Câte două cluburi din Spania în semifinalele Champions League și Europa League

Real și Atletico Madrid, în Champions League, respectiv Sevilla și Villarreal, în UEFA Europa League, se vor afla astăzi în urna tragerii la sorți a semifinalelor competițiilor continentale intercluburi în ediția 2015/6.

Premier League va fi reprezentată la Nyon de câte o grupare în fiecare întrecere, Manchester City în Champions League, în premieră, respectiv FC Liverpool în UEFA Europa League, Germania și Ucraina completând ”careurile de ași” prin Bayern respectiv Shakhtar Donetsk.

Seară de joi pe muchie de cuțit în două întâlniri din returul sferturilor de finală în UEFA Europa League, Jurgen Klopp izbutind pe Anfield o calificare cu ”cormoranii” în dauna fostei sale grupări, din Dortmund, conturată abia în prelungiri, după o spectaculoasă revenire cu un necesar de 3 goluri marcate începând din minutul 66.

După 1-1 în tur în Germania, Borussia a pornit perfect pe Mersey prin golurile lui Mkhitarian și Aubameyang, în minutele 5 și 9, iar chiar dacă Origi a redus din handicap puțin după pauză, în minutul 48, se părea că galben-negrii din Germania vor merge mai departe grație reușitei lui Reus, 1-3 în minutul 57.

Klopp și-a încurajat însă necontenit elevii iar Coutinho, în minutul 66, Sakho, în minutul 78, și Dejan Lovren, printr-o lovitură de cap în primul minut de prelungiri, au răsturnat soarta meciului și a calificării: 4-3 (0-2).

Dacă Borussia Dortmund a suferit întâiul eșec în 16 apariții din 2016, în schimb FC Sevilla a pierdut doar pentru a doua oară în ultimele 15 jocuri acasă din UEFA Europa League dar tot a rămas în cursă pentru a deveni eventual întâia câștigătoare a trei trofee la rând în competiția continentală numărul 2.

Învingătoare în tur cu 2-1 la Bilbao, deținătoarea trofeului a trebuit să treacă în manșa a II-a prin furcile caudine ale loviturilor de departajare, după ce în repriza a doua Athletic prelua de două ori conducerea, prin Aritz Aduriz în minutul 57 și Raul Garcia în minutul 80, Gameiro înscriind pentru gazde în minutul 59.

De pe punctul cu var, bascii au ratat prin Etxebarria, Soria apărând penalty-ul, al patrulea al lui Athletic, iar apoi același Gameiro, care transforma și lovitura de la 11 metri decisivă a finalei din 2014 de la Torino: 5-4.

În celelalte sferturi de finală, Shakhtar Donetsk – Sporting Braga 4-0 și 6-1 în ansamblul celor două manșe respectiv Sparta Praga – Villarreal 2-4 și 3-6 la general.

În prealabil, în Champions League, Manchester City – PSG 1-0 (3-2 la general), Real Madrid – Wolfsburg 3-0 (3-2), Atletico Madrid – Barcelona 2-0 (3-2) și Benfica – Bayern 2-2 (2-3).

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.