Etapa a 27-a a Campionatului Județean Timiș s-a încheiat înainte de 8, rezultatele și ierarhiile fiind pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal, iar amănuntele, ceva mai jos. în Seria I, Voința Biled n-a mai continuat la reluare cu Unirea Grabați, exact ca în sezonul trecut, tot pe fondul primirii prea multor goluri, FC Jebel – AS Moravița a fost cu cîntec în Seria a II-a iar în Seria a III-a liderul Progresul Racovița s-a impus sec la Liebling, 3-0.

În Seria I, sărbătoare sîmbătă la Orţişoara… Matematic, cu această victorie, obţinută în dauna celor de la Avântul Periam cu 2-1, Cocoşul Orţişoara, pregătită de Lucian Belenceanu, a promovat în liga a IV-a.

Cele două goluri pentru învingători au fost marcate de Claudiu Balint în minutul 29 şi Sorin Traian în minutul 67, iar pentru oaspeţi a înscris Bogdan Bădulescu în minutul 90, din lovitură de la 11 metri.

Tricoul 1 Iunie a întrecut cu 3-1 pe Mureşul Cenad, care în urmă cu o etapă a învins liderul seriei. Golurile au fost marcate de Guda (minutul 10), Georgevici (min. 37) și Enăchescu (min. 80), golul de onoare pentru oaspeţi fiind înscris de Harkai în minutul 68.

Nuova Mama Mia Becicherecul Mic II a întrecut la un scor de forfait, 3-0, pe Comloşu Mare, prin golurile marcate de Negruţ (2) şi Cioancă.

După ce în ediţia trecută cei de la Voinţa Biled nu au mai continuat după pauză întrucît încasau 7 goluri în jocul cu Unirea Grabaţi, iată că în această etapă s-a repetat isprava celor din Biled. Acum au primit numai… 5 ”boabe” şi nu au mai vrut probabil să încaseze alte goluri… AJF Timiș ar trebui să nu mai tolereze asemenea acte de indisciplină. Cele 5 goluri pentru echipa pregătită de Lucian Betea au fost marcate de Daniel Constantin, de 3 ori, şi Cristian Botici, două. La Glentoran Carani – Şandra 2-0 (2-0) au marcat Eugen Ambaruş (min. 15) şi Denis Lazăr (min. 37).

În Seria a II-a, liderul Progresul Gătaia a întrecut cu un set la unu pe Inter Foeni, cele 7 goluri fiind marcate de antrenorul-jucător Brian Filimon (2), Florin Roman, George Boldor, Sânmărtean, Bucure şi Marius Horţ, respectiv Răzvan Burghelea.

Cu toate că la meciul FC Jebel – AS Moraviţa arbitrii şi observatorii nu s-au prezentat la teren, aceştia fiind programaţi pentru ora 18, și nu pentru 11, cum s-a stabilit probabil de comun acord între cele două formaţii, partida totuşi s-a disputat, cu un debut pentru fostul arbitru Ghiţă Lup, care a condus jocul, încheiat cu victoria oaspeţilor cu scorul de  1-0, prin golul marcat de Daniel Vasi în minutul 60. De remarcat faptul că la debutul reprizei secunde gazdele au înscris de două ori dar arbitrul le-a anulat reuşitele. Gurile rele spun că cei de la Jebel au câştigat cu 2-1 şi sigur contracandidatele la retrogradare sunt nemulţumite de cele întâmplate şi auzite despre acest rezultat. Am cerut părerea lui Florian Mierea despre cele întâmplate la acest meci şi ne-a comunicat că ”nu s-a procedat regulamentar, în procesul verbal încheiat între cele două echipe la sfârşitul meciului sunt modificări asupra rezultatului, iar pentru a nu fi suspiciuni, Comitetul de Urgenţă de la AJF a reprogramat acest joc pentru miercuri 5 iunie de la ora 18”.

Unirea Giroc a învins cu 1-0 pe Voinţa Valcani, iar unicul gol a fost marcat de Ciprian Maftei în minutul 80. Tot în această serie s-au întâlnit revelaţiile returului de campionat, Solventul şi Ghilad, 4-2, golurile timişorenilor fiind marcate de Enache (min. 31, 50 şi 60) şi Daniel Capbun în minutul 80 din 11 metri, iar pentru oaspeţi înscriind Radosav (min. 70) şi Postolache (min. 73). La Unirea Cerneteaz – Unirea Banloc 2-1 (1-1) au marcat Gheorghe Obreja (min. 40), Laurenţiu Sinauschi (min. 60) respectiv Georgel Fanu (min. 17).

În Seria a III-a, liderul Racoviţa s-a impus cu 3-0 în deplasarea la Liebling, prin reușitele lui Adrian Fodor, două, și Flavius Ciorei. Inițial, cotidianul nostru anunța rezultatul de 3-3, cu Alin Nanu marcator a 3 goluri pentru Progresul, pe baza celor relatate nouă de asistentul Dan Gabriel, care ne-a furnizat informațiile pe telefonul mobil al centralului Sorin Tarcea, apelat de către noi întru aflarea scorului. Tarcea fiind însă după meci la duș, Dan Gabriel a profitat de ocazie, pentru a se amuza copios și a-și bate practic joc de Dumneavoastră, dragi cititori. Din păcate iată cum înțelege un slujbaș al fotbalului și al AJF Timiș să contribuie la popularizarea competițiilor județene… Ne cerem iertare și vă rugăm frumos să ne scuzați, dar credeam că avem de-a face cu oameni integri, responsabili și de bună credință, însă AJF Timiș și-a mai dat astfel indirect o palmă în ceea ce privește credibilitatea pe care o poate avea.

La Bacova, ASU Politehnica s-a impus tot cu 3-0, prin golurile marcate de Adrian Marchiş (2) şi Alin Stoica.

Antrenorul Paul Codrea a folosit următorul 11: Burtic – Florea, Husanu, Obrejan, Mărăndescu, Adi Ilie, Varga, Popoviciu, Stoica, Marchiş şi Panc. Au mai intrat: Otiman, Făgeţean şi Mărănescu.

AS Padeşul Nădrag s-a chinuit cu cei de la FC Bazoş dar pînă la final i-a întrecut cu 2-1 prin golurile marcate de Renato Mitroi şi Alin Crângaşu, pentru oaspeţi înscriind Creţu. Această victorie le-a adus mare bucurie localnicilor, în schimb oaspeţii au plecat supăraţi de la Nădrag. Avântul Chizătău a învins categoric pe Lorena Giarmata Vii, cu 4-0, prin golurile marcate de Mârza (2), Dragomir şi Văgăuna.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

13 răspunsuri la Campionatul Judeţean Timiş, etapa 27: rezultate, marcatori. Biled iar se sperie, Jebel – Moravița se rejoacă iar liderul Progresul Racovița… progresează: 3-0 afară

1. ASU(de fapt SS) spune:

ASU(de fapt SS) oricum promoveaza sigur.

2. andrei spune:

Domnilor de la Sporttim nu vă mai luaţi dupăun ţigan ca dan gabriel este un profesor de nota 0 aşa face şi cu elevii săi le cere bani pentru stiţi dumneavoastră ce…. ruşine AJF dacă aşa arbitri au în grădina lor ruşine..ruşine

3. andrei spune:

Mona eşti o curvă ca şi ţiganul acela de gabriel ccare se dă că este profesor ruşine domnule profesor oare aşa procedezi şi cu elevi pe care le predai la ore eşti un măgar negru şi înpuţit încă o dată să-ţi fie ruşine, oare AJF-ul te învaţă să te comorţi aşa ruşine să ai la obrazul acela negru şi înpuţit măgarule ce eşti mierea şi mureşan te învaţă încă o dată să ai ruşine la obraz,să şti că eşti un cu adevărat un nesimţit este o ruşine pentru tine şi colegii tăi pe care ţi ai ţn jurul tău nesimţitule ce eşti dacă tu crezi că omul acela care se chinuie pentru să mediatizeze fotbalu de jos ruşine AJF ruşine domnilor arbitri

4. dorin spune:

dacă a făcut un profesor aşa ceva atunci trebuie să dea de găndit domnilor înseamnă că este un nesimţit ruşine pentru arbitri şi pentru profesori să nu mai spun de AJF

5. andrei Raul spune:

domnule comşulea nu trebuie să acceptaţi asemenea jigniri înpotriva voastră şi a colegului eu în locul lui nu aş mai scrie chiar nimic cum este posibil aşa ceva este o ruşine pentru un arbitru şi mai ales că este şi pofesor probabil de prostie

6. vasi spune:

ceva normal,domnii din ajf,oricare ar fi ei,asa ne trateaza mereu,cu dispret,doar cand vine vorba de incasat taxe,uita sa vb asa.rusine sa va fie si meritati doar sa fiti scuipati si injurati la fieare meci,trimiteti arbitrii asa zisi mai buni numa la meciuri deastea,pai de ce nu merge tiganu de gabriel sa arbitreze un meci leucusesti-remetea,de exemplu?…sa isi bata joc de masa si sa fac misto,nu de ziaristi si cititori

7. aiurea spune:

andrei….esti analfabet!!!asta asa…prieteneste!:))))

8. dorin spune:

mona +aiurea+gabriel pacat că mai trăiți când vă comportați așa rușine să vă fie în privința lui andrei îmi place că ai atins pe derbedei aceștia iar tu canea nu îi băga în seamă eu pe acest pofesor nesimțit care este un țigay ar trebui să ceară iertare nu dumneata vedeți și dumneavoastră ce oameni are LAȚA, MIEREA și domnul Mureșan în ogradă și cu asta am spus totul a mai încă ceva la fibiș cu variaș observatorul acela precis a fost mangă oare așa sunt toți

9. petro spune:

andrei ,ai grija cu jignirile ca poti fii dat in judecata,iar tu dorin ,daca nu stii nu comenta…doar din ce auzi si nu vezi…

10. arbitru spune:

cum sunt besinosii de la de AJF Timis asa sunt si arbitrii, mergeti si voi prin judet la meciurile de judet, promotie sa vedeti caricaturi de arbitrii care habar nu au pe lume sunt si apoi ne mai miram ca se scrie ca au fost batuti, fugariti si asa mai departe. Besinosule de Lata care esti, ce rost mai au si observatorii de paie,care isi iau doar baremul in rest Dumnezeu cu mila. Miscati-va un pic fundurile alea jegoase de pe prin birouri, toti bosorogii si besinosii ati adunat la ajf, colcaie si se calca in picioare prin camarutele ale trei de la sediul vostru. Trimite-i la plimbat copiii prin parcuri nu sa cerseasca un suc sau altele pentru sa-ti dea carnetul inapoi.
    Vai mama voastra

11. andrei spune:

Pedro cred că tu îi dai m…la Mona tu chiar nu vezi ce a făcut nesimţitul ăla de profesor noi să ne bucurăm ca avem toate rzultatele duminică seara este singura informaţie mai de dăi doamne şi să îi batjocorim chiar noi oameni de fotbal trebuie să-i ajutăm cum sunt aceşti oameni care se sacrifică pentru cititori noi trebuie sa ne bucurăm că avem ce citi despre fotbalu mic nu ai văzut că şi cupa 1 Iunie a dat cine mai scrie aşa ceva Ruşine AJF şi Oameni lor ca Mierea .Mureşan, Avram şi alţii.

12. andrei Raul spune:

Am trecut pe la AJF şi e mare TAY-TAM cu acest reyultat pe care la primit colegu dumneavoastră duminică de la domnul Dan Gabriel care culmea este si observator în liga a 4, mai şi arbitreză la noi în judeţ în loc să arbitrze alţi mai tineri şi mai corecţi ca acest nesimţit. Dar nai ce să-i faci este în ograda lui LAŢA; MIEREA; CIEV; MUREŞAN ; AVRAM, care ţîl ţine în braţe probabil le dă un suc şi o pălincă. Bravo Canea ai pus punctul pe iiiiiiii cu acest nemernic de profesor care a făcut cică mişto din noi cititori, el este miştocarul arbitrilor, sincer am fost bucuros cînd am citit că Racoviţa a făcut egal

13. andrei Raul spune:

Domnule arbitru tu eşti un beşinos nu LAţA tu chiar nu şti cine a fost DĂNUŢ poate tu nu erai născut , să fi sănătos să poţi alerga mult beşinosule.