonaş galben pentru un fault asupra aceluiaşi Rotaru, zbătându-se în avanposturi dar fără acurateţe în faţa porţii, meciul tot mai încrâncenat a fost „rupt” de o fază fixă, în minutul 66.

Atunci, Sas a executat de pe stânga, de la 25 metri, din preajma tuşei, o lovitură liberă în gura porţii lui Auto, cu efect interior, balonul respins cu dificultate de defensiva oaspete ajungând în calea lui Bucure, care, pe fază, dintr-un buchet de jucători masaţi în faţa porţii, a reluat cu calm, cu piciorul drept, pe jos, de la 9 metri, pe sub un Rain mascat şi prins de rapiditatea fazei: 1-0.

Întrebarea era cum ar putea Auto contracara avantajul gazdei, şi Butnăraşu a fost prompt în a înlocui mijlocaşul la acoperire Al Helou cu Raul Moţ, revenit la vatră din Germania, în încercarea de a impulsiona flancul drept. Însă tot prin proteste şi-au săpat oaspeţii încet groapa, Butaru văzând şi el cartonaşul galben în minutul 71 iar Kosak lăsându-şi echipa în 10 jucători în ultimul sfert de oră, pentru un al doilea cartonaş galben, primit la 14 minute după ce fusese avertizat pentru ineficientele proteste.

Cu 1-0 şi în avantaj numeric, Safta a introdus forţe proaspete în răstimp de doar 7 minute, Golea, Dobre şi Oprescu luându-le locul lui Lupulescu, Sas şi Ilcău, iar ultimele zece minute le-au aparţinut tot aşa cum reuşeau la Şag să se desprindă pe final, deşi în inferioritate numerică, de această dată un alt recrut de la Autocatania, şi anume Brian Filimon, aducând liniştea cu un şut cu dreptul de la 12 metri, sus în stânga portarului, dintr-o poziţie centrală în care Chişoda îşi crease uşor superioritate numerică pe fondul unei dezorganizări şi lentori a defensivei adverse, artizan al acţiunii şi pasei de pe stânga fiind aceeaşi rezervă Golea: 2-0 în minutul 86.

Chişoda rămâne în cursa cel puţin pentru podium, după cum specificau conducătorii gazdă la final, fructificând just pe final un meci în care pornea favorită, pe când Auto e nevoită să se regrupeze, să-şi umfle pneurile şi să purceadă la drum. Alte alternative n-are…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.