Campionatul Județean Timiș: rezultate și marcatori în etapa a IV-a din Liga 5. Cinci echipe cu punctaj maxim

După patru etape din noul campionat al eșalonului 5 timișean, cinci formații din cele trei serii au punctaj maxim. Și anume, în Seria 1, Unirea Jimbolia, Voinţa Valcani şi Steaua Roşie Variaş sunt la egalitate de puncte, 12, despărţite la golaveraj. În Seria a II-a AS Juventus Pişchia deține tot 12 puncte iar în Seria a III-a CSC Belinţ. Rezultatele și unii marcatori, mai jos, iar pe coloana datelor tehnice, clasamentele la zi. Și o remarcă în plus: în această etapă s-a apelat la serviciile a 2 arbitri din judetul Caraş-Severin, și anume Ionel Humiţa la centru la meciul Moşniţa Nouă – Autoliv Lugoj iar Nistoran tot la centru la jocul Gelu – Cărpiniş, asta probabil pe fondul unei penurii a arbitrilor timișeni disponibili.

Seria I

AS Dedy Viitorul Iecea Mare – ASFC Unirea Jimbolia 1-6 (0-4): Mihai Braşoveanu, respectiv pentru învingători Robert Anton – 2 goluri, Ionel Vânău – 2 goluri, Daniel Cioată şi Adrian Gheorghioiu.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – CS Unirea Sânnicolau Mare 2 4-0 (1-0).

Cele patru goluri pentru elevii lui Gheorghe Potra au fost marcate de: Valentin  Calomfirescu, Bogdan Preda, Lucian  Gheorghevici și Cristian Stiopu. La gazde au jucat următorii: Jurcuț, O. Preda, Hodineanț, Hărpăilă, Waleed, Cosman, Ganea, Todea, Mateică, Iulian, Lazăr și Crișan.

AS Spartak Gottlob – AS Voinţa Şandra 1-3 (0-1). A răsărit soarele şi în ograda celor de la Şandra, care au reuşit prima victorie şi în deplasare. Cele trei goluri pentru elevii lui Lucian Betea au fost marcate de Jean Moroşanu (min. 20), Lavinius Văcaru (min. 59) şi Alin Nicu (min. 75), gazdele înscriind golul de onoare în minutul 90+3.

AS Steaua Roşie Variaş – AS Bobda 2-0 (1-0): Roberto Apostol (min. 32, din lovitură de la 11 metri) şi Marius Postolache (min. 47). Întreaga echipă a dedicat această victorie antrenorului Cosmin Belin, care si-a aniversat ziua de naştere.

Belin a folosit următorul unsprezece: Simoneac – Năstase, Titu, Diac, Voin, Bulz, Sorin Voicu, Gabriel Voicu, Apostol, Simian şi Postolache.

AS Voinţa Biled – Mureşul Cenad 3-1 (1-0): Adrian Horţ (min. 30) și Cristian Dobovan (minutele 78 şi 85), respectiv Denis Jivici (min. 70).

CS Sânandrei – Voinţa Valcani 1-4 (1-2): Emanuel Michi (min. 5 din lovitură de la 11 metri), Laurenţiu Daju (min.20), Paul Nagy (min. 66) şi Sebastian Moşneag (min. 78), gazdele egalând în minutul 14.

Celelalte rezultate: AS Gelu – AS Dacia Cărpiniş 1-1 (1-1), Chinejana Chinezul Satchinez – Plavii Delia Sanpetru Mare 1-4.

Seria a II-a

CSC Dudeştii Noi – AS Petroman 1-2 (0-0).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 24, prin Sorin Pop, iar Adrian Nuhaiu a marcat golul victoriei în minutul 60. Autorul primului gol a nimerit transversala în minutul 15. Iar Ilie Călin a fost eliminat de la oaspeți pentru cumul de cartonaşe galbene, în minutul 85. Și gazdele au avut un jucător eliminat în minutul 60.

AS Unirea Banloc – AS Juventus Pişchia 2-5 (1-1)…

Nicu Tivădar (min. 35) şi Gabriel Semeniuc (min. 80), respectiv pentru învingători Bogdan Inoveanu (minutele 43 şi 65), Stelian Argatu (min. 62), Nicu Făgeţan (min. 73) şi Alin Munteanu (min. 83).

CS Timişul Şag 2 – AS Utvin 2-1 (0-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 30, prin Iulian Pleşcan. Gazdele au egalat în minutul 67, când Paul Cojocar a transformat o lovitură de la 11 metri. Iar golul victoriei a fost marcat de Aleksandar Radovan în minutul 80.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 – Unirea Cerneteaz 0-1 (0-1). Unicul gol al meciului a fost marcat de Ionuţ Niţă în minutul 7.

Celelalte rezultate: AS Uivar – Progresul Iecea Mare 5-1, Galaxy Timişoara – AS United Bencecu de Sus 3-2, CSC Deta 2 – Camaro Fibiş 3-1, Bulgăruş – Viitorul Bencec 3-1.

Seria a III-a

AS Boldur – CSO Făget 1-3 (0-3). Au marcat: Răzvan Trandafir (min. 67), respectiv pentru învingători Victor Oprea (min. 13) și Mihai Rădac (în minutele 4 și 27).

De menţionat că în minutul 20 gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri prin jucătorul cu numărul 19, Răzvan Trandafir. Iar o fază mai rar întâlnită s-a derulat în minutul 45, când arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru oaspeţi. Dar pe când jucătorul Sergiu Ţofei se pregătea să execute lovitura de pedeapsă, centralul s-a consultat cu arbitrul asistent Ţepeş (Lugoj) şi după 25 de secunde, stupoare, lovitura de la 11 metri a fost anulată. Protestele oaspeţilor au fost zadarnice.

Antrenorul Sergiu Benescu, plecat fiind din ţară, a fost bine substituit de Lucian Magheţ, care a folosit următorii jucători: Manzur – Jurj, Neagu, Horea Onae, Dobrea, Lăzărescu, Tomoioagă, Ţofei, Boc, Victor Oprea, Rădac. Au mai jucat: Baranka, Dragoş Oprea, Dobozi, Stoica şi Tufan. Delegat al echipei a fost Ionuţ Valeriu Lazăr.

AS Recaș – AS Timişul Hitiaș 1-1 (0-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 22, prin Augustin Puţintelu, iar cu un minut înainte de final gazdele au egalat prin Rareş Guţiu. Cu această remiză pe teren propriu recășenii au cedat şefia clasamentului în favoarea celor de la Făget, la golaveraj.

Gloria Moşniţa Nouă – Autoliv Lugoj 7-3 (2-1). Cele 7 goluri pentru gazde au fost marcate de: Bogdan Andriucă – 5, Dan Roman şi Claudiu Mariş.

ASFC Bazoşu Vechi – AS Berini 6-0 (2-0).

Un ”set la zero” pentru băieţii lui Flavius Buţă, prin golurile marcate de Cristian Radu – 2 goluri, Andrei Achimov – 2 goluri, Florin Bolgea şi Sorin Tomoş – antrenor al liderului din Divizia D Timiş, care, la vârsta de 42 de ani, s-a întors la echipă după o lungă întrerupere, cu înscrierea unui gol.

AS Bacova – ACS Electrica 1929 Timişoara 2-0 (1-0): Abel Şultz (30) şi Raul Prundeanu (min. 65). Întreaga echipă a dedicat victoria jucătorului Raul Prundeanu, care a avut ieri nunta cu frumoasa Camelia Prundeanu şi totodată botezul.

Meget Remetea Mare – CSC Belinţ 0-5 (0-0). Liderul s-a dezlănţuit după pauză prin marcatorii Viorel Socaciu, Stoia Horaţiu (autogol), Robert Watzulek, Florin Grozoni din lovitură de la 11 metri şi Denis Ştefoni.

Întreaga echipă a dedicat victoria în memoria fostului jucător şi antrenor Vali Podean, plecat la ceruri în urmă cu un an.

Alte rezultate: AS Bucovăţ – AS Vucova 1-2 şi CS Buziaş 2 – AS Tormac 5-2.