Campionatul Județean Timiș: aproape de finish

Campionatul Judeţean Timiş și-a derulat o nouă rundă, aproape de finele sezonului…

Victoria echipei Plavii Delia Sâmpetru Mare în etapa trecută, cu 2-1, le-a cam şifonat pe gazdele din Grabaţ, arbitrul Claudiu Gaitin eliminând nu mai puţin de patru jucători, pentru comportamentul afișat faţă de arbitru şi injurii. Totodată, pentru lipsurile organizatorice, clubul din Grabaţ s-a ales cu o amendă de 500 de lei, iar doi jucători au fost suspendaţi: Zoltan Laher – 3 etape şi 100 lei iar Dan Lupea – două etape şi 50 lei. Iar nici jucătorul Bogdan Petrean nu a scăpat de sancţiuni, find suspendat două etape şi amendat cu 50 lei, un alt component al Sâmpetrului fiind suspendat pentru două cartonașe galbene. Dar oare de ce mai este trimis observatorul de joc, din moment ce clubul ajunge să fie sancţionat pentru lipsă de organizare!? Au mai fost suspendaţi și Vlad Tecău (Solventul) respectiv Sebastian Mihăilă (Millenium II), ambii cu două etape şi 50 lei amendă.

Chiar dacă liderii celor trei serii au obţinut victorii în această rundă, doar în ultima etapă vom afla cele trei echipe care vor promova în liga a IV-a. Cât despre Mureşul Cenad, nu s-a prezentat la AS Carani, pentru jocul din Seria I…

Timişul Urseni – Lorena Giarmata Vii 2-7 (1-5). Liderul Lorena este cu un pas în liga IV-a, după acest succes obţinut în deplasare la Urseni, cu Timişul din localitate. Au marcat: Emanuel Pătraşcu – 2, Sebastian Lobonea – 2, Constantin Popa, Florin Dochiţa şi Adrian Călugăreanu respectiv Cristian Chevereşan şi Cornel Irimia (autogol).

Tricoul 1 Iunie – Avântul Periam 1-3 (1-1). După ce la pauză scorul a fost egal, liderul nu s-a împăcat doar cu un punct, reuşind să mai înscrie de două ori, în primul sfert al mitanului secund, şi să obţină victoria atât de necesară pentru a se menţine pe locul I. Au marcat: Andrei Moldovan (42), Ionuţ Ologu (52) şi Sergiu Jivan (60) respectiv Lucian Gheorghevici (35).

ACS Poli II - Inter Foeni 7-0

ACS Poli II – Inter Foeni 7-0 (2-0). Din nou, victorie la scor pentru elevii pregătiţi de Cristian Contescu, succes care ne scuteşte de orice alte comentarii. Au marcat: Sebastian Velcotă (minutul 35), Răzvan Rus (37), Mădălin Livan (53), Cosmin Bârnoi (73), Denis Goldan (80), Deian Sorescu (85) și Marius Marin (89).

Voinţa Valcani – Vulturii Comloşu Mare 4-1 (0-1). Chiar dacă oaspeţii au reuşit să deschidă scorul până la pauză, trupa lui Aurel Marta s-a dezlănţuit la reluare, reuşind să înscrie de 4 ori fără să mai primească gol. Au marcat: Marius Pâs şi Marin Gheorghiţă – fiecare cu câte două goluri, respectiv Sergiu Jivan (min. 19).

Plavii Delia Sâmpetru Mare – CS Nuova Mamma Mia II Becicherecu Mic 6-4 (3-1). Cu această victorie, gazdele speră în continuare la salvarea de la retrogradare, dar cu condiţia să nu piardă în ultima etapă, la Seceani. Au marcat: Miroslav Bataneaţ şi Alexandru Ghinea (ambii o ”dublă”), Dorian Bărbulescu şi Cosmin Urstariuc, respectiv Valentin Terec – o ”dublă”, Flavius Cioancă şi rezerva de portar Stelian Bănică, care a marcat direct din corner.

Vulturii II 2009 Lugoj – AS Bacova 7-2 (2-1). Prima repriză a fost mai echilibrată după aspectul scorului, însă la reluare juniorii lui Cosmin Petruescu au apăsat pe acceleraţie, reuşind să mai înscrie de cinci ori. Au marcat: Denis Vânătu – 3, Alexandru Ivaşcu, Eduard Olariu, Denis Jucu şi Beniamin Dobra, respectiv Florin Scăfaru şi Valentin Ani.

Voinţa Gruni 2013 – AS Padeşul Nădrag 4-1 (2-0), disputat pe terenul din localitatea Chizătău. Gazdele de la Voinţa nu le-au dat nici o speranţă celor de la Nădrag, care nu mai au nici o şansă  în lupta pentru salvarea de la  retrogradare, chiar dacă în ultima etapă au un meci acasă. Au marcat: Alin Jivan (9), Alexandru Manea – de trei ori, în minutele 13, 51 și 55, respectiv Denis Paulescu (autogol, 60).

Dacia Cărpiniş – Unirea Grabaţ 2-1 (1-0). Derby-ul codaşelor a fost câştigat de gazde, la limită, și care încă mai speră la o victorie în ultima etapă, la Beciherecu Mic II, pentru a se salva de la retrogradare. Au marcat: Denis Caceriuc (41), Victor Benea (76), respectiv Cristian Botiş (54 din 11 m).

Real Dragşina – AS Buziaş 2013  5-3 (2-2). Oaspeţii au rezistat doar în prima repriză, până la 2-2, după care şi-a intrat în rol Florin Roşu, reuşind să înscrie de trei ori, urmat fiind de Marinel Căenar şi Emilian Severin, respectiv Andrei Roibu – 2 şi Claudiu Groza.

Meget Remetea Mare – Autoliv Lugoj 3-5 (2-2). Ca şi retrogradată, trupa lui Horaţiu Stoia a ţinut piept celor de la Lugoj doar o repriză, chiar reuşind să conducă de două ori. Pentru învingători, Cosmin Ripan a fost vioara întâi, reuşind ”o triplă”, urmat de David Szabo şi Sabin Pozoga respectiv, pentru gazde, David Sărăcuţ – 2 şi Aurel Coşa.

Steaua Roşie Variaş – Unirea 1975 Tomnatic 5-3 (2-0). Trupa lui Ghiţă Marişescu a reuşit o victorie la scor și încă mai speră la primul loc, jucând ultima etapă acasă la liderul Seriei I, Avântul Periam, unde sigur se va decide promovarea.

Au marcat: Alin Gârz – 2, Samuel Forgaci, Doru Siminiceanu (autogol), Cătălin Călugăru, respectiv Raul Oros – 2 și Mario Dragodan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.