CFR, eliminată tot în sferturi pentru al doilea an la rând, și tot acasă: 1-2 cu Navobi Iași ”la Gara Mare”. FOTO

CFR Timișoara a părăsit în această după-amiază ediția în curs a Cupei României la fotbal feminin, de o manieră dramatică, pierzând pe teren propriu în antepenultimul minut al jocului eliminatoriu cu CS Navobi Iași, 1-2 (0-0) în ultimul sfert de finală, după ce alb-vișiniile din Banat deschideau scorul după mijlocul reprizei a doua. Totul s-a decis așadar pe final, cu lovitura finală aplicată de Plăcintă în minutul 88, autoare a unei ”duble”.

Fără antrenorul principal Florin Bugar, internat în spital după ce a a suferit o afecțiune medicală în urma recentului turneu derulat în Rusia de reprezentativa sub 19 ani a României, al cărei selecționer este, CFR a pierdut astăzi pe final în antepenultima fază a Cupei României 2016-2017, într-un joc găzduit după ora 15 și punând față în față formații despărțite pe podiumul ierarhiei Superligii de numai două puncte. CFR pe poziția a doua iar CS Navobi pe 3, ieșence învingătoare cu 1-4 în deplasarea de campionat de sâmbătă 25 martie, la Prundu Bârgăului, în devans din etapa a 12-a, Navobi având o partidă în plus disputată.

Dacă în meciul de campionat de pe CFR a fost remiză, 0-0 în 19 octombrie, într-o restanță din etapa inaugurală, și jocul retur de la Iași fiind amânat pentru 13 mai, înaintea penultimei runde, în schimb în Cupa României au avut câștig de cauză fotbalistele din capitala Moldovei.

Meciul, început cu întârziere, a avut în prima sa parte la cârmă gruparea oaspete, care, cu toate că a atacat cu vântul în spate, n-a reușit să înscrie, deși și-a creat situații de poartă, în special din centrări.

Timișorencele, care au afișat înaintea întâlnirii un banner adresat antrenorului lor, ”P+♥ PROF BUGGY”, au exploatat la reluare mai bine avantajul vântului iar în minutul 50 s-a consemnat prima mare ocazie, Molnar reluând cu capul pe lângă stâlpul din stânga al porții ieșene cornerul lui Sîrbovan. Minutul 70 a adus și deschiderea de scor, 1-0 prin Loredana Sas direct din corner, și putea fi chiar 2-0 în minutul 72, după o lovitură liberă executată de aceeași Sas, respinsă în transversală de portarul oaspeților, fără însă a se acorda corner, spre surprinderea celor circa 70 de spectatori.

Dar contrar cursului jocului s-a făcut 1-1, Plăcintă driblând și portarul și egalând în minutul 76. Prelungiri?

Nu. Precum anul trecut, când ceda acasă cu 2-3 pe 26 martie cu ACF Fair-Play București, care era apoi eliminată din competiție în semifinale, pierzând 26-0 la Târgu Mureș, în fața viitoarei câștigătoare a finalei, ASA, CFR a părăsit Cupa României tot în sferturi și actuala campanie, și tot pe teren propriu. Semifinalistă în 2014, când trecea acasă cu 3-1 de Oțelul Galați în sferturile din 28 mai, dar și în 2013, CFR a ieșit astăzi din cursă înaintea penultimului act, cum o făcea și în aprilie 2012, atunci cu 2-1 în deplasare, la Brazi.

Lovitura i-a fost aplicată în minutul 88, după un contraatac purtat pe stânga de șeptarul Rognean, la care Plăcintă a pus latul, fructificând centrarea: 1-2. Au urmat 4 minute de prelungiri în care tot ieșencele puteau înscrie, mergând mai departe…

*

CFR: 1. Mihaela Durlă – 24 Lidia Șuveț, 11. Claudia Bistrian, 6. Mihaela Molnar, 26. Denisa Heișu, 14. Ozana Ababei (75, 18. Elena Obrad), 13. Adelina Ion (88, 9. Larisa Grigore), 8. Ionela Voica, 3. Manuela Voica, 10. Loredana Sas, 16. Larisa Sîrbovan.

Antrenor: Andra Vela.

Rezerve: 12. Cristina Ștefan, 7. Bianca Biriș, 5. Casiana Chișereu, 2. Bianca Ienovan, 4. Sabina Scurtu.

CS Navobi Iași (antrenor Adrian Ambrozie): 30. Mirela Abălașei – 10. Nina Anca, 12. Iulia Mera, 20. Iustine Prata, 18. Monica Pentoiu, 11. Elena Răducu, 17. Nicoleta Deca, 7. Adina Rognean (90, 5. Diana Petrescu), 8. Maria Ana Vasile, 9. Teodora Plăcintă, 23. Loredana Nica (90+3, 4. Alina Butnaru).

Rezerve: 22. Cătălina Cojocaru, 14. Iulia Zamfir, 3. Ana Palaghia.

Arbitri: Adina Popa – Gabriela Toderaș și Janina Păduraru – toate din Oradea.

În celelalte jocuri din sferturile de finală: Olimpia Cluj – Independența Baia Mare 18-0 (jucat sâmbătă 25 martie), Vasas II Odorheiu Secuiesc – Heniu Prundu Bârgăului 2-4 și Universitatea Alexandria – CSȘ Târgoviște 0-3, disputate ieri.

CFR va juca următorul meci sâmbătă la prânz, în campionat, în deplasare la Fair-Play București.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.