Când înving acasă, dau 3: juniorii A de la LPS Banatul, 3-1 de la 0-1 cu CSȘ Lugoj

După 3 săptămâni fără meciuri oficiale competiționale în Seria 5 a Campionatului Național FRF de juniori A, LPS Banatul a revenit pe căi victorioase cu al treilea succes pe teren propriu conturat tot prin 3 goluri înscrise, consemnat astăzi de la amiază, în preambulul etapei a opta a întrecerii vestice la categoria 1997/8.

antet

Juniorii de 1998 pregătiți la ”Banatul” de Florin Filip au răsturnat rezultatul în dauna vizitatorilor din județul Timiș, de la CSȘ Lugoj, învingând cu 3-1 (1-1) după ce oaspeții deschideau scorul la mijlocul primei părți prin Lascu.

Bonda, în minutul 36, a reușit egalarea pentru timișoreni, care au preluat în premieră conducerea la mijlocul reprizei a doua, prin Peter, în minutul 67, nu mult mai apoi, în minutul 74, Maxim stabilind scorul final cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Învingători cu 3-0 acasă atât în runda inaugurală, de la finele lui august, contra lui CS FC Bihor Oradea, cât și la precedenta apariție, pe 26 septembrie, cu CFR Simeria, cei de la LPS Banatul au semnat astfel al patrulea succes din 6 apariții, punând la socoteală și victoria cu 2-1 de la Hunedoara, în vreme ce la remize este trecut în cont un 1-1 tot pe teren propriu, cu ACS Șoimii Pîncota.

Mai puțin au apărut momentan alb-albaștrii în deplasare, jocul de la Drobeta Turnu Severin, cu Frontiera, fiind amânat pentru 28 octombrie, iar cel de runda viitoare nu va mai avea loc, dat fiind neparticiparea celor de la ACS CS Viitorul Sibiu în parcursul seriei.

Cât despre lugojeni, CSȘ și-a trecut în cont cele 10 puncte grație parcursului fără înfrângere de pe teren propriu, acumulând însă numai înfrângeri în deplasare, și anume cu 5-3 la CSȘ Drobeta, 3-2 la Hunedoara, 2-0 la Sebeș și 3-1 astăzi la Timișoara.

LPS Banatul a învins în alcătuirea Vicar – Brad, Greu, Maxim, Bura-Coț – Milcu (Gaidoș), Peter, Dan, Berivoescu – cpt., Cluci, Bonda (Laslo), rezerve fiind Mihai, Duma și Stanislav.

Dafin Danciu i-a aliniat pentru CSȘ Lugoj pe Grecu – Cristof Ștefănescu, Buză, Peptănuș, Gașpar – Cincă, Nicula, Cristescu, Lascu – Ștefoni, Deian Ștefănescu.

Au mai jucat la vizitatori Cimponieru și Miklos, rezerve fiind Sas – Socaci, Costi și Iorgovan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.