Campionatul Județean Timiș, etapa 20: juniorul golgheter Daniel Dordea înscrie, CS Sînandrei trece de Unirea Jimbolia, la primul eșec. Steaua Roșie Variaș preia șefia în Seria I, liderul Seriei a II-a, Pișchia, egalează de la 2-0 la Dudeștii Noi

CS Sînandrei Timiș este prima grupare care a învins în acest campionat al ligii a V-a Unirea Jimbolia, care astfel a și cedat fotoliul de lider al Seriei I, preluat de Steaua Roșie Variaș. Juniorul golgheter Daniel Dordea a marcat vremelnic unicul gol al întâlnirii pierzătoare pentru jimbolieni, iar nici fruntașa Seriei a II-a, Juventus Pișchia, n-a avut un start bun la Dudeștii Noi, gazdele conducând la pauză cu 2-0, liderul redresându-se totouși în partea secundă. Care va să zică un final de săptămână aparte în Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a, odată cu cea de-a cincea etapă din retur, în care FC Bazoşu Vechi, lider al Seriei a III-a, a reuşit scorul rundei, cu o duzină de goluri în poarta celor de la Vucova.

Câteva detalii într-un tur de orizont peste etapa 20, cu rezultate, marcatori, echipe și fotografii.

Înainte de toate, jucătorii suspendaţi, și anume Armin Sultz (AS Timișul Hitiaș) – 3 etape şi 400 de lei penalitate sportivă; Ionuț Alexandru (AS Voința Valcani), Andrei Grunzac (CS Sânandrei), Mădălin Gui (AS Dedy Mid Viitorul Iecea Mare) și Claudiu Marius lva (AS Progresul Vucova) – câte o etapă.

Iar clubul AS Timișul Hitiaș a primit un ultim avertisment și o penalitate sportivă de 200 de lei, presedintele clubului alegându-se cu un avertisment și plata a 400 de lei, penalitate sportivă.

În Seria I, noul lider este de-acum Steaua Roşie Variaş, cu 54 de puncte; AS FC Unirea Jimbolia a coborât de pe locul 2, cu 52 de puncte, iar pe locul trei, AS Gelu, cu 43 de puncte.

CS Sînandrei Timiş – AFC Unirea Jimbolia 1-0 (1-0).

Liderul a fost detronat după multe etape, juniorul şi golgheterul la zi al grupării CS Sînandrei-Timiș, Daniel Dordea, cu 11 goluri, înscriind în minutul 10. A aplicat prima înfrângere uniriștilor Jimboliei.

AS Steaua Roşie Variaş – ACS Voinţa Valcani 3-1 (1-1).

Marcatori: Petre Râmneanţu cu o ”dublă” în minutele 14 şi 60, și Denis Voin (min. 82), respectiv Paul Nagy.

Steaua Roșie Variaș

Iar cu această victorie elevii pregătiţi de antrenorul-jucător Cosmin Belin au trecut în fruntea clasamentului Seriei I, cu două puncte avans, postură din care sâmbăta viitoare se vor deplasa la Jimbolia pentru confruntarea directă la vârf cu Unirea din localitate.

AS Gelu – AS FC Mureşul Cenad 4-0 (1-0).

Ocupanta locului trei a învins fără probleme prin marcatorii Cristian Berbece – autor a două goluri, Alin Uşvat şi Petru Pătruică.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Plavii Delia Sâmpetru Mare 7-0 (3-0).

Lucian Gheorghevici (min. 4), Daniel Filip (min. 20), Valentin Calomfirescu (min. 43 și 70), Ionuț Prodan (min. 55 și 62) și Robert Osvath (min. 80) au marcat pentru timișoreni.

Antrenorii Ioan Neamţu şi Gheorghe Potra au folosit următorii jucători: Jurcuț – Bogdan Preda, Hodineanțu, Hărpăilă, Cosman, Filip, Stiopu (Waleed), Coșman, Calomfirescu, Gheorghevici.

Au mai jucat: Lazăr, Blejdea, Dănuţ Prodan, Ionuţ Prodan, Robert Osvath.

Pe bancă: Laurențiu, Todea și Mateică.

*

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 47 de puncte. Pe locul secund, Unirea Cerneteaz, cu 39 de puncte, urmată de Galaxy Timişoara cu 38 de puncte.

ACS Galaxy Timişoara – AS Progresul Iecea Mare 4-1 (1-0): Bogdan Radu (min. 28), Ovidiu Căpăţână (min 56), Răzvan Mihart (min. 70) și Bogdan Minuţ (min. 84), respectiv Andrei Jorza (min. 77).

CSC Dudeştii Noi  – AS Juventus Pişchia 2-2 (2-0).

Gazdele conduceau la pauză liderul la două goluri diferenţă, prin ”dubla” tânărului Călin Ladislau Greck, din minutele 15 şi 38.

Oaspeţii au reuşit în partea secundă doar să evite înfrângerea, prin goluri înscrise în minutele 56 şi 72.

AS Steaua Bulgăruş – CS Utvin 3-1 (2-0).

În sfârşit, victorie pentru elevii lui Costel Teacă, după multe eşecuri. Au marcat Ştefan Preda (min. 20, 35) şi Claudiu Ciobănică (min. 70), respectiv Cristian Condreţ (autogo -l min. 59).

ACS Unirea Banloc – AS Camaro Fibiş 5-1 (2-1).

Au marcat: Adrian Semeniuc (min. 18 și 48), Laurenţiu Bura (min. 25), Georgel Fanu (min. 61) şi Nicu Tivădaru (min. 82), respectiv Flavius Glişa (min. 13).

*

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 54 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 53 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are tot 53 de puncte.

AS FC Bazoşu Vechi – Progresul Vucova 12-0 (6-0).

Andrei Achimov – de 3 ori, Florin Bolgea și Denis Vînătu – cu câte două reușite fiecare, și Flavius Lazea, Eugen Pistriţu, Sorin Tomoş, Cosmin Codreanu şi Emil Burlacu au marcat pentru liderul seriei.

În minutul 16, Florin Bolgea a ratat o lovitură de la 11 metri. Iar întreaga echipă a dedicat victoria sărbătoritului Florin Bolgea, care şi-a aniversat ziua de naştere.

Flavius Buță a apelat la Staicu, Codrean, Militar, Fedor, Bungău, Lazea, Pistritu, Vînătu,Nicoloff, Bolgea, Achimov. Au mai intrat: Tomoș, Burlacu, Filip, Vamvu și Cristescu. Pe bancă: Anițaș și Radu.

AS Gloria Moşniţa Nouă – AS Timişul Hitiaş 3-2 (1-0).

Au marcat: Lucian Stoica (min. 7), Dan Roman (min. 53) și Andrei Şerban (min. 58), respectiv Beniamin Adam (min. 79) şi Denis Andraş (min. 89).

FC Boldur – AS Tormac 8-0 (4-0): Adrian Moşoni (min. 12 și 14), Liviu Eracovic (min. 26), Cristian Popeţ (min. 43 și 84), Abel Buciuta (min. 47), Adrian Corjec (min. 58) și Cristian Antal (min. 68).

CS Phoenix II Buziaş – AS Berini 0-1 (0-0). Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Hitiaş.

Unicul gol a fost marcat de Nicolae Caius Dobromirescu în minutul 77. Oaspeţii au nimerit transversală la 0-0, în minutul 72, prin Lucian Belu, la o centrare dusă de vânt.

AS Recaş – CSO Făget 3-1 (1-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, prin golgheterul echipei, Mihai Radac.

Elevii lui Sorin Micşa au egalat în minutul 26, marcator Armando Stoian. Din minutul 58, gazdele au rămas în 10 jucători, Mişi Bejera fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene.

Vizitatorii au forțat golul 2 dar Nicolae Căplescu a deviat mingea în propria poartă în minutul 78. Scorul final a fost stabilit de Raul Hantea în prelungiri (minutul 90+3).

Antrenorul învingătorilor, Sorin Micşa, a declarat: ”Sincer să fiu, spre surprindera mea, nu mă aşteptam să văd un arbitraj aşa de corect cum a fost astăzi, cu acest arbitru (n.n.: Daniel Vărzan). De câte ori m-a arbitrat acasă, niciodată n-am caştigat. Îmi felicit băieţii că au jucat aşa cum trebuie să joace, după ce am rămas în 10 din minutul 58,. Sper să avem în continuare numai arbitraje corecte. Am spus întotdeauna, nu am nevoie să mă ajute arbitrii, ei trebuie să-şi vadă de arbitraj şi fotbalul are numai de câştigat”.

AS Meget Remetea Mare – AS Autoliv Lugoj 2-2 (0-1): Alexandru Stoia (min. 50) și Marius Grigore (min. 80), oaspeţii deschizând scorul în minutul 25 şi egalând la doi în prelungiri (minutul 90+4). Gazdele au nimerit de două ori transversala la 1-1, în minutele 61 şi 72, prin Alex Stoia şi Horaţiu Stoia.

CSC Olimpia Bucovăţ – ACS Electrica 1929 Timişoara 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Adrian Radu cu 14 minute înainte de final.

C.S.C. Ghiroda si Giarmata Vii II – AS Petroman 2-2 (1-1).

Nicolae Negru și Sorin Pop au marcat pentru oaspeți.

+

Goleadorii din ”Județ” după etapa 20:

31 goluri… Dan Roman (Moşniţa Nouă).

30 goluri… Roberto Apostol (Variaş) și Daniel Adrian Cioată (Jimbolia).

28… Bogdan Andriucă (Moşniţa Nouă) și Robert Anton (Jimbolia).

27 goluri… Cristian Radu (Bazoşu Vechi), Mihai Rădac (CSC Făget)

22 goluri… Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare II)

21 goluri… Liviu Zahorneanu (Bobda)

19 goluri… Petre Râmneanţu (Steaua Roşie Variaş). Claudiu Fulga (Juventus Pişchia).

18 goluri … Bogdan Inoveanu (Juventus Pişchia).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.