Campionatul Județean Timiș, la finele turului. Etapa a XV-a: rezultate, marcatori, echipe, detalii

Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a ajuns la sfârșitul sezonului de toamnă, odată cu ultima rundă a turului, a XV-a, în urma căreia cele 3 fruntașe ale seriilor și-au menţinut și de astă dată poziția, peste pauza de iarnă, mulțumită unor noi succese. Vor hiberna în fotoliul de lider Unirea Jimbolia – grație unei victorii acasă cu Voinţa Valcani, Juventus Pișchia printr-un triumf în deplasare, şi la scor cu cei din Fibiş, și AS FC Bazoşu Vechi, egală acasă cu cei din Moşniţa Nouă. De remarcat și că formațiile din Jimbolia şi Bazoşu Vechi au rămas neânvinse. În schimb Meget Remetea Mare a semnat prima victorie, în dauna celor de la  Tormac, care este singura echipă fără succes în ”județ”, dar și fără puncte la sfârşitul turului. Iar ultima etapă a fost și cea mai liniştită. Detalii…

Altfel, în prealabil, Comitetul Executiv al AJF Timiș a decis joi, în conformitate cu statutul asociației, convocarea Adunării Generale Ordinare a membrilor afiliați pentru data de 26 februarie 2022, la ora 11, într-o locație ce va fi stabilită ulterior. Vor fi oare și alegeri pentru șefia AJFT şi pentru vicepreşedinţi? Dacă da, atunci de ce nu se aminteşte oare? Numai reprezentanții cluburilor afiliate au dreptul să participe la această Adunare Generală.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 43 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 42 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 31 de puncte.

AFC Unirea Jimbolia – ACS Voinţa Valcani 4-0 (2-0). Câte două goluri pe repriză au reuşit junii pregătiţi de Avram Rusu, prin golurile reuşite în ordine de Robert Anton, Daniel Adrian Cioată, Alex Custuriu şi Darius Bubulici.

Preşedinte al jimbolienilor este Constantin Heişu iar antrenor principal, Avram Rusu. Iată şi lotul numeros al campioanei de toamnă Unirea, în proporţie de 75% juvenil…

Componența: Mihai Robert Anton, Tomas Bilich, Alexandru Bontea, Irinel Gherghinescu, Denis Ballack Chistrugă, Daniel Colompar, Darius Florin Covaci, Alexandru Custuriu, Vlad Darău, Cătălin Diţoiu, Alexandru Raul Dumitru, Marius Mihai Gaşpar, Eugen Adrian Ghiorghioiu, Raul Jurj, Constantin Mirel Mituca, Waldi Marinica, Cristian Denis Rîpa, Ionel Valentin, Adrian Zigalov, Denis Trifu, Raul Moga, Florin Gorgan, Fabian Bursuc, Marius Boldijar, Markus kazimir, Daniel Adrian Cioată, Darius Bubulici, Cristian Mulicz și Andrei Şerban. Golgheteri ai echipei sunt Robert Anton, autor a 24 de goluri. și Daniel Cioată cu 19 goluri.

Voinţa Şandra – AS Avântul Bobda 5-1 (2-0): Vinicius Robu-Zan (în minutele 5, 27 și 60) şi Sorin Laslău (min. 61 și 65), respectiv Liviu Zahorneanu (min 55).

Dacia Cărpiniş – AS Tricoul 1 Iunie 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 90 de Florin Căluşeru din lovitură liberă de la 20 de metri, şut direct în vinclu.

AS Dedy-Mid Viitorul Iecea Mare – Unirea Sânnicolau Mare II 2-5 (2-2). Pentru oaspeţi au marcat: Tomas Cozma două goluri, Nicuşor Olaru, Fabian Uliţan și Luis Todorovici.

AS Steaua Roşie Variaş – AS Gelu 3-0 (1-0): Petru Râmneanţu şi Robert Apostol două goluri. Iar astfel, ocupanta locului secund rămâne în continuare în plasa liderului, la un punct diferență.

AS Chinejana Chinezul Satchinez – AS Voinţa Biled 0-4 (0-1). Au marcat: Horţ (min. 10), Iezan (min. 50), Borşan (min. 70) și Musta (min. 80).

Oaspeţii au folosit următorii jucători: Gherțan – Merca, Brusturean, Andraș, Claudiu Lupou, Macovei, Micu, Iezan, Borșan, Horț, Dubovan.

Au mai intrat: Boțu, Musta, Belințan, Costar și Agache.

Întreaga echipă a dedicat victoria antrenorului Silviu Lorencz, care se află în convalescenţă după ce a suferit o intervenţie chirurgicală, fiind operat la genunchi. Îi dorim însănătoşire grabnică!

Alte rezultate: Spartak Gottlob – Plavii Delia Sânpetru Mare 2-2 și CS Sânandrei – Cenad 1-3.

Clasamentul turului (clasamentele sunt accesibile laolaltă cu ultimele rezultate tehnice și pe coloana datelor statistice a secțiunii Fotbal)

16 AS FC SPARTAK GOTTLOB 15 2 2 11 19 72 2p

AS FC Spartak Gottlob este depunctată cu 6 puncte, conform Art. 17, alin. 13.

&

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 37 de puncte. Pe locul secund Unirea Cerneteaz, cu 30 de puncte, urmată de ACS Galaxy Timişoara cu 26 de puncte.

Finish în forță al liderului… AS Camaro Fibiş – AS Juventus Pişchia 1-6 (1-3): Nicu Făgeţan două goluri, Cătălin Şimon două goluri, Alin Munteanu şi Raul Mariş, respectiv Ioan Teodorescu.

Presedinte al clubului juventin este Manuel Mariş iar antrenorul Richard Meleşcanu a folosit în acest tur de campionat următorul lot de jucători: Paul Trică, Alexandru Glişa, Alexandru Buga, Gabriel Iosof, Darius Vițan, Robert Hrițcan, Silviu Cărare, Andrei Novac, Cătălin Simon, Raul Mariș, Ionuț Romel Bolborea, Darius Oprea, Eduard Boroș, Alin Munteanu, Stelian Argatu, Nicu Făgețan, Bogdan Inoveanu, Claudiu Fulga Nicolae, Adorjan Maxim, Manuel Mariș și Gheorghe Jurj.

Delegat al echipei este Ioan Coman, iar golgheterii, Nicu Făgeţan cu 17 reuşite, Bogdan Inoveanu cu 12 goluri şi Claudiu Fulga cu 10.

AS Utvin – AS Unirea Uivar 6-3 (2-3).

Au marcat: Sebastian Soş (min. 2 și 70), Codruţ Frunzulică (min. 19), Cristian Buda (min. 50), Florin Văcărescu (min. 60) și Francisc Doloveţ (min. 77), respectiv Marius Medan – hat-trick în minutele 14, 29 și 32.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii II – Galaxy Timişoara 0-2 (0-1): Darius Hitian (min. 5) şi David Şerban (min. 50).

AS Steaua Bulgăruş – AS Unirea Cerneteaz 2-2 (2-1): Cătălin Tomşa (min. 35) și Claudiu Ciobănică (min. 40), respectiv Adrian Jivan (min. 17) şi Răzvan Leucă (min. 60). În prima repriză, trupa lui Adrian Gabor a trimis mingea în transversală de două ori, prin Alin Balabasciuc (min. 19) şi Răzvan Leucă (min. 24).

Celelalte rezultate ale etapei a 15-a în Seria 2: CSC Deta II – AS Progresul Iecea Mare 4-1, CSC Dudeştii Noi – Timişul Şag II 5-1 și AS Viitorul Bencec – AS Petroman 2-3.

Unirea Banloc a stat în această etapă întrucât AS United Bencecu de Sus s-a retras din campionat.

&

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 39 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 38 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are 38 de puncte.

AS FC Bazoşu Vechi – AS Gloria Moşniţa Nouă 1-1 (1-0).

Liderul a deschis scorul în minutul 25 prin Florin Bolgea, iar în mitanul secund veteranul Mircea Şchipou a egalat în minutul 55.  Chiar și cu acest semieşec, gazdele vor hiberna pe locul I. După meci, Bata Feniaţ şi fostul portar Gabriel  Tcaciuc au oferit o masă festivă jucătorilor, în cinstea aniversării zilei de naştere şi totodată a încheierii turului pe prima treaptă.

Preşedinte al cel0r de la Bazoș este Flavius Buţă iar lotul de jucători folosit în acest tur de campionat de antrenorul principal Zoltan Nincsovics îi reunește pe Alexandru Staicu, Costel Lungu, Ionuţ Aniţaş, Iulian Aniţaş, Ciprian Militar, Alin Bungău, Viorel Filip, Cosmin Codrean, Bogdan Codrean. Denis Vînătu, Cristian Toroni, Cristian Radu, Radu Jude, Sorin Tomoș, Răzvan Nicoloff, Alexandru Lungu, Sorinel Vamvu, Zoltan Nincsovics, Flavius Cristescu, Andrei Achimov, Florin Bolgea, Eugen Pistrițu, Emil Burlacu și Flavius Lazea.

Golgheter al echipei este Cristian Radu cu 20 de goluri marcate, secondat de Florin Bolgea cu 13 goluri.

AS Meget Remetea Mare – AS Tormac 2-1 (1-0).

În sfârşit, junii lui Horaţiu Stoia au reuşit să spargă gheața tocmai în ultima etapă a turului, reuşind prima victorie în actualul campionat prin ”dubla” lui Claudiu Lupşescu în minutele 30 și 55. Pentru vizitatori a redus din handicap Ionuţ Vîlceanu (min. 72).

AS Bacova – CSC Făget 2-1 (0-1): Nelu Arsene (min. 55) și Abel Şultz (min. 80), respectiv Alexandru Stoica (min. 30).

CS Phoenix Buziaş II – AS Recaş 1-11 (0-6).

Victorie caregorică obţinută de elevii pregătiţi de Sorin Micşa în deplasarea efectuată la Hitiaş, unde s-a disputat acest meci. Golurile, marcate de Alex Voicu – nu mai puțin de 4, Marius Tutunaru și Mişi Bejera câte două fiecare, iar Augustin Puţintelu, Raul Peptănuș din lovitură de la 11 metri şi Alex Rotariu câte unul, respectiv Rareş Vrânceanu pentru gazde.

CSC Belinţ – AS Berini 1-0 (1-0). Unicul gol a fost marcat în minutul 20 de Florin Grozoni din lovitură liberă de la 20 de metri. Iar cu această victorie gazdele au încheiat turul de campionat pe podium, la egalitate de puncte cu ocupanta locului secund.

Celelalte rezultate ale rundei: Autoliv Lugoj – AS Boldur 1-3, Electrica Timişoara – AS Vucova 2-1 și Bucovăţ – Hitiaş 1-3.