CFR, rar eșec în Superliga, după ce conduce: 3-1 ASA

Nou-promovata CFR 1933 Timișoara a suferit astăzi a treia înfrângere din 13 apariții în actuala ediție a Superligii de fotbal feminin, gazda ASA 2013 Târgu Mureș răsturnând scorul cu arma contraatacului printr-un gol înaintea pauzei și alte două pe finalul întâlnirii de la ora 11, din runda a 14-a, marcând mijlocul returului.

A doua clasată în elita fotbalului feminin a pierdut astăzi pe terenul sintetic din complexul sportiv TransSil cu același scor cu care se înclina și la prima apariție din campionat în 2017, 1-3 pe 12 martie acasă cu Heniu Prundu Bârgăului: ASA 2013 Târgu Mureș – CFR 1933 Timișoara 3-1 (1-1).

CFR trecea de ASA cu 4-1 în etapa a 5-a din 26 octombrie 2016, pe Bega, dar târg-mureșencele s-au revanșat acasă în retur, chiar și fiind într-un moment greu

Este a doua înfrângere în deplasare a timișorencelor în actuala ediție a primului eșalon, după cea suferită la scor cu ocazia ultimei ieșiri din tur, la început de noiembrie pe terenul campioanelor din Cluj, însă alb-vișiniile au ratat astăzi un bun prilej de a profita de pe urma problemelor cu care se confruntă gruparea din Târgu Mureș, cu dificultăți financiare și implicit părăsită de mai multe sportive, altele fiind accidentate. Mai rar a avut CFR șansa de a întâlni abonata la postura de vicecampioană și totodată deținătoarea la zi a Cupei României într-o postură atât de șubredă, însă bănățencele au risipit oportunitatea ivită, pe fondul unei prestații tot mai modeste odată cu scurgerea timpului.

Atacând în prima repriză cu vântul în spate, vizitatoarele au deschis scorul după primul sfert de oră prin Larisa Sîrbovan, pe fază la respingerea balonului de către portarul de circumstanță al ardelencelor, în urma șutului expediat de Ababei din colțul careului de 16 metri.

CFR Timișoara a reușit o primă parte relativ bună însă s-a văzut egalată de ASA în minutul 44 în urma unui contraatac finalizat cu un șut la colțul scurt. Gol înscris la momentul oportun de formația gazdă dar care a turnat plumb în picioarele alb-vișiniilor, rătăcite pe teren într-o repriză secundă în care s-au confruntat cu probleme defensive dar și la construcția jocului, fără a izbuti să se adapteze la condițiile aparte, împotriva vântului.

Deși cu numai 12 sportive convocate și cu o jucătoare de câmp între buturi, portarul accidentându-se în urmă cu câteva runde, ASA 2013 a surprins pe contraatac gruparea de pe locul 2, înscriind chiar de două ori pe finalul reprizei a II-a, în minutele 81 și 86: 3-1.

CFR suferă la același capitol al lipsei unui portar propriu-zis, aspect rămas nerezolvat, Florin Bugar apelând astăzi la unsprezecele de start Durlă – Șuveț, Molnar, Bistrian, Heisu – Ababei, Obrad, Ion, Sas, Manuela Voica, Sârbovan, iar pe parcurs și la 3 junioare, Bianca Biriș, care a și plecat după meci la o convocare la lotul național pentru o acțiune a selecționatei sub 17 ani în Macedonia, respectiv Bianca Ienovan și Larisa Grigore, ambele din generația 2002, tocmai revenite de la un alt turneu al naționalei U17, dar în Italia.

Florin Bugar a remarcat că timișorencelor le-a fost refuzat un penalty clar în urma faultului comis de portarul de circumstanță al târg-mureșencelor, care a împiedicat-o pe Manuela Voica să reia balonul cu capul în urma unei centrări, fază derulată la scorul de 1-1, dar antrenorul lui CFR 2013 a subliniat că de mai mare importanță este aspectul că ”problema e însă la noi, iar dacă nu ne revenim, suntem amenințați să pierdem poziția atinsă pe podium. Sunt foarte, foarte dezamăgit și trebuie să ne pregătim mai mult, să avem altă atitudine față de antrenamente!”

CFR câștiga precedenta deplasare în campionat, de la începutul acestei luni, cu 5-3 la București, precum și ultimul meci găzduit în Superliga, la scor împotriva băimărencelor, dar eșecul de la Târgu Mureș a venit ca un semnal de alarmă înaintea mai dificilelor dueluri tot din prima jumătate a ierarhiei, în restanța din 13 mai de la Iași, rămasă din runda de debut a returului, respectiv acasă cu campioanele din Cluj.

Până atunci, o primă apariție pe 2 mai de la ora 18, acasă cu nou-promovatele din Târgoviște, numărate printre semifinalistele actualei ediții a Cupei României: Olimpia Cluj – Heniu Prundu Bârgăului se joacă pe 26 aprilie iar CS Navobi Iași – CSȘ Târgoviște pe 5 mai.

Rezultatele etapei a 14-a, a cincea din retur, precum și clasamentul la zi și programul rundei a 15-a, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.