CFR Timişoara suferă fără surorile Buză: 2-6 cu locul 2, Real

CFR Timişoara a cedat duminică în runda a 14-a a seriei vestice din prima ligă feminină, 2-6 (2-3) cu ocupanta locului 2, Real Craiova, care şi-a mărit astfel şansele de a o însoţi pe campioana en-titre CFF Olimpia Cluj în play-off. Pentru timişorence, lipsite în spatele Gării Mari de aportul surorilor Buză şi a Ionelei Voica, urmează 3 ultime runde în care speră să se poziţioneze pe locurile 3-4.

Gruparea alb-vişinie are după acest nou eşec linia de clasament 14 6 2 6 66-43 20 de puncte, la 10 „lungimi” în urma craiovencelor, care, cu 12 triumfuri din 14 în cont, au şi o penalizare de 6 puncte. Pentru CFR urmează un nou joc pe teren propriu, sîmbătă de la ora 11, cu FCM Viitorul Reghin, iar apoi cel cu UTA, tot în Timişoara, pe 6 mai, respectiv cel de la Craiova, cu Sporting, pe 10 mai, în etapa a 18-a şi ultima a unei serii cu 10 cluburi dintre care unul, CFF Clujana Cluj, a aruncat prosopul.

„Am aliniat o linie mediană improvizată, în absenţa unor titulare, dar am practicat totuşi un joc destul de legat şi ne-am apărat binişor, ţinînd cont de toate problemele de efectiv, cu o posesie destul de bună. Însă am întîlnit unul dintre cei mai redutabili adversari din serie”, a explicat antrenorul Florin Bugar, a cărui echipă a cedat miercuri la Brazi un avantaj de 1-0 în ultimele nici 5 minute, fiind eliminată din sferturile de finală ale Cupei României, dar şi cu concursul… arbitrilor.

Andreea Betea a egalat duminică pentru CFR cu un şut de la 20 de metri, sub transversală, imparabil, 1-1 în minutul 15, în urma unui corner respins de defensiva olteană, iar Mihaela Durlă a redus din handicap înaintea pauzei, 2-3 în minutul 40, din penalty, acordat pentru un fault asupra Larisei Sîrbovan, un atacant evoluînd tot mai consistent.

Real a majorat la 2-4 tot din penalty, dominînd partea a doua şi finalmente desprinzîndu-se la 4 goluri diferenţă. „Scorul este însă mincinos, deşi vizitatoarele au avut iniţiativa. Însă am avut din nou parte de erori din partea centralului. După ce miercuri, în Prahova, arbitrii ne-au dezavantajat vădit, acum, într-un joc aş zice fără mare miză, centralul a făcut greşeli copilăreşti. Dar mergem înainte, pe noi ne interesează ocuparea unuia dintre locurile 3-4 la finele returului. Ne străduim să atingem acest obiectiv la primul nostru contact cu elita, ocazie cu care am văzut şi potenţialul celorlalte echipe. Dorim să ne întărim formaţia inclusiv cu jucătoare de la Real Craiova şi să avem un campionat reuşit în 2012-2013, în încercarea de a intra în play-off, alături de campioana CFF Olimpia Cluj, şi de a lupta pentru postura de vicecampioană. Am avut un parcurs foarte bun în tur, cît echipa a fost validă, dar am suferit odată ce au apărut problemele de lot, cu o lipsă de clarviziune la construcţie, la finalizare”, a mai spus Bugar, care a apelat duminică la Melisa Şodincă, înlocuită între buturi pentru ultimele 17 minute cu Cristina Comloşan – Ramona Novotni, Mihaela Molnar, Sorina Munteanu, Francina Lucescu – Mihaela Durlă – cpt – Elena Obrad, Silvia Husain, Andreea Betea (73, Florina Abrudan), Claudia Bistrian (72, Denisa Heisu) – Larisa Sîrbovan.

CFR Timişoara este pe locul 5 din 10 grupări.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.