Campionatul Județean Timiș, etapa 6: rezultate, marcatori, declarații. Electrica doboară la scor liderul: ”Fair-play-ul să domine la toate meciurile”

Liga a cincea județeană a intrat la sfârșitul acestei săptămâni, la startul toamnei astrologice, pe tronsonul celei de-a doua treimi a turului de campionat. Succinte detalii, mai jos. Toate rezultatele tehnice și clasamentele actualizate, pe coloana consacrată a secțiunii Fotbal

În Seria 1, lider cu punctaj maxim (18) după cele 6 etape este AS Gelu, urmat de CS Sînandrei-Timiș, cu același punctaj, ambele formații impunându-se și de această dată, prima pe teren propriu iar a doua în deplasare la Sâmpetru Mare. Pe locul 3 cei de la Dacia Cărpiniș, cu 12 puncte.

AS Gelu – AS Steaua Bulgăruș 6-0 (4-0).

Liderul s-a impus ușor, grație reușitelor lui Dan Dragotescu – autor a 3 goluri, Mircea Casian, Gabi Chelbu și Cristian Berbece.

Întreaga echipă a dedicat aceasta victorie colegului Florin Iovitu, care a făcut un pas important în viață. ”Casă de piatră!” si din partea noastră.

Plavii Delia Sâmpetru Mare – CS Sînandrei Timiș 3-4 (0-1).

Un meci cu răsturnări de scor, gazdele conducând chiar și cu 3-1, egalate fiind apoi, ba și depăsite. De la fiecare echipă a fost eliminat cate un jucător, din minutul 70, când localnicii conduceau cu 3-1.

Dacia Cărpiniș – Dedy Mid Iecea Mare 3-2 (2-0).

Pentru învingători au marcat Victor Benea din lovitură de la 11 metri, Emanuel Kovacs și Denis Lupei.

Tricoul 1 Iunie Timișoara – Avântul Bobda 5-0 (0-0).

Victorie indiscutabilă reușită după pauză prin golurile marcate de Lucian Gheorghevici (min. 60 și 66), Daniel Hărpăilă (min.75) și Cosmin Ciublea (min. 80 și 85).

Antrenorii Nelu Neamțu și Ghiță Potra au folosit următorii jucători: Jurcuț – Dani Prodan, Hodineanțu, Ovidiu Preda, Hărpăilă, Calomfirescu (min. 45, Ciublea), Waleed (min. 45, Lazăr), Blejdea, Ganea (min 53, Coșman), Gheorghevici (min. 78, Mateică), Stiopu.

Pe bancă: Ciobanu, Schneider, Tecleanu si Iftinchi.

Mureșul Cenad CS Unirea Sânnicolau Mare II 2-0 (1-0).

Fostul jucător al Unirii, Denis Jivici, căpitan al echipei, a reușit o ”dublă”, câte un gol pe repriză.

Voința Valcani – AS Chinejana Chinezul Satchinez 6-3 (3-1): Daniel Talpoș 3 goluri, Marin Gheorghiță, Cosmin Popa și Alex Ienovan, respectiv Alexandru Ungur două goluri și Alex Bidoe. În sfârșit, o victorie pentru băieții lui Dragoș Buicu.

Unirea Uivar – Unirea Cerneteaz 1-3 (1-2).

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, cu o reușită din corner, ca apoi trupa lui Adrian Gabor să întoarcă rezultatul, marcând de trei ori, prin Robert Cârmaci, Gabriel Iosof și Ionuț Niță.

*

Seria 2

Lider este Juventus Pișchia, cu 16 puncte, Unirea Banloc,a coborât pe locul secund, cu un punct mai puțin, la egalitate cu Unirea Cerneteaz.

ACS Electrica 1929 Timișoara – Unirea Banloc 4-0 (0-0).

Victorie clară în fața liderului pentru elevii lui Marcel Romanescu, prin ”dubla” lui Pavel Olărescu, Roberto Bălan și Constantin Bucoș. Antrenorul invingătorilor a declarat: ”A fost o victorie pe măsura jocului practicat de elevii mei, care au avut determinare și multă voință de a obține maximum în acest meci, obiectiv atins. Merită felicitări și, tot așa, ne dorim jocuri frumoase și fair-play-ul să domine la toate meciurile.”

AS Viitorul Ionel – AS Juventus Pișchia 0-5 (0-3).

Cu această victorie, campioana a urcat pe locul I. Puncheri, Claudiu Fulga cu 3 goluri și Stelian Argatu cu două goluri.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii II – AS Utvin 6-2 (3-1).

Au marcat: Gabriel Giuchici, Viorel Cîndea, Mihai Voica două goluri, Lucian Marta și Alin Moșneguț, respectiv Mircea Gogoașă și Sebastian Soș.

Jocul s-a disputat pe terenul din cartierul Plopi, al echipei Tricoul 1 Iunie Timișoara.

CSC Dudeștii Noi – CS Timișul Șag II 4-0 (3-0).

Marcatori: Raul Neagu, Olimpiu Agrigoroaei, Daniel Turbureanu și Călin Greck – mezin al echipei.

AS Viitorul Bencec – AS Obilic Sânmarinul Sârbesc 2-1 (2-0).

Gazdele au tremurat în final, după ce Obilic s-a apropiat la un gol.

ACS Galaxy Timișoara AS Petroman 2-5 (0-3).

Au marcat: Ionuț Chioțan (min. 57 și 68), respectiv pentru învingători Vasile Jianu (min. 6), Florin Burdan (min. 12, 37 și 81) și Nicolae Buhai (min. 78).

*

Seria 3

Lider, AS Recaș cu 18 puncte, urmat de CSO Făget cu același punctaj. Iar pe locul 3 CSC Belinț, învingătoare acasă cu 6-0, cu 15 puncte.

CS Phoenix Buziaș II A.S. Recaș 1-2 (0-1).

Deian Cocoțan (min. 31) și Raul Peptănuș (min. 83) au înscris pentru fruntași. Iar cu aceast rezultat rîmân în continuare cu punctaj maxim, alături de CSO Făget, umăr la umăr. Jocul s-a disputat pe terenul din localitatea Hitiaș.

CSC Făget AS Bacova 6-2 (1-1): Ionuț Baranka (min. 24), Mihai Rădac (min. 51), Alexandru Stănilă (min. 63), Alex Neag (min. 64), Florin Tomoioagă (min. 79) și Raul Dobozi (min. 90), respectiv Marius Florea (min. 42) și Armin Șultz (min. 89).

Jucătorul Flavius Ciobârcă, de la vizitatori, a fost eliminat în minutul 80, pentru două cartonașe galbene.

AS Voința Iosifalău – AS Berini 2-3 (1-2): Flavius Lăpădat (min 35, autogol) și Traian Ciobanu (min. 72, din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Bogdan Săvoiu (min. 26), Daniel Cadlecz (min. 31) și Vanea Dombrovschi (min. 90).

Echipa învingătoare a folosit următorii jucători: Alin Paraschiv – Mircea Căraban, Lucian Tătaru, Emilian Severin, Flavius Lăpadat, Darius Horoțan, Daniel Cadlecz, Bogdan Săvoiu, Ivan Dombrovschi, Darius Galeriu, Darius Jorj. Au mai intrat: Marius Todor, Nicolae Dobromirescu și Alin Prodan.

Traian Ciobanu (atacant Iosifalău): ”Am avut un arbitraj de o aroganță maximă. Vorbea și certa jucătorii cu o aroganță jignitoare la adresa noastră. Joc demult fotbal dar așa ceva n-am mai întâlnit. Nu spun că arbitrajul a influențat rezultatul, dar repet, aroganța lui a lăsat de dorit.”

Bogdan Alexandru (antrenor Berini): ”În primul rând doresc să îmi felicit băieții pentru determinare si efortul depus, contra unui adversar incomod, care ne-a pus destule probleme. Echipa vine pe un fond bun de evoluții, care aduce după sine încredere în jocul nostru. Formăm un grup foarte unit, acesta fiind punctul forte, iar dacă vom menține lucrurile în acest mod, consider că putem fii revelația acestui campionat.”

CSC Boldur AS FC Bazoș 3-1 (2-1): Florin Bolgea (min. 5 și 13) și Roberto Ardelean (min. 65), respectiv Adrian Achimov (min. 20).

De notat că oaspeții au ratat o lovitură de la 11 metri, prin Cristian Radu, în prelungiri (minutul 90+4).

Jucătorul Roberto Ardelean a dedicat golul mamei sale, la aniversarea a 55 de ani.

AS Tormac – AS Meget Remetea Mare 0-5 (0-2).

Este prima victorie pentru junii lui Horațiu Stoia în actualul campionat, prin golurile marcate de Ciobi Sebeștean (min. 15), Alexandru Stoia (min. 20. 70) și Aurel Coșa (min. 50 și 75) .

AS Margina – Viitorul Sacoșu Turcesc 4-1 (2-1): Sorin Coțolan două goluri, Emanuel Macra și Alexandru Ionescu, respectiv Cosmin Rusu .

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.