Centrul Aradului mai tare decât periferia Bucureștiului: UTA – FC Voluntari 2-0 (0-0)

Arena Francisc Neuman se află în plin centru al Aradului, în timp ce Voluntariul este o suburbie a Bucureștiului, diferența păstrându-se în partida propriu-zisă pe care arădenii au câștigat-o la două goluri. Istoricul partidelor dintre cele două echipe este unul scurt, deoarece cele două competitoare s-au întâlnit de puține ori: UTA – FC Voluntari 2-0 (0-0).

În barajul pentru promovare/menținere în liga întâi, FC Voluntari a avut câștig de cauză după o partidă de pomină disputată pe o ploaie torențială, când până și arbitrul partidei, Cristian Balaj, s-a străduit să scoată apa de pe arena Motorul. În partida de aseară, datele problemei au fost altele. Prima repriză s-a caracterizat printr-un joc modest, cu un plus de agresivitate din partea gazdelor, care au avut câteva situații de gol, ce-i drept, cam rare.

Repriza secundă a început cu un șut periculos al lui Lopes. Susținerea publicului este o condiție necesară, dar nu și suficientă. Totuși golul lui Roger direct în portarul Popa a prefigurat cele zece minute de excepție în care arădenii au marcat cele două goluri ale victoriei. După ce Miculescu a reușit primul gol al partidei, antrenorul Balint i-a oferit un standing ovation și l-a înlocuit cu Isac. În replică, după al doilea gol, antrenorul Ciubotariu a făcut trei schimbări care s-au dovedit tardive.

Rezultatele etapei în Liga 1 și programul viitor, pe coloana clasamentelor.

*

UTA – FC Voluntari 2-0 (0-0)

Au marcat: 1-0 Miculescu (min. 74) cu capul din careul mic în urma unei lovituri libere executate de Roger; Roger (min. 82) cu un șut din careu pe sub portarul Popa la o pasă a lui Dangubic.

Arad, 22 August 2021; arena Francisc Neuman; teren bun; spectatori: 6.000.

UTA: Fl. Iacob (cpt.) – Vukcevic, Da Silva, Benga, Baravykas – Batha, Passaglia (min. 89 Fl. Ilie) – Antal (min. 59 Roger), Ubbink (min. 89 Bustea), Miculescu (min. 78 Isac) – Hora (min. 59 Dangubic).

Antrenor: Balint Laszlo.

Pe bancă: Balauru, Tomozei, Shlyakov, Vorobjovas.

FC Voluntari: Popa – Miranda, Tamaș (cpt.), Armaș, Vlad – Rață, Droppa (min. 86 Achim), Vieira (min. 78 Paraschiv) – Lopes (min. 86 Golan), Nemec (min. 86 Merloi), I. Gheorghe (min. 57 L. Fulop).

Antrenor: Liviu Ciubotariu.

Pe bancă: Neacșu, Costin, Briceag, R. Ion.

Cartonașe galbene: Roger, Dangubic, Nemec.

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Daniel Mitruți (Craiova), Cosmin Vătămanu (București). Rezervă: Marian Barbu (Făgăraș). Observatori: Marian Ivan (București), Vaytos Laszlo (Sibiu).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.