Călin Moldovan, 2-1 cu Cugir la Giarmata: ”Este o rușine, rușine cu r mare. Acesta nu-i un teren de fotbal!”

CF Metalurgistul Cugir s-a instalat măcar pentru o noapte în fruntea Seriei a IV-a din Liga 3 grație victoriei conturată cu 2-1 (0-0) după pauza deplasării la codașa încă fără punct obținut pe teren propriu, CS Millenium Giarmata.

Oaspeții din județul Alba s-au desprins la 0-2 prin golurile veteranului Itu, în minutul 53, dintr-o lovitură liberă, și rezervei Ionuț Radu, cu o lovitură de cap în minutul 70, câștigând astfel în premieră în deplasare în returul Seriei a IV-a.

La final, mulțumit de acontarea celor 3 puncte, prin care Metalurgistul a atins un total cu unul în plus față de alb-violeții de la ASU Politehnica, antrenorul Călin Moldovan a admis: ”Știam că ne aștepta un meci greu, știam că Giarmata va face tot posibilul să încerce ceva, să ne încurce cumva, să câștige totuși primul punct acasă…”

Moldovan a salutat efortul elevilor săi: ”Țin să-i felicit pentru efortul depus, este o victorie muncită, dar vă rog să precizați că este rușine pentru teren, rușine cu r mare! Acesta nu-i teren de fotbal!”

Antrenorul vizitatorilor care trag la locul 1 a mai explicat în aceeași privință că ”știam cum se prezintă terenul și i-am spus că o fază fixă poate decide jocul. El este un jucător de calitate, cu experiență, care are bune execuții, și a fructificat respectiva lovitură liberă. Dar vă rog să scrieți acolo despre teren!” Itu deschidea scorul în primul sfert de oră al reprizei a II-a dintr-o fază fixă, pavând calea Metalurgistului spre victorie pe gazonul desfundat al Giarmatei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.