CFR Timișoara, a treia oară clar la zero: 4-0, 11-0, 9-0. Mama Mia, iar 5 acasă, dar… 5-5

Secund-divizionara de fotbal feminin CFR Timișoara s-a impus astăzi și pentru a treia oară în debutul seriei vestice a Ligii 1, cu ocazia rundei a treia de campionat, 9-0 (6-0) la Juniorul Satu Mare, deplasare în care Larisa Sîrbovan a deschis scorul în minutul 15, ca primă reușită dintre cele 4 ale sale.

Alb-vișiniile antrenate de Florin Bugar au mai înscris de două ori în prima jumătate de oră a partidei, Loredana Sas dublând avantajul în minutul 28 iar Georgiana Radulov marcând imediat mai apoi, în minutul 29. Dar atât Sas cât și Radulov au mai contribuit cu câte un gol la victoria adjudecată la scor pe terenul ”Someșul”, pe ploaie.

Manuela Voica s-a înscris și ea pe lista marcatoarelor, CFR adăugând astfel succeselor cu 4-0 la Olimpic Star Cluj, în runda inaugurală, și 11-0 acasă cu CS FC Hunedoara.

Florin Bugar a apelat astăzi la Mihaela Durlă – Elena Obrad, Claudia Bistrian, Florina Abrudan, Denisa Heisu – Lidia Șuvet, Loredana Sas, Mihaela Molnar, Manuela Voica – Larisa Sîrbovan, Giorgiana Radulov (50, Ana Maria Miloiescu).

În etapa a IV-a din totalul de 11 ale turului în seria vestică alb-vișiniile vor juca în preajma Gării de Nord, cu Real II Craiova, echipă ”satelit” a prim-divizionarei cu același nume.

CS Nuova Mama Mia, care aborda tot de pe podium această rundă a treia, a jucat acasă cu CS Ineu, remizând 5-5 și rămânând astfel neînvinsă, cu bilanțul: 3 1 2 0 12-8.

Este pentru a doua oară când gruparea nou lansată în eșalonul secund feminin a înscris de 5 ori pe teren propriu, după un 5-1 în runda inaugurală cu Victoria Craiova, dar și pentru al doilea joc la rând în care timișencele au egalat spre final.

Duminica trecută, la Lugașu de Jos, în Bihor, Mama Mia rotunjea un 2-2 în prelungiri, astăzi Larisa Șodincă egalând pentru 5-5 în minutul 85 al partidei cu ineuancele.

Inițial, jocul a curs pentru gazdele din Becicherecu Mic, Covaci înscriindu-și în minutul 3 un autogol iar Șodincă dublând avantajul în minutul 4, scor 2-0.

Cociuba a replicat pentru CS Ineu în minutele 15 și 18, 2-2, dar și ulterior, aceeași jucătoare egalând și în minutele 30 și 44, după ce timișencele mai preluau conducerea prin Crișan, 3-2 în minutul 27, respectiv Betea, 4-3 în minutul 36.

Fotbalistele din județul Arad treceau în premieră în avantaj spre finele deplasării în Timiș, 4-5 prin Longa în minutul 82, însă CS Nuova Mama Mia a rămas neînvinsă și după duelul cu CS Ineu, care stătea în runda trecută, în urma unui triumf cu 4-1 în etapa inaugurală, acasă cu CS FC Hunedoara.

Florin Pădurean a apelat azi la Usain – Stoianov, Crișan, Rotaru, Bărbosu, Tripunescu, Betea, Mîndruț, Șodincă, Cornea, Codreanu.

A mai jucat: Marincu. Rezervă: Vuicin.

”Am pierdut pe două erori personale, la fel ca și cu Oradea. Am dominat 70% din partidă… În aceste două ultime etape, cu remize, am pierdut 4 puncte importante”, a explicat antrenorul sportivelor de la CS Nuova Mama Mia, care vor sta în etapa a IV-a, urmând a juca peste două săptămâni la Olimpic Star Cluj.

Liga secundă reunește 20 de formații, dintre care 11 în seria vestică, Superliga feminină derulându-se în 8 cluburi.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.