Campionatul Judeţean Timiş, etapa 28: rezultate, marcatori

Liga a V-a timişeană a disputat antepenultima rundă a sezonului, rezultatele complete şi programul viitor fiind enumerate pe coloana clasamentelor la zi. Mai jos, pe scurt.

Etapa a 28-a în Campionatul Judeţean Timiş a adus eşecul fruntaşei Seriei I. Liderul Vulturii Igriş a fost învins de Unirea 2 Sânnicolau Mare, în schimb CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 a semnat o victorie şi a fost premiată cu medalii şi tricouri de campioni, recăşenii alegându-se cu un rezultat de egalitate în deplasare.

Seria 1

Liderul Vulturii Igriş are 71 de puncte, urmat de Unirea Tomnatic cu 70 de puncte, iar pe locul trei Voinţa Biled cu 60 de puncte.

CS Unirea 2 Sânnicolau Mare – Vulturii Igriş 4-2 (4-1): Flavius Tulcan (min. 2, din lovitură de la 11 metri), Tomas Cozma (min. 20, 66) şi Octavian Covaci (min. 36), respectiv Sorin Druţă (min. 31) şi Claudiu Sturza (min. 87).

La finalul meciului. în drum spre vestiare, jucătorii oaspeţi au ţinut a se răfui cu asistentul Bogdan Trancă pentru prestaţia sa, dar cei cu ordinea au fost post. A fost ultimul joc al etapei, care s-a disputat de la ora 20, în nocturnă.

Antrenorul gazdelor, Marius Sitaru, a spus: „În primul rând, suntem bucuroşi cu toţii pentru victorie. Noi ne-am respectat blazonul, nu suntem echipa lui Tomnatic; noi am bătut ambele echipe, Tomnatic şi Igriş. Noi avem onoare şi demnitate şi nu facem jocurile nimănui! Doresc să mai amintesc că am avut un arbitraj foarte bun, pentru care îi felicit!”

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – Dacia Cărpiniş 3-3 (0-2).

Marcatori: Lucian Gheorghevici, Raul Costescu şi Cosmin Ciublea, respectiv Alexandru Benea două goluri şi Loredan Bora.

Voinţa Valcani – AS Steaua Bulgăruş 5-2 (3-1): Alexandru Dulău 3 goluri – două din lovituri de la 11 metri, Dragoş Buicu şi Simion Horoba, respectiv Cosmin Stoica şi Daniel Gligor.

CS Sânandrei – Unirea Tomnatic 3-4 (2-2).

Au marcat: Spanciu şi Vereştiuc două goluri, respectiv Borneş două goluri, Chistruga şi Oros.

Cu menţiunile că gazdele au condus de 3 ori iar golul victoriei a fost marcat în minutul 90.

Cursa pentru locul I fiind mai palpitantă după înfrângerea suferită de liderul din Igriş în deplasare la Sânnicolau Mare.

Plavi Delia Sânpetru Mare – Steaua Roşie Variaş 1-3 (1-1): Steva Zeravica, respectiv pentru învingători Ierima, Marcu şi Şerban.

Chinejana Chinezul Satchinez – Voinţa Biled 1-3 (1-2): Sebastian Niculiţă (min. 40), respectiv Claudiu Lupou (min. 20), Adrian Gherţan (min. 35) şi Valentin Neag (min. 72).

Olimpia Lenauheim – Dedy Mid Viitorul Iecea Mare 3-1 (2-0): Cătălin Diţoiu, Dănuţ Merscham şi Alex Prelipceanu, respectiv Vlăduţ Cristea.

Seria a II-a

Virtuala campioană CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 are 69 de puncte, urmată fiind de Pindul Dudeştii Noi cu 57 de puncte. Iar pe locul 3, AS Petroman cu 52 de puncte.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II – Gloria Uivar 5-0 (3-0).

Alessandro Vaccari 2 goluri, Andrei Stoia, Zoli Otvos, Andrei Cionvică. Primul joc pe arena Emilian Pavel a fost de bun augur cu o victorie la zero.

ACS Galaxy Timişoara – Viitorul Ionel 5-2 (2-1).

Pentru trupa lui Florin Ilie au marcat: Aioanei (min. 6 şi 62), Bosioc (min. 19), Bogdan (min. 47) şi Năstase (min. 76), respectiv Mătuşoiu (min. 41) şi Fanea (min. 60).

CSC Pindul Dudeştii Noi – CSO Deta 2 (Opatiţa) 7-1 (4-0): Mihai Hurdea 4 goluri, Narcis Fârţa, Antonio Caramiciu şi Olimpiu Agrigoroaei

AS Inter Foeni – Avântul Jamu Mare 8-0 (4-0): Viorel Libotean două goluri, Andrei Şchiopu două goluri, Mădălin Ciuciumiş, Vlad Formagiu, Irinel Burlacu şi Petroman.

Echipa gazdă s-a răzbunat pe adversari la zero, după ce în tur, la Jamu Mare, a fost „scandalul campionatului” iar tot cei bătuţi au fost scoşi vinovaţi, fără ca oficialii AJFT să fie de partea realităţii, dreptăţii şi a adevărului.

AS Petroman – ACS Kids Sânmihaiu Român 2-1 (1-0): Sabin Nae (min. 23, din lovitură de la 11 metri) şi Alin Gîrz (min. 86), oaspeţii egalând în minutul 77. Gazdele au rămas în 10 jucători, Vasile Mureşan văzând cartonaşul roşu după ce l-a încasat pe cel de-al doilea galben.

Unirea Banloc şi Progresul Iecea Mare au câştigat la masa verde jocurile cu Juventus Pişchia şi Viitorul Bencec, retrase din campionat.

**

Seria a III-a

Lider este AS Recaş cu 68 de puncte, urmat de CSO Făget cu 62 de puncte, iar pe locul 3 este AS FC Bazoş are 59 de puncte.

Autoliv Lugoj – AS Recaş 3-3 (0-2): Valentin Mitrache (min. 53, 83) şi Alin Ţundrea (min. 56), respectiv Alex Rotaru (min. 1), Traian Ciobanu (min. 13) şi Flavius Cristescu (min. 47).

AS Tormac – CS Niţchidorf 1-1 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 33 prin Denis Secoşan iar egalarea a survenit în prelungiri (minutul 90+2) în urma unei faze controversate (ofsaid), finalizată de Emil Ciobanu, tot el şi ratând o lovitură de la 11 metri în minutul 33. Antrenorul oaspeţilor, Raul Iţu, a fost nemulţumit de arbitrajul prestat de Paşca şi va înainta un memoriu pe adresa AJFT.

AS Berini – AS FC Bazoş 3-5 (2-2).

Marcatori: Ivan Dombrovschi din lovitură de la 11 metri şi Lucian Tătaru două goluri, respectiv Cristian Radu 3 goluri şi Marius Tutunaru două.

Foarte ospitaliere, gazdele au oferit oaspeţilor un ciaun cu fasole după meci, precum erau primite la Bazoşu Vechi.

CSO Făget – AS Boldur 4-1 (2-0): Mihai Rădac (min. 5, 28), Alex Neagu (min. 75) şi David Petrea (min. 86) – un junior la primul său gol, respectiv Armando Stoian (min. 66).

Olimpia Darova – AS Margina 3-2 (2-1): Alex Voicu (min. 11 din lovitură de la 11 metri), Ionel Pintea (min. 14) şi Gabriel Roşu (min. 83), respectiv Alexandru Talvavi (min. 19) şi Răzvan Bălan (min. 55).

Ionel Dziţac a fost eliminat de la Olimpia în minutul 55, pentru două „galbene”.