CFR, expres de Florii pentru Florin Bugar pe lângă ultima clasată în Superliga, 8-1, iar Fortuna Becicherecu Mic chiar 13-1 în Liga 1

Gazdele din Banat n-au avut astăzi milă de vizitatoarele lor din nord-vestul țării, într-o nouă rundă din primele două eșaloane ale fotbalului feminin românesc, CFR desprinzându-se clar după pauză ”la Gara Mare” de maramureșence iar Fortuna Becicherecu Mic înscriind deja de 9 ori în repriza I a partidei din Liga 1.

CFR 1933 Timişoara a câștigat cu dedicație meciul acasă din etapa a 13-a din 18 ale sezonului regulat în elita feminină, Superliga, întreaga echipă oferindu-i un cadou victorios de Florii antrenorului Florin Bugar, care a fost prezent la stadion, dirijându-și elevele de pe margine, după ce a revenit din spital. Și a fost 8-1 (3-1) contra Independenței Baia Mare, pe un timp frumos, cu soare, și un gazon bun…

Au marcat în meciul de duminică de la ora 11 Ozana Ababei în minutele 13 și 70, Loredana Sas (minutele 27, 50, 65), Lidia Şuveţ în minutul 30, Larisa Sîrbovan (min. 82) şi Manuela Voica (min. 87), respectiv Laura Dezmereanu (min. 80). Așadar un hat-trick în contul lui Sas și 5 marcatoare în tabăra alb-vișinie…

CFR continuă să fie astfel pe podiumul Superligii, în umbra liderului Olimpia Cluj, timișorencele având bilanțul 9 1 2 54-25 și o viitoare ieșire pe 23 aprilie la ASA Târgu Mureș.

CFR: 1. Mihaela Durlă – 24. Lidea Şuveţ (min. 62, 5. Sabina Scurtu), 11. Claudia Bistrian, 6. Mihaela Molnar, 26. Denisa Heişu, 14. Ozana Ababei, 3. Manuela Voica (min. 72, 7. Bianca Biriş), 13. Adelina Ion (min. 57, 9. Larisa Grigore), 16. Larisa Sîrbovan, 18. Elena Obrad, 10. Loredana Sas (min. 84, 2.Bianca Ienovan).

Antrenori: Florin Bugar şi Andra Vela.

Pe bancă: 77. Cristina Ştefan, 15. Casiana Chişereu.

Baia Mare: 30. Kriszia Haim – 3. Daiana Burde, 4. Florica Codrea, 5. Diana Pop, 6.Laura Desmereanu, 7. Ana Maria Florean (min 57, 16. Alexandra Boldijar), 10. Denisa Predoiu, 11. Alexandra Marian, 15. Andreea Pop, 18. Amalia Hohman.

Antrenor-jucător: Alexandra Marian. Pe bancă: Adelina Teodor.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Alin Botaş şi Alexandru Filip.

Fortuna spulberă Ladies de Florii

Scor mult mai mare, încă de la pauză, în partida etapei a X-a, a treia din retur în Seria 2 din Liga 1, eșalon secund al fetelor: Fortuna Becicherecu Mic – Ladies Târgu Mureş 13-1 (9-0)!

Au marcat în jocul de la ora 11 Andreea Betea (min. 2 şi 11), Cristina Linul (minutele 8, 20, 27, 40, 55), Silvia Usain (min. 23, 38), Claudia Puca (min. 30), Manuela Hasna (min. 52), Mariana Voinea (min. 80) şi Eleni Christopoulou (min. 85), respectiv Noro Hajdo (min 58).

Timișencele au avut chiar 7 marcatoare, dintre care Linul autoare a nu mai puțin de 5 goluri, patru până la pauză.

Becicherecu Mic: 12. Romina Bărbosu – 10. Deiana Vuicin, 13. Oana Stoianov (min. 56, 20. Teodora Tîrtea), 19. Monica Tomesc, 18. Eleni Christopoulou, 5. Adriana Ghilea (min. 65, 3. Adriana Niculescu), 11. Nicoleta Mîndruţ (min. 46, 23. Mariana Voinea), 21. Silvia Usain (min. 48, 16. Marinela Hazna), 9. Cristina Linul (min. 70, 14. Sorina Munteanu), 17. Claudia Pucă şi Andreea Betea.

Antrenori: Florin Pădurean şi Gelu Haidău.

Continuă așadar un foarte bun sezon al timișencelor, alipite în frunte Olimpiei 2 Cluj, fiecare cu câte 24 de puncte (10 8 0 2), și urmate de Olimpic Star Cluj și Vasas 2 Femina, cu câte 21 de puncte. Fortuna mai are de jucat în restul returului la CS Ineu – pe 22 aprilie, acasă cu bihorencele de la Sporting Lugaș, la Olimpia 2 Cluj și acasă cu Vasas 2 Femina.

Ladies Târgu Mureş: 96. Ştefania Horvath (min. 46, 18. Evodia Liajai) – 11. Andrada Golea, 13. Nora Hajdo, 10. Hadmat Hajdo (min. 21, 16. Roxana Glodean), 5. Izabelo Soo (min. 46, 19. Andea Guist), 14. Dopitha Jahai, 8. Sanda Nagy, 9. Renata Lunon, 77. Evesin Toth, 17. Cristina Nagy şi Emoke Soo.

Antrenor: Andraş Szekely. Pe bancă: 6. Beatrix Gabor.

Arbitri: George Roman – Nicolae Chiţoiu şi Călin Cimponeriu.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.