Campionatul Judeţean Timiș: etapa a XI-a

Liderii celor trei serii au obţinut victorii clare în această rundă a XI-a din liga a cincea timișeană, în care un singur meci nu s-a disputat, jucătorii gazdei din Topolovăţu Mare neprezentându-se acasă pentru jocul cu Autoliv Lugoj și vor pierde cel mai probabil la ”masa verde”. Dar altfel, o etapă foarte liniştită din punct de vedere disciplinar.

Iar apropo de disciplină, în urma cartonaşelor roşii primite în etapa anterioară de Petrică Simion (Atletic Găvojdia) şi Emanuel Michi (Voinţa Valcani), primul a fost suspendat pe 4 etape şi amendat cu 15o de lei iar cel de-al doilea pe două etape şi amendat 100 de lei.

În această rundă tocmai încheiată gazdele au reuşit 10 victorii şi au marcat 48 de goluri, în schimb oaspeţii s-au ales cu nouă succese şi cu un total cu un gol în plus înscris, 49, două meciuri încheindu-se la egalitate, de Dragşina, 1-1 la Micro 1 Lugoj, şi Moşniţa Nouă, 2-2 la Iosifalău. După multe insuccese, Buziaş a reuşit o victorie la scor în dauna celor de la AS Coşteiu, surprinzătoare fiind victoria celor de la Ştiuca în deplasare la Sacoşu Turcesc dar şi a celor de la Jebel în faţa trupei din Ghilad.

La meciul Avântul Topolovăţu Mare – Autoliv Lugoj, chiar dacă terenul a fost pregătit pentru disputarea întâlnirii, iar medicul echipei gazdă și arbitrii au fost prezenți la teren, unde au venit şi oaspeţii, jucătorii grupării organizatoare nu au onorat în schimb jocul, care probabil se va omologa cu 0-3, pentru vizitatori, în vreme ce cei de la Avântul se vor alege cu o amendă.

Timişul Urseni – Flacăra Parţa 1-5 (0-3). Au marcat: Andrei Aioanei – 2, Alin Pindeac, Daniel Nicolaescu și Marius Mladenov respectiv Daniel Jurcuţ.

Au jucat formaţiile:

Timişul: Aioanei – Legradi, Marius Periat, Ilieş, Vasile Cruceriu, Florin Cădariu, Turdăşan, Daniel Jurcuţ, Briceag, Chevereşanu, Cristian Petru.

Antrenor Marius Jurcuţ.

Au mai jucat: Petru Cădărean şi Alex Periat.

Flacăra: Ionescu – Bîce, Milovan, Andruşcă, Ioviţu, Mogoş, Drăgotescu, Pătruică, Pais, Nicolaescu, Pindeac.

Antrenor Daniel Drăgan.

Au mai jucat: Aioanei, Mladevnov şi Sabău.

Voinţa Şandra – Unirea Tomnatic 2-6 (0-3). Au marcat: Alexandru Vlăduţi – 4, Marius Postolache şi Bogdan Piloiu – câte un gol, respectiv Darius Fundiur şi Alexandru Silaghi.

Antrenorii celor două echipe, Lucian Betea respectiv Toma Stoianov, au utilizat următoarele formaţii:

Voinţa: Retegan – Donişan, Dumitrescu, Gălăţaanu, Ovidiu Oancă, Bodnar, Petcu, Pîrnău, Fundiur, Miron, Timofte.

Au mai intrat: Silaghi şi Caraibot.

Unirea: Sfetescu – Buruiană, Piloiu, Suşman, Pop, Alin Roşu, Postolache, Oros, Artenie, Vlăduţi, Rusu.

Au mai jucat: Alex Stoianov, Taciuc şi Ţigănaş.

Sacoşu Turcesc – AS Viitorul Ştiuca 1-3 (0-2). Au marcat: Marius Logosz, Gheorghe Labici şi Vasile Ditac, respectiv Vlasco Cadlecz din lovitură de la 11 metri.

Sacoşu Turcesc: Călin Puiu – Iulian Brocea, Denis Dansic, Alin Faur, Cristian Todea, Doru Jurcă, Vlasco Cadlecz, Simin Vilcinschi, Marius Tufiş, Raul Prundeanu, Cosmin Rusu.

Antrenor Tristian Koler.

Au mai jucat: Alin Jurcă, Nicolae Iurea, Alin Prodan şi Neluţu Ploscaru.

Ştiuca: Denis Cuza – David Bejera, Vasile Paşca, Vasile Tzitac, Ioan Beucă, Ionel Berfelea, Ştefan Turcin, Fănuţ Tudic, Gheorghe Labici, Adrian Turcin, Marius Logoş.

Antrenor Ioan Berfela.

Au mai jucat: Mihăilă Dzitac, Miha Bilan şi Vasile Schmadl.

Voinţa Sarafoleana – AS Carani 4-2 (1-1). Au marcat: Şerban Crişan – 2, Alexandru Prelipcean și Achimov Nemed, respectiv Alexandru Neag şi Mihai Negrea.

5

Ripensia II – Atletico Liebling 2-1 (1-1). Au marcat: Bogdan Kiper şi Andrei Nechifor respectiv Dan Andrei.

Pobeda Dudeştii Vechi – Tricoul 1 Iunie Timişoara 0-2 (0-1). Cele două goluri pentru trupa lui Ioan Neamţu au fost marcate de Daniel Motreanu şi Alexandru Hartapuc.

Unirea Grabaţ – Mureşul Cenad 1-4 (1-3). Cele patru goluri pentu trupa lui Iosif Harkai au fost marcate de Samir Colompar – 2, Cristian Radu şi Bogdan Wilheim. Jucătorul Claudiu Sep, de la oaspeţi, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în minutul 80.

FC Jebel – Unirea Ghilad 2-0 (0-0). În sfârşit, victorie la zero pentru echipa pregătită de Teodor Petruş, prin golurile marcate în partea secundă de Alexandru Pop (min. 66) şi Cornel Petruş (min. 88 – din lovitură de la 11 metri). Pentru Jebel au jucat: Ionuţ Ciobanu – Cucu, Coţofan, Bulz, Răzvan Ciobanu, Bercea, Cuvejdean, Cornel Petruş, Petrişor, Pop şi Apăvăloae. Au mai intrat Gaje şi Bolojan.

Unirea Jimbolia – Dacia Cărpiniş 4-0 (3-0). Trupa lui Flavius Nastor şi-a asigurat victoria în prima repriză cu trei goluri după un sfert de oră, marcate de Florin Gorgan, Flavius Moica şi Marcus Stoica, iar în mitanul secund a mai reuşit un gol prin reuşita lui Denis Trif.

Unirea Sânnicolau Mare II – Voinţa Valcani 2-3 (2-1). Au marcat: Marin Gheorghiţă (min. 10 din lovitură de la 11 metri şi 71), Marius Pâsu (min. 89) respectiv Bogdan Pânzaru (min. 22 – din lovitură de la 11 metri) şi Raul Ciui (min 31). Junii lui Flavius Sitaru au reuşit să reziste numai o repriză, după care au şi condus, însă în mitanul secund trupa lui Aurică Marta a întors rezultatul, reuşind o victorie în penultimul minut de joc.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.