CFR Cluj câștigă în Franța în Europa League. Prim succes afară al unui club din Liga 1 în grupele cupelor europene după peste 2 ani

Liderul Ligii 1 a câștigat joi seară în deplasare în etapa a III-a din faza grupelor în UEFA Europa League, trecând prin golul lui Deac din lovitură liberă din minutul 9 de a 12-a clasată în Ligue 1, Rennes, ultima și fără victorie în ierarhia seriei patrulater. Victoria campioanei CFR Cluj este prima repurtată peste hotare de un club românesc în faza grupelor din cupele europene după peste 2 ani, de la succesul lui FCSB cu 1-2 la Hapoel Beer-Sheva pe 19 octombrie 2017.

Fără victorie în deplasare în ultimele 4 ieșiri din campionatul Ligii 1 și nici în Cupa României, ultimul triumf afară pe plan intern datând din 3 august, 1-4 la Ploiești cu nou-promovata Chindia în etapa a IV-a, CFR Cluj s-a impus în schimb în ieșirea la Rennes, grupare franceză care depășea în sezonul trecut faza grupelor din UEFA Europa League, eliminată fiind în optimile de finală din martie 2019 după ce trecea inițial acasă cu 3-1 de viitoarea finalistă Arsenal.

Internaționalul Deac a marcat unicul gol în minutul 9, dintr-o lovitură liberă acordată pentru stoparea lui Traore în minutul 5 de către portarul Mendy, care a primit cartonașul roșu și a fost eliminat, locul între buturi fiind preluat tot de un goalkeeper de culoare, Bonet, devenit cel mai tânăr portar din istoria Europa League, în vârstă de 16 ani.

În inferioritate numerică, Rennes a ratat o lovitură de la 11 metri acordată în minutul 28 pentru faultul lui Boli asupra lui Hunou, prin Niang, care a șutat pe lângă bară.

Ocupanți ai locului 12 cu 12 puncte după 10 etape din Ligue 1, la 5 puncte de a treia clasată, Stade de Reims, dar cu jumătate din punctele liderului PSG, cei din Rennes au rămas în dublă inferioritate numerică încă din primul minut al reprizei a II-a, prin eliminarea lui Camavinga. Gazdele au dominat partea a doua dar, în ciuda eliminării lui Susic de la alb-vișinii în minutul 82, n-au izbutit egalarea, CFR încheind primul joc din faa grupelor fără a primi gol.

Iar cum Celtic a răsturnat scorul prin a trece cu 2-1 (0-1) la Glasgow de Lazio, după ce alb-verzii treceau acum două săptămâni tot acasă și de clujeni, cu 2-0, învingătoarele de joi au luat avans în ierarhia Grupei E la mijlocul parcursului: 1. Celtic 7 puncte (golaveraj 5-2), 2. CFR 6 puncte (3-3) / 3. Lazio 3p (4-5), 4. Rennes 1p (2-4). Christie, la mijlocul reprizei a II-a, și fundașul francez Jullien, în penultimul minut de joc, au marcat pentru scoțieni, după ce Lazzari deschidea scorul în minutul 40.

Numai două formații mai dețin punctaj maxim în grupele Europa League după primele 3 etape, și anume Sevilla și Arsenal, neînvinse cu câte 7 puncte în fruntea altor serii patrulater fiind Celtic, FC Basel, PSV, Espanyol, SC Braga și Manchester United, triumfătoare cu 0-1 în deplasare la Partizan.

Alte grupe sunt sub pecetea echilibrului, prima clasată având 5 puncte înaintea ultimelor 3 etape, și anume AS Roma, KAA Gent și FC Copenhaga.

Pentru CFR Cluj urmează în returul din Grupa E meciul acasă cu Rennes din 7 noiembrie, deplasarea la Roma pentru partida cu Lazio din 28 noiembrie și jocul pe teren propriu cu Celtic din 12 decembrie.

Vineri începe returul și în sezonul regular din Liga 1, cu întâlnirea Sepsi – Voluntari, CFR Cluj urmând a juca în ultimul meci al etapei a 14-a, luni la Iași. Campioana a încheiat pe primul loc turul, cu 27 de puncte și golaverajul 31-11, tot cu două puncte avans față de a doua clasată, precum în același moment al sezonului din toamna trecută, atunci în fața lui FCSB, de astă dată la 9 puncte în urmă, acum în fața lui FC Viitorul, pe când craiovenii sunt plasați și de astă dată tot la patru puncte după alb-vișiniii din Gruia. Anul trecut, după primele 13 runde, CFR avea o zestre similară, 26 de puncte, dar un golaveraj mai modest, 16-9.

Dan Petrescu a izbutit victoria în Franța în alcătuirea Arlauskis – Susic, Burcă, Boli, Camora – Bordeianu (minutul 66, Hoban), Djokovic (70, Păun), Culio, Deac – Traore (84, Mike), Omrani, rezerve fiind Jesus Fernandez, Pașcanu, Golofca, Cestor și Rondon.

Programul etapei a XIV-a în Liga 1 și clasamentul turului, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.