Cel mai bun atac, tot 1-1 afară şi cu cea mai ineficace trupă: Mamma Mia, remiză la Craiova

CS Nuova Mamma Mia, de departe cea mai eficace trupă în C4, cu 15 reuşite în primele 4 apariţii, ar fi parcurs în această seară lungul drum de întoarcere spre casă, de la Craiova, pe primul loc şi cu puncte avans, dacă vicecampioana din Becicherecu Mic ar fi fructificat calculele hârtiei la intrarea în Cetatea Băniei, în dauna unei grupări gazdă care nu mai câştigase încă din prima etapă.

Dar alb-roşii timişeni au fost în cele din urmă nevoiţi să se mulţumească numai cu un punct, în urma celui de-al doilea 1-1 la rând înregistrat tot în condiţii de deplasare, după cel din urmă cu două etape, de la mai bine situata CS FC Hunedoara. E drept, „Mamma Mia” a rămas neînvinsă şi după etapa a VI-a, amintind de frumoasa serie din sezonul trecut, însă Narcis Petre şi elevii săi au încheiat dezamăgiţi a doua descindere în Oltenia, după un clar şi dătător de speranţe 4-1 la Turceni.

Se pare însă că pauza de două săptămâni, dată de şederea în runda trecută, pe fondul numărului impar de cluburi din C4, a scos-o din ritm pe fruntaşa timişeană, care doar a egalat, puţin înaintea pauzei, când, nemarcat la 3 metri, fundaşul Marius Toma a înscris cu capul, în urma unei lovituri libere expediate de Zoran Radu, din lateral dreapta: 1-1 în minutul 43.

Stând etapa trecută, timişenii s-au trezit începând actuala rundă de pe locul 3, şi nu s-au regăsit în plan ofensiv, ci au practicat un joc „slab” după cum l-a etichetat Narcis Petre, un fost atacant cu goluri la activ în eşalonul secund şi care s-a arătat deznădăjduit de lipsa de concreteţe, clarviziune şi concentrare în faţa porţii adverse: „Într-adevăr, etapa de pauză ne-a bulversat, n-am avut ritm de joc după pauză, echipa n-a putut să alerge, am păcătuit mai ales la finalizare”.

Alta ar fi fost poate povestea dacă nu bara s-ar fi opus încercării lui Ştefanovici din minutul 15 sau dacă Silaghi, mai apoi, n-ar fi reluat peste, cu latul. Acelaşi Silaghi rata şi pe final iar căpitanul Telescu avea la rândul său şansa de a scutura plasa, reluând cu capul alături.

În schimb, gazda ACS Viitorul Municipal Craiova, o formaţie cu numai două goluri marcate şi care acasă înregistrase rezultatele 0-1 şi 1-1, a deschis scorul în minutul 32 printr-o raritate de şut, direct în vinclu, de la 26 de metri.

„Chiar dacă ne-am creat situaţii de gol, echipa nu s-a exprimat la valoarea ei, iar de două meciuri suferim la finalizare, şi e dureros ca o echipă care a trecut de CS Ineu cu 8-0, arădeni care îi înving etapa trecută pe Apă Craiova cu 1-0, nu se poate impune, 1-1, şi atunci nu mai are nici o logică fotbalul! Sunt foarte supărat pe atacanţii mei, dar asta e mentalitatea fotbalistului român după ce dă două goluri, uită că trebuie să lupte şi în continuare, să crească şi mai mult. Au dat foarte multe în primele etape şi au crezut că e destul…”, a oftat Narcis Petre.

Jocul s-a disputat la intrarea în Craiova dinspre Timişoara, la Işalniţa, pe un teren bun, însă foarte îngust, şi în faţa a foarte puţini spectatori. „Pierdem puncte foarte importante la echipe la care calculam deja puncte, teoretic, dar în practică nu e la fel”, a mai spus Petre, care n-a contat astăzi de la ora 15 pe Luţă şi Miheţ, cu o  întindere abdominală respectiv probleme la genunchi.

„Cu 4 schimbări după pauza de o etapă, cu lipsurile la finalizare şi cu acel gol primit de la distanţă, e un 1-1 pe undeva totuşi nemeritat, ca exprimare şi în general, dar până la urmă e un punct. Sperăm să fie 3 şi nu unul cu Pandurii!”, a conchis antrenorul Narcis Petre.

*

CS Nuova Mamma Mia: Filip – Ştefanovici, Marius Toma, Telescu – cpt., Negruţ – Zurbagiu, Radu (63, Steop), Mancaş (54, Tăbăcaru), Ungureanu (46, Hecsko) – Hodiş, Silaghi.

Pe bancă: Culda – Postolache.

* Rezultatele zilei şi ierarhia actualizată, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.