CFR Timişoara, la pas, cu 5 juniori de 1996 în teren

Atât de mare este diferenţa în modesta ligă a patra timişeană între grupările de pe podium şi unele care abia îşi trag zilele şi se strâng cât de-o echipă în zi de meci, încât CFR Timişoara şi-a permis sâmbătă de la ora 10, în ultimul meci acasă din turul sezonului Diviziei D Timiş, să apeleze la 2 titulari născuţi în 1996 şi alţii 3 introduşi pe parcurs, optând prin a da credit tinereţii la rugăminţile oaspeţilor de a părăsi cât mai puţin „şifonaţi” ca scor arena din spatele Gării Mari, şi totodată cât mai repede, pentru ca antrenorul Romeo Malac să-şi preia prerogativele la jocul televizat de la amiază, pe „Dan Păltinişanu”.

Florin Bugar, antrenor CFR Timişoara, a utilizat sâmbătă 5 juniori de ´96 şi alţi 3 de 1993

„Evident că au mult de lucru, sunt la început de drum, dar am exploatat momentul ivit astăzi pentru a-i ajuta să facă încet, încet pasul către prima echipă şi ne îngrijim de progresul lor, pentru a nu fi vorba doar de o apariţie meteorică”, a explicat antrenorul Florin Bugar, care i-a utilizat astăzi în premieră ca titulari pe juniorii Scutelnicu şi Cornu, născuţi în anul 1996, introducând pe parcurs alţi 3 jucători născuţi în ´96, şi anume Ungureanu, Alexandrescu şi Romaneţ, cel mai tânăr de pe teren, care nici n-a împlinit vârsta de 15 ani, pe care o va aniversa în 27 decembrie. „Romaneţ este la a doua sa apariţie, este un tânăr talentat şi sper că veţi mai auzi de aceste nume. Într-o bună zi ar putea deveni certitudini”, a adăugat Bugar.

Cât despre jocul în sine, „a fost la discreţia noastră, un bun antrenament, deşi pe un teren aproape îngheţat”, după cum a punctat Bugar, care a odihnit cu această ocazie câţiva titulari, dintre care unul a fost accidentat, şi anume Parfenie.

CFR Timişoara – Unirea Cernăteaz s-a încheiat cu scorul de 4-2 (2-0), pentru gazde punctând Ungur, în minutul 12, Tescu, în minutul 20, iar mai apoi, după ce vizitatorii au egalat, Oberşterescu, în minutul 68, şi Molcuţ, în minutul 83.

CFR: Mercescu – Tescu, Oberşterescu, Ţigănaş (Romaneţ), Iţu – Scutelnicu, Pătraşcu, Ciobanu, Molcuţ (Ungureanu) – Cornu, Ungur (Alexandrescu). Pe bancă: Gheju – Rus, Hriţcan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.