Centrul de Excelență Deva – ASU Politehnica 4-1 la U17

ASU Politehnica Timișoara a pierdut astăzi în etapa a 11-a a Seriei 7 în Campionatul Național U17 cu 4-1 (1-0) pe ”Cetate” din Deva în fața Centrului de Excelență din localitate, după ce gazdele au deschis scorul în ultimul minut din prima repriză și l-au majorat în minutul 45.

Garnitura de 2001 a ”Banatului” strămutată la alb-violeți sub bagheta celui cu care a crescut la LPS, Flavius Nastor, a redus din handicap printr-o lovitură liberă de la 27 de metri de Vlad Bîte, dar echipa Centrului de Excelență devean s-a redesprins în ultimul sfert de oră, stabilind scorul final din penalty, în minutul 79: 4-1.

De notat că dintre proaspeții juniori B de 2001 crescuți de Nastor la LPS se numără și 2 recruți la Centrul de Excelență din Deva, axat sub Cetate pe generația 2001, și anume Răzvan Ilan, care apare la prima echipă a pepinierei din județul Hunedoara, ca fundaș dreapta, respectiv Lucian Vidican, un fundaș central de 1,83 metri plecat de la CSȘ Bega, cu 2 ani de instruire ulterior la Electrica și unul în curtea ”Banatului”, și care a jucat astăzi de la ora 14 în formația învingătoare.

Nastor a apelat pentru ASU Politehnica la Rusanda – Pițuc, Rusu, Ilinca, Volosciuc – Plută (Ciontoș), Rochian, Mutașcu, Mihociu (Lungu) – Bîte, Daniel Stanciu (Denis Stanciu), pe bancă rămânând portarul Vasian și Popa.

Devenii sunt lideri distanțați, cu punctaj maxim, pe când ”violeții”, la a patra înfrângere.

La ASU Politehnica, pentru care astăzi n-a jucat garnitura juniorilor mai mari, din Seria 7 a Campionatului Național U19, stând pentru a doua oară la rând, vine săptămâna viitoare CSȘ Caransebeș, într-un cuplaj de la orele 12 și 14, dar cel mai probabil pe terenul sintetic de la Baza II – UPT, dat fiind schimbarea condițiilor meteorologice, spre deosebire de precedentele apariții acasă, derulate pe ”Știința”.

Iar apropo de terenuri, Centrul de Excelență devean găzduiește așadar meciurile de campionat ale garniturilor de la U19 și U17 de juniori 2001 pe arena principală a municipiului, ”Cetate”, pe care mai și pătrunde la unele antrenamente, dar nu în mod regulat, fără a avea însă o altă alternativă la dispoziție.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.