Campionatul Județean Timiș, etapa a 22-a: rezultate

Campionatul Județean Timiș a ajuns în acest week-end la cea de-a șaptea bornă din retur, mai rămînînd alte opt. Dar iată rezultate jocurilor încheiate în urmă cu nici două ore în runda a 22-a, care pot fi parcurse, laolaltă cu ierarhiile actualizate, și pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal.

Liderul Seriei I, Cocoșul Orțișoara, antrenor Lucian Belenceanu, s-a chinuit pentru cele trei puncte pe propriul teren, în fața tinerilor jucători de la Glentoran Carani, pregătiți de Florin Trif. A fost 2-1, prin golurile marcate de Topor, în minutul 40, și Balint (min. 45) respectiv Elisei (min. 43).

În cartierul Plopi, o plăcută surpriză din partea celor de la Tricoul 1 Iunie, care au învins la scor pe Unirea Giroc, marcînd Enăchescu, de două ori, Hartapuc și veteranul Cristian Ionescu. La sfârșitul jocului Orlando Trandu i-a urat succes omologului său Ioan Neamțu.

Și Voința Valcani a trepidat în fața lanternei roșii Mureșul Igriș, acasă, învingând mai greu decât arată scorul, cu 3-1, prin golurile marcate de Pâsu (min. 4), Buicu (min. 44) și Manoliu (min. 51) respectiv Olariu (min 48).

La Iecea Mare, gazdele au cedat cu 4-0 în fața celor de la Grabați, prin golurile marcate de Botici, Cănuci și Constantin. De menționat că localnicii au avut doi jucători eliminați de pe teren.

Tot în această serie Avântul Periam a întrecut cu 4-0 echipa a doua a lui Nuova Mama Mia Becicherecu Mic. Au înscris Toma Victor, de două ori, Filip Iulian și Toader Ovidiu.

În Seria a II-a, trupa lui Brian Filimon a întrecut cu 3-1 în deplasare pe Moravița, prin golurile reușite de Moga (min. 20), Boldor (min. 62) și Gavriluță (min. 67) respectiv Țierean (min. 50). Cu această victorie, liderul Progresul Gătaia, care în această după-amiază la Gătaia a jucat un amical cu un alt lider, din Municipal, Ripensia, oaspeții învingînd cu 2-1 prin golurile marcate de Păscălean și Radu, păstrează diferența confortabilă de 15 puncte față de ocupanta locului secund. Echipa lui Cristi Olariu, FC Jebel, a învins-o cu două penalty-uri pe rivala sa de la Ciacova. Loviturile de la 11 metri au fost transformate de Narcis Suciu în minutele 78 și 87, pentru oaspeți deschizînd scorul Lazea, în minutul 70.

În fața aproximativ a 1.000 de spectatori, ASU Politehnica a învins cu 2-0 pe Lorena Giarmata Vii, marcînd pe ”Știința” Gălan, în minutul 8, și Maghici, în minutul 84, un autogol. La acest joc Alin Stoica și-a făcut debutul la echipa din Timișoara. La Racovița, ocupanta locului secund a învins cu 7-2, prin golurile marcate de: Palade, două, Arpad Laczko, Stiopu, din 11 metri, Ciorei, tot din 11 metri, Șerbănoiu și Nanu.

La Leucusești, Unirea a cedat pe propriul teren cu 4-0 în fața celor de la Chizătău. În minutul 81 un spectator a sărit gardul și l-a lovit pe arbitrul asistent Foale, iar jocul a fost întrerupt de arbitrul de centru.

Tot în această serie echipa din Bazoș a suferit o nouă înfrângere pe propriul teren, în fața celor de la Boldur, după ce la pauză a condus cu două goluri marcate din 11 metri, dar oaspeții au avut o revenire fantastica prin golurile marcate de Jurj (min. 60) și Munteanu (min. 65), cu lovitura de grație dată de Bolgea în minutul 92.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

11 răspunsuri la Campionatul Județean Timiș, etapa a 22-a: rezultate

1. JOn spune:

ORTISOARA O ECHIPA CARE DA BANII LA ARBITRII SI ECHIPA ADVERSA PENTRU A FII SIGURII DE VICTORIE,CA PE TEREN SUNT MULTE ECHIPE PE CARE NU LE POT INVINGE.AU O ECHIPA SLABA SI SE VOR FACE DE RAS IN D, O SA VEDETI,DAR PACAT CA NU AU O STABILITATE CA ECHIPA,VIN CEI DIN ORAS I-AU BANI SI PLEACA,NU-I INTERESEAZA ALTCEVA.