Căpitanul Costescu, ghicit de la 11 metri de… jucătorul Clej: în derby-ul suferinței, Spartak Gottlob – Real Dragșina 2-1 (2-1)

Spartak Gottlob și-a ameliorat ușor situația, desprinzîndu-se la 4 puncte după intermediara din această seară a Diviziei D Timiș de învinsa sa Real Dragșina, de care a dispus cu 2-1 (2-1), oaspetea învinsă căzînd astfel pe locul 16 în urma unei rarisime ratări a egalării, căpitanul Costescu nereușind să-l învingă din penalty pe jucătorul Clej, intrat în poartă în locul juniorului Petrar, eliminat din teren.

Este al optulea eșec la rînd pentru Real Dragșina, în vreme ce Spartak a stopat o serie de 3 eșecuri.

0-1 a fost opera lui Micluț, în minutul 28, cînd fundașul lateral stînga a avansat și șutat, după ce Severin rata pentru aceeași Real cu poarta goală. Putea fi deja 0-2…

Dar Dani Roman a egalat în minutul 35 de la 6 metri, în urma unui corner bîlbîit de oaspetea Real, iar același Roman a făcut 2-1 în minutul 40, cu o acțiune individuală și șut la colțul lung.

”Un meci foarte greu am avut, am scăpat”, a admis Gheorghe Marișescu, antrenor jucător al gazdei Spartak Gottlob, care a rămas în 10, fără portar, după ce Raul Petrar a faultat la o fază în care prindea mingea în brațe, eliminarea fiind însă justă. Era la 2-1 și penalty-ul părea a fi o formalitate, în condițiile în care jucătorul de cîmp Clej a preluat mînușile, însă acesta a apărat șutul telefonat al lui Costescu, la 1,5 metri de axul porții, într-o fază consumată după mijlocul reprizei a doua.

”Meci echilibrat, în care am ratat și apoi deschis scorul, dar la primul lor corner ne-au egalat, iar în partea a doua căpitanul nostru a ratat penalty-ul cu Clej în poartă. Mingea i-a venit înapoi dar și atunci a ratat, și de-atunci s-a încheiat, ba chiar puteau să ne mai prindă, căci ne-am desfăcut… Blestem, să nu înscrii așa nici din penalty! Am mers la victorie dar…”, a oftat Gheorghe Ilici, antrenor al drăgșinenilor.

Spartak Gottlob: Petrar – Clej, Marișescu, Nicu Bota, Morariu – Nastor, Marcel Bota, Chitescu, Novac – Roman, Onosă. Au mai jucat Apostol și Grigoraș. Pe bancă: Iorga.

Real Dragșina: Gavriș – Racoți, Severin, Constantin, Micluț – Ahmad, Costescu, Vilcinschi, Bobu – Rigo, Lefter (Țîțaru). Pe bancă: Gaje, Tcaciuc – portar.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.