Campionatul Județean Timiș, etapa a 13-a: rezultate, marcatori, echipe + GOLGHETERI. Primele două clasate înving în cele 3 serii

Liga a cincea timișeană a intrat în ultima cincime a turului din sezonul de toamnă odată cu etapa din acest weekend, antepenultima din prima jumătate a întrecerii. Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a bifat la sfârșitul acestei săptămâni runda cu numărul 13, cele 3 fruntașe în serii menţinându-și poziţia grație unor noi succese, și anume Unirea Jimbolia, Juventus Pișchia şi AS FC Bazoşu Vechi, ocupantele locurilor doi câștigând și acestea, și anume echipele din Variaș, Cerneteaz şi Moşniţa Nouă. Altfel, unele grupări se cam plâng de maniera de arbitraj, de exemplu la întâlnirile Pişchia – Petroman și Valcani – Bobda, dar nu numai…

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 37 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 36 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 28 de puncte.

Voinţa Valcani – AS Bobda 1-2 (0-0): Sebastian Moşneag (min. 90+7), respectiv pentru învingători Ciprian Manolache (min. 70) şi Liviu Zahorneanu (min. 90+8).

Meci cu scântei… În minutul 70, când oaspeţii au deschis scorul, jucătorii s-au încăierat şi s-au administrat trei cartonaşe roşii, lui Adrian Bar şi Laurenţiu Daju de la gazde respectiv Marian Cîmpan de la vizitatori. Ambele echipe au fost în cele din urmă nemulţumite de arbitraj. Voința egala în prelungiri dar cei din Bobda preluau apoi din nou conducerea.

AS Voinţa Şandra – CS Unirea 2 Sânnicolau Mare 3-3 (2-0): Darius Fundiur două goluri și Cristea respectiv Fabian Uliţan, Andrei Manoliu și Alexandru Mark Pârlăgeanu.

La fluierul arbitrului Eugen Gheorgheoiu au jucat următoarele formaţii:

Şandra: Stoica – Ianoş, Văcaru, Tomescu, Mozan, Robu, Moroşanu, Uglea, Cristea, Fundiur, Bărbulescu.

Au mai intrat: Laslău şi Ardelean.

Antrenor Lucian Betea.

Unirea 2: Marius Sitaru – Mănoiu, Pârlăgeanu, Pânzaru, Mesaroş, Dima, Zeravica, Boldan, Todorovici, Csuy, Gheţa.

Au mai jucat: Zoicaş, Uliţan, Crăciun.

Rezerve: Dobre, Topciov, Pîrghie, Chirilă.

Antrenor Daniel Viaşu.

AS FC Dacia Cărpiniş – AS Chinejana Chinezul Satchinez 8-1 (3-0).

Alexandru Benea și Daniel Buntea de câte două ori fiecare, Laurenţiu Balaş, Adrian Ţăranu, Florin Diaconu şi Robert Tant – un junior din 2004. au înscris cele opt goluri pentru echipa pregătită de antrenorul-jucător Florin Căluşeriu.

AS Steaua Roşie Variaş – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 6-2 (2-1): Petre Râmneanţu – 3 goluri, Gabriel Voicu, Roberto Apostol şi autogolul lui Hodoneanţu, respectiv Cristian Stiopu din lovitură de la 11 metri şi Cosmin Ciublea. De menţionat că elevii lui Gheorghe Potra şi Nelu Neamţu au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 70, prin Stiopu.

AFC Unirea Jimbolia – AS Plavii Delia Sânpetru Mare 3-0 (1-0): Adrian Daniel Cioată a reuşit un hat-trick în minutele 30, 60 și 66. Iar cu acest succes Unirea continuă marşul pentru ocuparea primului loc – campioană de toamnă.

Daniel Cioată (Jimbolia): 3 goluri

Antrenorul liderului, Avram Rus, a folosit următorii jucători: Dorel Niţucă, Alex Gaşpar, Florin Gorga, Raul Dumitru, Fabian Bursuc, Daniel Cioată, Cătălin Diţoiu, Tomas Billich, Gabriel Sera, Adrian Gheoegheoiu, Robert Anton.

Rezerve la start: Marius Boldijar, Darius Bubulici, Waldi Marinca, Alexandru Custuriu, Cristian Mulicz, Raul Nazimir și Denis Trifu.

Celelalte rezultate ale etapei: AS Spartak Gottlob – AS FC Mureşul Cenad 4-4, AS Dedy Mid Iecea Mare – As Gelu 2-2 și CS Sânandrei 2 – AS Voinţa Biled 4-3.

Iar jocul dintre Cenad și Şandra s-a omologat cu 3-0 pentru gazde, întrucât oaspeţii nu s-au prezentat la meci şi s-au ales cu o amendă de 700 de lei.

*

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 31 de puncte. Pe locul secund Unirea Cerneteaz, cu 29 de puncte, urmată de AS Viitorul Bencec cu 23 de puncte.

AS Juventus Pişchia – AS Petroman 3-1 (0-0).

După ce antrenorul oaspeţilor a fost eliminat pentru proteste şi trimis în tribună, vizitatorii au reuşit să deschidă scorul în minutul 68, prin Ovidiu Rusanda.

Însă liderul s-a trezit totuși la realitate şi a înscris de trei ori, prin Nicu Făgeţan (min. 80 și 90+3) respectiv Stelian Argatu (min. 83). Gazdele au nimerit de trei ori transversala, prin Bogdan Inoveanu de două ori şi Nicu Făgetan. Iar oaspeţii au acuzat arbitrajul…

AS Camaro Fibiş – CS Unirea Cerneteaz 0-3 (0-0).

Ocupanta locului secund s-a detaşat victorioasă după pauză, Ionuţ Kalanyioş înscriind în minutul 49 din lovitură de la 11 metri, Alin Balabasciuc în minutul 72 iar Ionuţ Niţă în ultimul sfert de oră (min. 78). Întreaga echipă a dedicat victoria antrenorului Adrian Gabor, care şi-a aniversat ziua de naştere, împlinind 43 de primăveri.

Adrian Gabor (Unirea Cerneteaz)

Unirea a jucat în următoarea formulă: Ionuţ Pruteanu – Erwin Muller, Ciprian Bogdan, Ionuţ Kalanyoş, Cornel Filimon – Iosif Fugăl, Nenad Vlaicov, Darius Jugănaru, Ionuţ Niţă, Cristian Iorga, Alin Balabasciuc.

Au mai jucat: Emanuel Rangu şi Ionuţ Grigore.

AS Utvin – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 81, de către Francisc Duloveţ.

Sportivii din Utvin

Antrenorul-jucător Mircea Gogoaşă a folosit următorii componenți: Cristian Piloca – Sebastian Şoş, Răzvan Iacobescu, Codruţ Frunzulică, Sorin Voica, Ciprian Buda, Florin Văcărescu, Bogdan Butco, Alin Gruia, Mircea Gogoaşă, Francisc Duloveţ.

Au mai jucat: Claudiu Bara şi Ciprian Dobra.

Rezerve: Ioan Matefi, Călin Hosu, Iulian Pleşcan, Sebastian Smochină, Valentin Pleşcan, Ciprian Smochină, Alex Baia şi Daniel Matiş.

Celelalte rezultate: Unirea Banloc – ACS Galaxy Timişoara 1-1, Viitorul Bencec – Progresul Iecea Mare 3-1, CSC Dudeştii Noi – AS Gloria Uivar 5-0 și CSC Deta 2 – Timişul Şag 2 3-2.

Echipa AS Steaua Bulgăruş a stat în această etapă întrucât echipa United Bencecu de Sus s-a retras din campionat.

Meciul dintre cei din Uivar și Bulgăruş, pe teren 5-1, a fost omologat cu acest rezultat înregistrat după 90 de minute.

*

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 35 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 34 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are 32 de puncte.

Electrica 1929 Timişoara – AS Tormac 5-2 (3-1): Alexandru Dănilă, Alex Braşoveanu, Octavian Firuţ, Sergiu Aursei şi Andrei Rigo, respectiv Mihai Velceanu două goluri.

AS Bacova – Gloria Moşniţa Nouă 2-5 (1-2): Abel Şultz (min. 40 și 80 – primul din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Dan Roman (min. 29, din lovitură de la 11 metri), Bogdan Andriucă (min. 45 și 70) și Mircea Şchiopu (min. 66 și 85).

Cu acest succes în deplasare, învingătorii rămân în continuare în plasa liderului, la un punct diferenţă.

AS FC Bazoşu Vechi – AS Boldur 4-0 (3-0).

O nouă victorie la zero a liderului prin golurile marcate de Flavius Lazea (min. 5), Andrei Achimov (min. 12 și 23) şi Emil Burlacu (min. 75).

CSC Olimpia Bucovăţ – AS Recaş 0-2 (0-0): autogol în minutul 49 al numărului 5 de la Olimpia şi Marius Tutunaru (min. 59).

Celelalte rezultate: AS Vucova – AS Berini 1-1, Meget Remetea Mare – Timişul Hitiaş 1-2, CSC Belinţ – CSC Făget 2-1 și Autoliv Lugoj – CS Phoenix II Buziaş 4-4.

Rezultatele tehnice, programul penultimei etape a turului – a 14-a și clasamentele la zi, pe coloana datelor secțiunii Fotbal.