Campionatul Județean Timiș: etapa a 9-a

Runda derulată în acest week-end în liga a cincea timișeană nu a adus surprize, liderii celor trei serii consolidându-și poziţiile după rezultatul de egalitate obţinut de cei din Tomnatic la Săcălaz şi victoriile adjudecate de Parţa la Uivar respectiv de cei din Bazoş acasă, la scor cu Tormac.

Majoritatea meciurilor s-au desfăşurat în această duminică de la ora 15, fără incidente, cu menţiunea că este primul joc al echipei din Buziaş în care arbitrii nu au eliminat nici un component al formației din orașul apelor minerale, în restul celorlalte opt etape suferind în schimb în fiecare joc câte o expediere la cabine sau chiar două.

Această rundă a IX-a a fost și cea mai săracă a gazdelor, cu numai cinci victorii şi 44 de goluri marcate, oaspeţii fiind în schimb în vervă prin reuşita a 10 succese şi 51 de goluri înscrise, în plus încheind de 7 ori la egalitate.

Voința Iosifalău

O grupare gazdă, ca un plăcut reviriment, n-a lăsat în schimb nici o șansă vizitatorilor, și anume la Voinţa Iosifalău – Real Dragşina 5-0 (3-0). Au marcat: Codruţ Ilie, Nicolae Radu, Sergiu Cimponer, Cristian Molnoş şi Marius Dâscă.

Antrenorii Alin Muntean şi Ovidiu Rad au folosit următorii jucători: Lazăr – Dâscă, Mândru, Bălăucă, Latinger, Radu, Tudor, Ciocan, Molnoş, Ilie şi Chira. Au mai jucat: Muntean, Bârneac, Cimponer şi Burcă.

Astfel, după cinci eşecuri consecutive, a răsărit soarele în ograda nou-promovaților de la Voinţa, deși cu ploaie pe tot parcursul reprizei secunde.

Timişul Urseni – Millenium II Giarmata 2-2 (0-2). Au marcat: Cristian Chevereşanu (min. 47 şi 82) respectiv Răzvan Leucă (min. 15) şi Gabriel Popa (min. 23). Mânjii lui Răzvan Leucă au condus la pauză cu două goluri, dar în mitanul secund au fost egalaţi şi nu mult a lipsit să părăsească terenul învinşi, mulţumindu-se în final cu un punct…

Voinţa Şandra – Dacia Cărpiniş 2-0 (0-0). Cele două goluri pentru elevii pregătiţi de Lucian Betea au fost marcate în partea secundă a meciului de Mihai Radoc (min. 64) şi Alexandru Miron, cu cinci minute înainte de final. Această victorie a gazdelor, pentru o nou promovată, o putem trece la categoria surpriză a etapei.

AS Gloria Utvin – Unirea Cerneteaz 3-4 (2-1). Autorii golurilor: George Nicolaescu (min. 23, 57), Adrian Jivan (min. 68), Ştefan Toc (min. 77), respectiv Florin Mardare (min. 14), Sebastian Soş (min 39) şi Claudiu Bora (83). Chiar dacă trupa lui Mircea Gogoaşă a reuşit să ţină ritmul până la pauză cu mai titrată echipă din Cerneteaz, conducând cu 2-1, la reluare nu a mai păstrat cadența în fața băieţilor lui Adrian Gabor, care au reuşit să întoarcă rezultatul, obţinând o victorie la limită şi a patra din actualul campionat.

Viitorul Sacoşu Turcesc – AS Bacova 3-3 (2-2). Au marcat: Raul Prundeanu (min. 18 şi 28), Paul Guda (min 58), respectiv Daniel Strâmbu (min. 43) şi Armin Sultz (min. 44, 82).

În minutul 85, când a fost înlocuit, jucătorul oaspeţilor, Armin Sultz, a fost eliminat de arbitrul Claudiu Gaitin pentru injurii şi ameninţări lansate către unul dintre asistenţi.

Au jucat formaţiile…

Sacoşu Turcesc: Alin Puiu – Alin Jurcă, Cristian Todea, Marius Tufiş, Andrei Mihai, Alin Faur, Denis Domcsik, Abu Foul Ahmad, Vladco Caldecz, Paul Guda, Raul Prundeanu.

Au mai jucat: Ioan Csep, Doru Jurcă, Cosmin Radu şi Alin Prodan.

Bacova: Bogdan Mănescu – Vasile Bizău, Bogdan Cozma, Alexandru Cătană, Mihai Obrejan, Ionel Arsine, Daniel Popescu, Armin Sultz, Andrei Rigo, Daniel Sârbu, Florea Marius.

Au mai jucat: Daniel Cioclu, Silviu Duică şi Paul Cioclu.

Au arbitrat: Claudiu Gaitin – Patrik Sandu şi Alexandru Bardan. Observatori: Vasile Boaru şi Romică Malac.

FC Jebel – ASO Deta 0-5 (0-3). Cele cinci goluri pentru deteni au fost marcate de Dan Roman – 2, Cătălin Baidoc, Cosmin Jarcalete şi Denis Chiticariu.

Detenii au folosit următorii jucători: Brădău – Paraschiv, Brădean, Semeniuc, Moga, Baidoc, Popoviciu, Chiticariu, George Marcu, Roman şi Jarcalete. Au mai intrat: Denis Radu, Franc, Filimon şi Beleţescu.

AS Unirea Grabaţ – AS Carani 1-7 (0-4). Au marcat: Vasile Palkovacs, Andrei Blaga, Lucian Olariu – toţi trei cu câte două goluri, şi Sebastian Ulici, respectiv Curelea în ultimul minut de joc. De când echipa a fost preluată de Claudiu Coman, primar al comunei, trupa lui Florin Trifu a reuşit a doua victorie consecutivă, în contrast cu precedentele rezultate, prin prisma cărora se putea estima că AS Carani ori se înfundă, ori e în cădere liberă.

Vulturii Comloşu Mare – Unirea II Sânnicolau Mare 0-4 (0-0). Cele patru goluri pentru trupa lui Flavius Sitaru au fost marcate de tânărul Tomas Cozma, de 3 ori, şi Irinel Popa.

Ripensia II – FC Covaci 4-0 (0-0). Câte două goluri pe repriză au reuşit ripensiştii pregătiţi de Călin Drăguţ şi Adrian Lupăşel, prin Claudiu Filip (min. 27), Bogdan Mada (min. 29 – autogol), Bogdan Uţă (min. 48) şi Denis Dan (min. 65). Vom reveni cu caseta meciului şi o galerie foto.

Unirea Jimbolia – Tricoul 1 Iunie 1-4 (1-3). Golurile oaspeţilor au fost marcate de Bogdan Preda – 2, Adrian Creţu şi Daniel Hărpăilă.

Gloria Uivar – Flacăra Parţa 1-4 (0-4). Doar o repriză le-a trebuit elevilor pregătiţi de Daniel Drăgan pentru a-şi asigura cele trei puncte, prin patru goluri reuşite de Gheorghe Sabău, Dan Dragotescu, Alin Pindeac şi Cristian Ismail. Gazdele au marcat golul de onoare din lovitură de la 11 metri.

AS Corneşti – Atletico Liebling 4-4 (3-1). Gazdele au condus cu 3-0 şi 4-1, dar finalul a fost dramatic, oaspeţii reuşind trei goluri în cinci minute. Pentru gazde au marcat Alin Spanciu, Raul Muntea – 2 și Valentin Bobuţ.

AS Coşteiu – Autoliv Lugoj 1-2 (0-2). Au marcat: Cosmin Ripan (min. 4), David Szabo (min. 40) respectiv Robert Vlaicu, pe final, în minutul 87, pentru amfitrioni. Antrenorul Florin Grozoni a folosit următorii jucători: Mureşan – Turtă, Rad, Ivaşcu, Coţolan, Stănilă, Cătălin Vlaicu, Szabo, Grozoni, Gîrda şi Ripan. Au mai intrat și Alex Nagy, Şonda, Ilcău şi Ciofu.

Rezultatele complete ale rundei a IX-a, clasamentele și programul viitor, pe coloana dreaptă. Revenim cu cronica promisă prin spicuiri din eșalonul inferior…

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.