Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a propus la sfârșitul acestei săptămâni runda cu numărul 12, iar în Seria I am consemnat o neprezentare, a celor de la Şandra, care nu au efectuat deplasarea la Cenad, în vreme ce liderul Seriei a II-a, Juventus Pișchia, a suferit prima înfrângere, la Cerneteaz, cu Unirea, sub privirile preşedintelui AJF Timiş. În schimb în Seria a III-a cei de la AS FC Bazoşu Vechi nu se dezmint defel, obținând o nouă victorie în deplasare, cei trei lideri păstrându-și de puțin prima poziţie. Unirea Jimbolia cu un avans minim față de cei din Variaș, cei din Pişchia cu un avans de două puncte faţă de învingătorii lor din Cerneteaz, iar cei din Bazoș tot la limită.

Ca o paranteză, în altă ordine de idei, în urma caronaşelor roşii acordate în etapa anterioară la ”Județ” au fost suspendaţi următorii jucători: Tiberiu Robert Pîrvan (Moşniţa Nouă) – pentru 3 etape si penalizat cu 200 de lei; Cătălin Alin Bistrian (Tormac) trei etape si penalizat cu 200 de lei; Silviu Cărare (Pişchia) 3 etape şi 200 de lei; Otimiel Zam Filip (Bulgăruş) două etape şi 400 de lei; Marius Bogdan Radu (Galaxy) două etape şi 400 de lei. Iar 6 jucători au scăpat cu o etapă de suspendare, și anume Gavrilă Şimian Horoba (Valcani), Paul Cojocaru (Şag II), Nicuşor Flavius Cîrtoabă (Bacova), Ion Florin Paşca (Boldur), Denis Damian Drăghia (Moşniţa Nouă) şi Laszlo Lazăr Soos (Tormac).

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 34 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 33 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 27 de puncte.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – CS Sînandrei 8-1 (3-0).

Victorie clară pentru băieţii pregătiţi de Gheorghe Potra şi Nelu Neamţu, care au înscris prin Lucian Gheorgheoiu de 4 ori, Cosmin Ciublea și Daniel Hărpăilă de câte două ori fiecare, oaspeţii marcând golul de onoare în minutul 65, la 6-0.

Timişorenii au jucat în următoarea formaţie: Jurcuţ – Todea. Hodineanţ, Ovidiu Preda, Hărpăilă, Bogdan Preda, Walled, Stiopu, Ganea, Gheorghevici, Calomfirescu. Au mai jucat: Lazăr, Coşman, Tecleanu, Ciublea, Prodan. Rezerve: Mateică şi Blejdea.

CS Unirea Sânnicolau Mare – AS FC Unirea Jimbolia 0-6 (0-2): Adrian Daniel Cioată – 3 goluri, Robert Anton – două goluri și Raul Dumitru.

AS Avântul Bobda – Dacia Cărpiniş 4-2 (0-0).

Au marcat: Ciprian Manolache (min. 50), Liviu Zahorneanu (min. 60 din lovitură de la 11 metri şi min. 75) și Victor Benea (min. 85, din lovitură de la 11 metri), respectiv Daniel Gabor (min. 55, din 11 metri) și Laurenţiu Balaş (min. 64).

Întreaga echipă a dedicat victoria jucătorului Liviu Zahorneanu, care si-a aniversat ziua de naştere. De notat și întâlnirea fraţilor Benea, care au jucat în meciul direct: Victor şi Alex Benea.

AS Gelu – AS Spartak Gottlob 8-0 (6-0): Vasile Palkovacs, Bogdan Epure, Cristi Berbece, Claudiu Balint, Ionuţ Voicu, Dan Dragotescu, Gabriel Chelbu și Cosmin Ivănescu.

AS Chinejana Chinezul Satchinez – AS Steaua Roşie Variaş 0-7 (0-3): Roberto ”Duțu” Apostol – cinci goluri în minutele 16, 17, 20, 47 și 83, Gabriel Voicu (min. 53) şi Mădălin Roman (min. 70).

Celelalte rezultate ale etapei a 12-a în Seria I: Voinţa Biled – AS Dedy Mid Iecea Mare 2-1 și Plavii Delia Sânpetru Mare – Voinţa Valcani 4-0. Iar Mureșul Cenad – Voința Şandra nu s-a jucat prin neprezentarea vizitatorilor.

*

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 28 de puncte. Iar Unirea Cerneteaz s-a apropiat la 26 de puncte. Urmate de AS Viitorul Bencec şi CS Timișul Şag 2 cu câte 20 de puncte.

CS Timişul Şag 2 – AS Steaua Bulgăruş 1-1 (0-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 42, prin Dorel Lazăr, gazdele egalând în minutul 62, prin Cristian Rusu. În minutul 80, juniorul Ionuţ Gîltofeţ a suferit o accidentare, plagă deschisă pe frunte, într-o fază petrecută în careul de 16 metri advers, fără ca arbitrul să acorde lovitură de la 11 metri.

AS Unirea Cerneteaz – AS Juventus Pişchia 2-1 (2-0).

Vizitatorii au marcat în minutul 29 prin Nicu Făgeţan dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Gazdele au înscris prin Alin Balabasciuc (min. 35) şi Deian Jivan (min. 39): 2-0. În mitanul secund, oaspeţii au punctat în minutul 63, autor al reușitei fiind Claudiu Fulga. Liderul a suferit prima înfrângere în actualul campionat.

La sfârşitul meciului întreaga echipă a dedicat victoria cinciarului Cristian Iorga la aniversarea zilei de naştere, împlinind 39 de primăveri.

ACS Galaxy Timişoara – CSC Deta 6-0 (3-0). Victorie la zero pentru timişoreni prin golurile marcate de Robert Foldi – 3, Narcis Damian – două şi Bogdan Mihuţ.

În celelalte jocuri: Ghiroda 2 – Dudeştii Noi 1-2, Progresul Iecea Mare – Camaro Fibiş 0-2, Petroman – Utvin 4-2 și Uivar – Banloc 7-0.

În amical, Recolta Fibiș – Viitorul Bencec 3-7. Foto…

*

În Seria a III-a, lider a devenit AS FC Bazoşu Vechi, cu 32 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 31 de puncte, iar pe locul 3 CSC Belinţ are 29 de puncte.

CSC Făget – Electrica 1929 Timişoara 1-2 (0-1): Sergiu Ţofei (min. 33, din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Sergiu Aursei (min. 73, din lovitură de la 11 metri) și Constantin Bucos (min. 80), cu menţiunea că a revenit pe teren după o pauză forţată de un an.

Oaspeţii au rămaşi surprinşi să constate apariția unui alt arbitru la meci. Delegat la centru a fost Vasile Diac însă la teren a descins lugojeanul Călin Petrişor, cu menţiunea că Diac avea meci în aceeaşi zi, la aceeaşi oră, la Grabaţ, în liga a patra. Ambele echipe au fost nemulţumite de arbitrajul prestat de centralul nou sosit.

AS Recaş – AS Bacova 5-0 (2-0): Daniel Chişiţă (min. 32), Augustin Putinţelu în minutele 33, 47 și 57, și Mişi Bejera (min. 59).

CS Phoenix Buziaş 2 – AS FC Bazoşu Vechi 1-4 (0-2).

Liderul s-a impus din nou, la scor, în deplasare, marcatori fiind Cristian Radu, Andrei Achimov, Emil Burlacu şi Flavius Lazea. Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Hitiaş.

Liderul a folosit următorii jucători: Staicu – Aniţaş, Codrean, Militaru, Bungău, Pistriţu, Nicoloff, Vînătu, Radu, Achimov, Bolgea. Au mai jucat: Lazea, Burlacu, Cristescu, Vamvu. Pe bancă: Filip şi Jude. Echipa a dedicat victoria managerului Flavius Buţă, care şi-a aniversat ziua de naştere.

AS Berini – AS Autoliv Lugoj 2-2 (1-0). Din nou semieşec pe teren propriu pentru nou promovata în acest eşalon. Marcatori ai gazdelor, Ivan Dombrovschi (min. 27) şi Darius Jorj (min. 85), oaspeţii marcând în minutele 75 şi 90+3.

Celelalte rezultate: Boldur – Bucovăţ 1-0, Hitiaş – Belinţ 0-1, Moşniţa Nouă – Remetea Mare 10-1 și Tormac – Vucova 2-5.

Rezultatele tehnice, programul etapei viitoare și clasamentele la zi în ”Județ”, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Sporttim vă invită pe pagina de pe rețeaua social media MeWe

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Campionatul Județean Timiș, etapa a XII-a: rezultate, detalii. Liderul Juventus, prim eșec. Neprezentare în Seria I

1. akyl spune:

CE FOTO..MAI AVETI VGA ?

2. Bonea Marcel spune:

Meciul Uivar. Bulgăruș contestat de bulgaruseni pt dublă legitimare sa judecat și Bulgărușul a câștigat 3-0 la masa verde . Actualizați clasamentul