Campionatul Judeţean Timiş + „Promoţie” + Lugoj + sancţiuni ale Comisiei de Disciplină

Date de la jocurile din weekend la nivelul eşaloanelor 5 şi 6 dar şi despre sancţiunile dictate de Comisia de Disciplină a AJF Timiş, din etapa anterioară.

Liderii celor trei serii de „Judeţ” au fost victorioşi dar nici ocupantele locurilor secunde nu s-au lăsat mai prejos. În această etapă a XXII-a s-au marcat 120 de goluri, dintre care 74 de către gazde, autoare a 12 succese. Oaspeţii au înscris 46 goluri, cu 7 victorii şi două remize, în contul Banlocului la Giarmata, cu Millenium II, respectiv al Urseniului, la Boldur.

La jocul Avântul Topolovăţu Mare – AS Bacova, pe teren 2-0, s-a decis omologarea cu rezultatul de 3-0 pentru gazde, întrucât oaspeţii l-au folosit pe jucătorul Valentin Ani în stare de suspendare, clubul fiind amendat cu 100 lei. Jucătorul Claudiu Tiron (Dragşina) a fost suspendat două etape şi sancţionat financiar cu 100 de lei. La meciul Vulturii Comloşu Mare – Unirea Grabaţ, 2-2, vizitatorii au contestat lovirea unui jucător de către o persoană, acesta fiind un om de ordine care asigura paza în incinta terenului. Comisia de Disciplină a omologat rezultatul de pe teren, în schimb a sancţionat clubul organizator cu suma de 500 lei, pentru deficienţe în organizare.

Avântul Periam – Mureşul Cenad 7-0 (4-0). Victorie la scor pentru elevii lui Emeric Vascko, care continuă urmărirea ocupantei primului loc, apropiindu-se la golaveraj de prima clasată, Steaua Roşie Variaş. Au punctat: Ionuţ Ologu – 3, Andrei Moldovan, Raul Iţu, Adrian Cioică şi portarul Florin Ulmet, marcator din 11 metri, care a dedicat golul mamei sale, la aniversarea zilei de naştere.

Vulturii II 2009 Lugoj – FC Bazoş 2-1 (2-0). Meci greu pentru juniorii lui Cosmin Petruescu, care au obţinut o victorie meritată în dauna ocupantei locului trei şi se menţin în continuare în plasa liderului. Au marcat: Cătălin Pîntea (16) şi Eduard Olariu (25), iar pentru oaspeţi Achimov (92).

Tricoul 1 iunie Timişoara – Unirea Jimbolia 5-0 (1-0). Fără antrenorul Ion Neamţu, plecat cu învoire din localitate, invitat fiind la o nuntă şi înlocuit cu succes de managerul echipei, Gheorghe Potra, „Tricoul” a reuşit o victorie la scor prin golurile marcate de: Pavel Enăchescu – 2, Ovidiu Preda, Cosmin Ciublea şi Daniel Motreanu.

Lorena Giarmata Vii: lider în Seria a IIIa

Autoliv Lugoj – Lorena Giarmata Vii 1-8 (0-3). După înfrângerea acasă în faţa liderului ASU Politehnica, în faza judeţeană a Cupei României, meci disputat în cursul săptămânii, liderul Seriei a III-a s-a răzbunat pe cei de la Autoliv, administrându-le 8 goluri marcate de Cristian Curea – 3, Sebastian Lobonea – 2, Adrian Călugăreanu – 2 şi Miroslav Nicolin. Golul de onoare pentru gazde a fost marcat de Alexandru Turtă în ultimul minut de joc. Localnicii au jucat în 10 din minutul 59, când Mircea Popa a fost eliminat, iar Cosmin Ripan a nimerit transversala cu 5 minute înainte de final.

Antrenorul Cristian Popa a folosit următorii jucători: Toma – Pătru, Irimia, Plopeanu, Radu, Constantin Popa, Filip, Dumitru, Călugăreanu, Pătraşcu, Lobonea. Au mai intrat: Costândana, Curea, Nicolin şi Dochiţa.

Gloria Moşniţa Nouă – AS Buziaş 5-2 (2-2). Doar o repriză au rezistat oaspeţii, prima, în care au egalat de două ori prin Claudiu Groza, în vreme ce pentru trupa lui Marian Ochea cele cinci goluri au fost înscrise de: Ionel Băicuşi, Armin Schultz, Lucian Ignat, Obaida Kubazar şi Daniel Rad.

Dacia Cărpiniş – Voinţa Valcani 4-1 (2-1). După ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 9 prin Dragoş Buicu, cu un şut de la 40 de metri direct în vinclu, Dacia a apăsat iute pe acceleraţie, demarând la trei goluri diferenţă. Pentru gazdele pregătite de Cristi Orha au punctat: Liviu Zahorneanu – 2, Denis Borza şi Silviu Anghel.

AS O Deta – Sânmihaiu Român 14-1 (6-0). Scorul etapei a fost realizat de elevii lui Cosmin Şuşman, prin golurile marcate de jucătorul meciului, Marius Cânu, cu 5 reuşite, Cristian Pantiş – 3, Patrick Chiticariu – 2, Viorel Burdan, Alexandru Franc, Sebastian Paraschiv şi Bogdan Bodszar.

Unirea 1975 Tomnatic – AS Seceani  3-7  (1-2). Localnicii conduşi de pe margine de Istvan Matefi au deschis scorul prin Răzvan Lup, la primul atac, în chiar primul minut de joc, dar au fost egalaţi  şi conduşi la pauză prin cele două goluri ale lui Adrian Roman (11) şi Marius Pop (18). La reluare, trupa lui Ioan Damşa a mai înscris de cinci ori prin „dublele” lui Roman şi Pop respectiv Alexandru Topor. Iar pentru gazde a mai punctat Marian Paul şi Cosmin Şuşman.

Steaua Roşie Variaş – AS Carani 4-1 (2-1). Oaspeţii au condus cu 1-0 prin reuşita lui Ionel Bibileac, dar liderul a întors rezultatul prin Adrian Marincu şi Ilie Stoican, plecând la vestiare cu un avantaj fragil. În mitanul secund şi-a intrat în rol Alin Gârz, care a punctat de două ori, liniştind apele în tabăra gazdelor, implicit a liderului, care rămâne în frunte, datorită golaverajului mai bun decât cel al ocupantei locului secund.

Unirea Cerneteaz – ACS Poli II 1-5 (1-2). Liderul Seriei a II-a s-a dezlănţuit după pauză, reuşind să se detaşeze la un scor meritat, după cum au decurs ostilităţile din teren. Pentru elevii lui Cristian Contescu au marcat: Mădălin Livan – 2, Sebastian Velcotă – 2 şi Omar Yazji, golul de onoare reuşindu-l Răzvan David.

Voinţa Biled – AS Utvin 8-0 (0-0). Numai o repriză a rezistat trupa lui Mircea Gogoaşă, dar în mitanul secund a doborât-o pregătirea fizică iar din minutul 66 au început să curgă cele 8 goluri, marcate de Alexandru Vlaic – 2, Marius Chiţan – 2, Cătălin Spânu, Adrian Meltiş, Gabriel Drăguşi şi antrenorul-jucător Cornel Mihalache.

Nuova Mamma Mia Becicherecu Mic II – Vulturii Comloşu Mare 7-1 (4-0). Victorie la scor pentru echipa a doua a divizionarei C. Jucătorul meciului, Flavius Cioancă, cu patru goluri marcate, urmat de Claudiu Sturza, cu o „dublă” şi Andrei Hodiş, reuşita oaspeţilor fiind semnată de Daniel Sturz.

:::

Categoria „Promoţie”, liga a VI-a timişeană

Voinţa Sarafoleana păstrează distanţa faţă de Mureşul Igriş, pe când Recolta Călacea este la prima înfrângere iar Ciacova face scorul campionatului, 22-1 acasă cu Deta II.

FC Checeana Checea – Voinţa Sarafoleana Saravale 2-4 (1-2). Victorie în deplasare obţinută de liderul Seriei I, pregătit de antrenorul principal Toma Stoianov şi secunzii Alin Radiţa şi Dan Meszaroş, prin golurile marcate de Daniel Veghinaş – 2, Sorin Mihoc şi Bogdan Tică. Tehnicianul de la Sarafoleana a folosit următorii jucători: Ciobanu Ghiţă – Darko Stoişin, Daniel Albotă, Claudiu Sep, Laurenţiu Stanciu, Sorin Mihoc, Emanuel Cucu, Şanu Seicaru. A mai jucat Nicolae Vuicin.

AS Camiro Fibiş – Recolta Calacea 2-1 (0-0). Liderul Seriei a II-a a suferit prima înfrângere în actualul campionat, în deplasarea efectuată la Fibiş, la limită, prin golurile marcate de Ionuţ Butnaru în minutele 60 şi 81. Pentru oaspeţi a marcat Adrian Marchiş (min 84) şi tot el a fost eliminat trei minute mai târziu pentru cumul de cartonaşe galbene.

Progresul Ciacova – Deta II (Opatiţa) 22-1 (9-0). Jocul a început cu întârziere, căci oaspeţii au venit pregătiţi pentru ora 18 dar, cu acordul delegaţilor ambelor echipe, arbitrul Florin Pădurean a dat drumul la meci. Scorul campionatului a fost reuşit de trupa lui Ioan Roşu prin golurile marcate de: Sebastian Secareş – 6, Marius Lazea – 3, Mădălin Ciurariu, Dănuţ Covătaru, Andrei Lazea şi Alexandru Gardia (toţi patru cu câte o „dublă”), Sorin Gogoşanu, Ilie Tătar, Ciprian Coţofan şi Cătălin Ştefănescu – toţi cu câte un gol. Cu această victorie, Progresul rămâne în continuare invincibilă în „Promoţie”, cu cele mai multe goluri marcate, 187, şi 13 primite, şi maximum de puncte, 66 la activ.

:::

Categoria „Promoţie” – zona Lugoj

Sacoşu Turcesc

Vulturii Sacoşu Turcesc

AS Ghizela – Vulturii Sacoşu Turcesc 2-5 (1-3). Nu s-a pus la îndoială victoria liderului în această deplasare. Cu un picior în liga a V-a, trupa lui Tristian Koler a punctat prin Cătălin Stanciu – 2, Aurel Vilcinschi, Marius Tufiş, Aurel Jurcă şi Alexandru Hoanoş. Pentru gazde au marcat Vasile Popescu şi Marian Mândru, din 11 metri.

Vulturii a folosit următorii jucători: Boldica – Tufiş, Prodan, Faur, Prundeanu, Alin Jurcă, Rusu, Cadlecz, Hoanoş, Vilcinschi şi Szirocvza. Au mai jucat: Stanciu, Crăstean, Brocea şi Doru Jurcă.

Unirea Lucareţ – ACS Recaş 2-5 (2-2). Victorie în deplasare obţinută de recăşenii pregătiţi de antrenorul Gabriel Nicolae, care ocupă locul secund. Au marcat: Cosmin Codrean, Flavius Cristescu, Răzvan Pavel, Bobby Grecica şi Mihai Bunea.

În Seria a II-a, echipa Atletic Gavojdia a învins în deplasare la Arsenal Lugoj cu scorul de 5-2 şi păstrează în continuare prima poziţie în clasament.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Promoţie și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.