De la începutul returului nu a fost etapă să nu avem surprize în Campionatul Municipal Timișoara, cum s-a întâmplat şi în această rundă, când două echipe nu s-au prezentat, ambele din seria a doua: Făget II şi Srbianca, la Frontiera respectiv Săcălaz.
Trupa lui Călin Cojocaru, echipa Millenium Giarmata II, se află în cădere de formă, înregistrând a treia înfrângere consecutivă, în schimb liderul din Seria I, Ripensia, cu victoria de azi, are un avans confortabil de 11 puncte faţă de ocupanta locului secund, Termo.
Dar iată rezultatele şi clasamentele din ambele serii:
Seria I
Rezultate tehnice: Şag II – Diniaş II 2-2, Termo – CSS Bega 8-0, Ripensia – Auto II 5-1, Covaci – Giarmata II 2-0, LPS Banatul – Avicola Buziaş 2-1, Luceafărul – Electrica 1-1.Un joc restanţă din etapa a-14 a Giarmata II – LPS Banatul 4 – 5.
Clasament
- Ripensia 16 16 1 0 115- 8 48 +22
- Termo 16 12 1 3 57-19 37 + 10
- Giarmata II 16 10 2 4 78-23 32 +8
- LPS Banatul 15 9 1 5 47-37 28 +4
- Şag II 14 8 2 4 46-33 26 + 5
- Auto II 16 8 1 7 37-29 25 +1
- Luceafărul 16 8 1 7 32-45 25 +1
- Covaci 16 4 4 8 28-47 16 -8
- Diniaş II 16 4 2 10 28 -52 14 – 7
- Electrica 15 2 3 10 18-50 9 -15
- Avicola 15 3 0 12 21-81 9 – 12
- CSS Bega 16 1 2 13 21-94 5 -19
Etapa viitoare, 14-17 mai: CSS Bega –Şag II, Auto II – Termo, FC Covaci – Ripensia, Avicola – Luceafărul, Diniaş II – LPS Banatul, Giarmata II – Electrica.
+
Seria a II-a
Rezultate tehnice: Frontiera – Făget II 3-0 (Neprezentare), Electrometal – Tricoul II 0-3 (forfait), Dragşina II – Timişul Albina 2-3, Agronomia – Covaci II (amânat), Săcălaz – Srbianca 3-0 (neprezentare).
Echipa ACS Poli II a stat.
Un joc restanţă din etapa a-12 a: AS Covaci II – Timişul Albina 2-2.
Clasament
- 1. ACS Poli II 15 15 0 0 92- 9 45 +21
- 2. Făget II 15 12 0 3 83-20 36 + 15
- 3. Agronomia 15 8 2 5 32-3 5 26 +1
- 4. Frontiera 16 8 2 6 50-61 26 +4
- 5. Dragşina II 15 6 2 7 38-53 20 -1
- 6. Săcălaz 15 6 1 8 37-43 19 – 2
- 7. Srbianca 15 5 2 8 43-47 17 – 4
- 8. AS Covaci 14 4 4 6 34-52 16 – 5
- 9. Albina 15 4 3 8 33-43 15 – 6
- 10. Tricoul II 15 4 3 8 28-63 15 – 9
- 11. Electrometal 16 0 3 13 24-403 3 -24
Etapa viitoare, 14-17 mai: Tricoul – Frontiera,Timişul Albina – Electrometal 3-0(forfait), Covaci II – Săcălaz, Făget II – Agronomia, ACS Poli II – Srbianca.
Notă: În săptămâna 6-9 mai se vor juca patru meciuri restanţă din cadrul primei etape a returului: Avicola Buziaş – Auto II, Luceafărul – Ripensia, Săcălaz – Dragşina II şi Diniaş II – CSS Bega.
+
Luceafărul – Electrica 1-1 (0-1)
Pe o vreme caniculară si un teren foarte tare, ambele echipe au depus eforturi considerabile pentru a încheia cele 90 de minute de joc. La sfârşitul meciului, antrenorul oaspeţilor, Florin Pârvu, era foarte supărat pe elevii săi pentru că au ratat victoria pe care puteau să o valorifice dar portarul Butilcă a greşit la golul încasat cu 10 minute înainte de final.
Cele două goluri au fost marcate de Răzvan Ardelean, în minutul 22, pentru oaspeţi, şi Alexandru Matei în minutul 80. De menţionat că în minutul 49 Oprea a trimis migea în transversală, cu un şut senzaţional din afara careului de 16 metri.
Luceafărul: Muntean – Lăcătuş, Ştreangu (min 46, Pârvan), Cionca (min 46, Dubinciuc), Matei ( min 46, I.Sorescu), Lazăr, Manea, Boroş, Oprea, Tuduse, Prigor.
Antrenor Angelo Foale . Pe bancă Dumitru şi Oprescu.
Electrica: Butilcă (min 80, Chira) – Băban, Foghel, Bala, Fl. Sorescu, Uţă (min70, Lăpădat), Ardelean, Gaitin ( min 60Manzur), Slafco (min 60 Gal), Marin, Corduneanu.
Antrenor Florin Pârvu. Pe bancă: Artenie şi Aursei.
Arbitri: Florin Velcotă – Cioată Raul şi Trif Flavius. Observator: Victor Ţig.