Călin, „dublă” până la pauză pentru LPS Banatul, la Hunedoara

Mijlocaşul dreapta Călin a desprins-o duminică la amiază pe LPS Banatul Timişoara sub fostele furnale ale Hunedoarei, unde bănăţenii s-au revanşat la zero în runda a şaptea a Campionatului Naţional de juniori A, seria a VII-a, pentru eşecul cu 0-2 de duminica trecută, acasă cu poliştii. Înainte de a puncta alte amănunte din fieful juvenil al lui FC Hunedoara, iată şi celelalte rezultate din runda a şaptea a juniorilor A respectiv B, în seria a VII-a: UTA – FC Bihor 0-1 (la „A”) şi 3-3, CSS Caransebeş – CSS LPS Bihorul 2-3 şi 3-1, Liberty – Şcolar Reşiţa 4-0 şi 2-0, şi Luceafărul – Mureşul Deva 2-1 şi 2-0, cu liderii polişti trecând cu 12-0 şi 5-0 de CSS Lugoj.

Fără Roberto Artimon, accidentat, oaspeţii s-au desprins prin Călin, deja în minutul 9, cu un şut de la 25 metri, tot el marcând în minutul 40, servit fiind de Alex Mureşan, la reluare rezerva Roth conturând scorul de forfait în minutul 80, după cursa pe dreapta efectuată de Poplicean, intrat şi el pe parcurs.

LPS Banatul a învins cu 3-0 (2-0) în formula Păduraru – Livădaru, Danciu, Secotă, Boiciuc – Iakab – Călin, Alex Mureşan, Acatrinei, Stancu – Sighiartău, mai intrând Poplicean, Cloşcă, Tamer şi Roth. Pe bancă, Molnar şi Costoia. Iakab, în minutul 19, respectiv Acatrinei, în minutul 35, au fost sancţionaţi cu cartonaşe galbene.

LPS Banatul are la juniori A linia de clasament  7  3  1  3  10-11  13 puncte, iar la juniori B, după eşecul de la Hunedoara, 7  3  1  3  14-15  13 puncte.

Ca şi la juniorii A, unde în principiu cinci grupări îşi dispută ultimele 3 locuri de accedere în play-off, verdictul urmând peste 4 etape, şi la juniorii B aproximativ aceleaşi cluburi vizează un acelaşi obiectiv…

LPS Banatul, juniori B, a cedat cu 5-3 la FC Hunedoara, o apariţie nouă în peisajul seriei, timişorenii pregătiţi de Vasile Gaboraş jucând cu Petrar – Ionescu, Rareş Mureşan, Mihali, Petri – Popa – Luca, Semenea, Ţugui, Rus – Mocanu. Au mai intrat Horcea, Palkovacs, Roman şi Mărginean. Pe bancă: Golopenţa – Sîrbu, Ponoran.

FC Hunedoara a marcat prin Grigore în minutul 10, după care Popa a egalat în minutul 18, la finele unei curse de la 40 metri, în care a driblat toţi adsversarii, pe centru. Hunedorenii au ripostat imediat, dar şi Semenea a egalat, 2-2 în minutul 22, din 11 m: pauză.

La reluare, în minutul 50, 2-3, Rus ţintind colţul lung, din aşezarea lui Palkovacs, de pe stânga, din nou LPS Banatul cedând imediat teren, în minutul 52, când Grigore a egalat. Ulterior a fost 4-3, în minutul 58, prin Gheară, iar în minutul 63 Grigore a reuşit hat-trickul… 5-3.

La 4-3, Rus a reluat cu o lovitură de cap peste poartă, de la numai 2 metri… Cartonaşe galbene, Mihali (minutul 19), Popa (28), Mureşan (45).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.