Campionatul Județean Timiș, liga a V-a, la penultima etapă din tur: rezultate, marcatori, echipe + FOTO

Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a ajuns la sfârșitul acestei săptămâni la runda cu numărul 14 – penultima din tur și din sezonul de toamnă, cele 3 fruntașe ale seriilor menţinându-și poziţia grație unor noi succese, și anume Unirea Jimbolia în deplasare la Bobda, Juventus Pișchia acasă şi la scor cu cei din Utvin iar AS FC Bazoşu Vechi în deplasare la Recaş, unele ocupante ale locurilor doi câștigând și acestea, echipele din Variaș şi Moşniţa Nouă. în vreme ce Unirea Cerneteaz a cedat pe teren propriu. S-a consemnat însă şi o neprezentare în Seria a II-a, a formației Camaro Fibiş la Petroman. Și din nou discuții despre arbitraj, la Bobda – Jimbolia, Biled – Variaş sau Berini – Electrica…

Rezultatele tehnice și programul ultimei etape a turului, pe coloana clasamentelor la zi.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 40 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 39 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 31 de puncte.

Voinţa Valcani – AS FC Dacia Cărpiniș 3-0 (0-0): Sebastian Moşneag (min. 36) și Paul Nagy (minutele 66 și 82).

În minutul 65, veteranul Dragoş Buicu a ratat o lovitură de la 11 metri. Gazdele au jucat cu următorii componenți: Petru Ciocani, Simion Horoba, Cristian Bojan, Ioan Petruş (min. 30, Ionuţ Alexandru), Marin Gheorghiţă, Alexandru Dulău, Daniel Brânduşei, Cosmin Popa, Daniel Ienovan (min. 23, Dragoş Buicu), Sebastian Moşneag, Paul Nagy (min. 83, Ionuţ Dulău).

Tricoul 1 Iunie – Chinejana Chinezul Satchinez 9-1 (4-0): Cosmin Ciublea – 3 goluri, Valentin Calomfirescu două goluri, Cristian Todea unul din lovitură de la 11 metri, Daniel Hărpăilă, Lucian Gheorghevici,şi Adrian Ganea.

Gheorghe Potra şi Nelu Neamţu au folosit următorii jucători: Jurcuț, Todea, Ovidiu Preda, Hodineanț, Hărpăilă, Ganea, Blejdea, Stiopu, Coșman, Ciublea, Calomfirescu. Au mai jucat: Lazăr, Gheorghevici și Mateică.

AS FC Mureşul Cenad – AS Dedy Viitorul Iecea Mare 1-0 (1-0).  Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 23 de Bogdan Wilheim.

În minutul 83, la nici două minute de la înlocuire, juniorul Gabriel Vizer (15 ani) a încasat primul cartonaş galben, ca apoi, după alte trei minute, să şuteze în minge după fluierul arbitrului, fiind eliminat de pe teren. Cine-l îndrumă?

AS Bobda – AS FC Unirea Jimbolia 1-3 (1-0).

Gazdele au deschis scorul în minutul 6 prin golgheterul echipei, Liviu Zahorneanu. După pauză, liderul a reuşit să înscrie de trei ori, prin Raul Cioată (min. 53 și 72) şi Cătălin Diţoiu, la primul său gol în acest campionat, în minutul 65.

Antrenorul oaspeţilor, Avram Rusu, nu a scăpat de cartonaşul galben, primit din partea arbitrului Bogdan Nicolescu pentru proteste. Iar Rusu a declarat: ”A fost un arbitraj foarte interesant şi, curios, cu foarte multe reguli noi, în special pentru Jimbolia.”

AS Gelu – CS Sânandrei 2-1: Cristi Berbece şi Adrian Dumea au marcat pentru gazde.

Celelalte rezultate ale etapei în Seria I: Voinţa Biled – Steaua Roşie Variaş 1-3, Plavii Delia Sânpetru Mare – Voinţa Şandra 1-0 și Unirea Sânnicolau Mare 2 – Spartak Gottlob 3-4.

*

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 34 de puncte. Pe locul secund Unirea Cerneteaz, cu 29 de puncte, urmată de AS Viitorul Bencec cu 26 de puncte.

AS Juventus Pişchia – AS Utvin 9-1 (4-1).

Au marcat: Nicu Făgețan – 3 goluri, Bogdan Inoveanu două goluri, Claudiu Nicolae Fulga două goluri, Raul Mariş și Alin Munteanu – câte un gol, respectiv Ciprian Buda.

De menţionat că oaspeţii s-au prezentat la teren cu 10 jucători, iar în repriza a doua au evoluat în 9 jucători.

ACS Galaxy Timişoara – CSC Dudeștii Noi 4-2 (0-1).

Au marcat: Şerban David (min. 53), Dorin Bosioc (min. 60) și Narcis Damian (min. 67 şi 90+2, din lovitură de la 11 metri) respectiv Raul Neagu (min. 8) şi Dorian Bosioc (autogol în minutul 57).

AS Unirea Cerneteaz – AS Viitorul Bencec 0-1 (0-1). Mult nu a lipsit ca jocul să nu se dispute, întrucât serviciul de pază a ajuns cu întârziere la teren şi meciul a început cu 13 minute după ora oficială de start.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 33 de Alexandru Fedor. Și au văzut cartonaşul roşu Marius Ignat (în minutul 49), pentru fault de ultim apărător, respectov Ionuţ Kalanyoş de la gazde în minutul 64, pentru două cartonaşe galbene.

Antrenorul principal Silviu Bălace a folosit următorii jucător: Vlatislav Plotenco, Dorin Bosioc, Bogdan Homoşdean, Marius Peca, Narcis Damian, Sebastian Oprişan, Alin Grigoraş, Darius Hitian, Bogdan Vinuţ, Dorian Bărbulescu, Răzvan Mihart. Au mai jucat: David Şerban şi Valentin Tănăsie. Întreaga echipă a dedicat victoria antrenorului Silviu Bălace, care si-a aniversat ziua de naştere, împlinind 43 de primăveri.

Celelalte rezultate: Progresul Iecea Mare – Bulgăruş 2-1, Timişul Şag 2 – Unirea Banloc 0-3 și Uivar – Ghiroda și Giarmata Vii II 2-1, Iar Petroman – Fibiş 3-0 prin neprezentare.

Echipa Deta 2 a stat.

*

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 38 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 37 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are 35 de puncte.

AS Recaş – AS FC Bazoşu Vechi 0-1 (0-0).

Cristian Radu a semnat victoria în minutul 86, vizitatorii menținându-se astfel în continuare pe locul I în această serie. Ambele echipe au trimis mingea în bară, prin Bungău (min. 23) şi Putinţelu (min. 33).

La fluierul arbitrului Elisei Balaj au jucat următoarele formaţii:

AS Recaş: Barbu – Mărgărita, Peptănuş, Stoian, Chişiţă, Rotariu, Guţiu, Bejera, Cocoţan, Puţintelu, Tutunaru.

Antrenor Sorin Micşa.

Au mai intrat: Voicu, Banu şi Hantea.

Rezerve: Roşca, Severin, Srhauder şi Boc.

Bazoşu Vechi: Staicu – Anițaș, Codrean, Militar, Bungău, Pistrițu, Nicoloff, Vînătu, Radu, Bolgea, Achimov.

Antrenor principal: Zoli Nincsovics.

Au mai intrat Burlacu, Lungu.

Pe bancă: Filip..

Sorin Micşa (antrenor Recaş) a declarat: ”A fost un meci foarte frumos şi încleştat, cu mult peste nivelul Campionatului Judeţean, meritul le revine ambelor echipe. Un rezultat de egalitate era mult mai echitabil. Doresc să menţionez, foarte bun arbitrajul lui Elisei Balaj. Și totodată să felicit echipa din Bazoş pentru parcursul bun în acest tur de campionat. Și le doresc baftă!”

CSC Făget – AS Meget Remetea Mare 7-1 (4-0).

După trei înfrângeri consecutive, a răsărit din nou soarele la gruparea din Făget, cu Mihai Rădac marcând de patru ori, în minutele 10, 21, 41 și 48, Florin Tomoioagă un eurogol (min. 16), Sergiu Ţofei în minutul 67, și Marius Oprea în minutul 79 din lovitură de la 11 metri, respectiv Claudiu Lupșescu (min. 51).

AS Berini – ACS Electrica 1929 Timişoara 2-2 (0-2): Darius Coroţan (min. 52) și Darius Jorj (min. 75), respectiv Costel Bucoş (min. 17) și Alin Ivănescu (min. 39).

În minutul 77, Bogdan Săvoiu (de la gazde) a trimis în transversală.

AS Timişul Hitiaş – AS Bacova 1-2 (1-1). Pentru învingători a marcat Raul Prundeanu (min. 23 şi 83).

Moşniţa Nouă – Bucovăţ 5-1. Au marcat: Andriucă, Roman, Petrea, Dudea şi Robson.

Alte rezultate din această serie: AS Boldur – CS Phoenix Buziaş II 3-1, Tormac – Belinţ 0-5 și Vucova – Autoliv Lugoj 0-2.