Chişoda – FC Auto Timişoara 2-1: Crişanov, gol al victoriei de la centrul terenului

Aşa e când adversarii deschis scorul din lovitură de la 11 metri şi ratezi egalarea din penalty. Ajungi să pierzi! Dar maniera în care a cedat astăzi pentru a patra oară la rînd FC Auto, care n-a mai câştigat de 6 etape, a fost cu atât mai bizară cu cât gazda Chişoda a înscris golul victoriei imediat după ce se vedea egalată, iscusitul Alin Crişanov ochind plasa cu un şut de la centrul terenului, la reînceperea jocului…

A fost CS Chişoda – FC Auto Timişoara 2-1 (1-0), echivalând cu al doilea succes la rând pentru trupa lui Adrian Şeţu, care a tremurat serios în acest duel din etapa a XIII-a a Diviziei D Timiş.

Deja la o primă mare ocazie a lui Auto, ratând de la 7 metri, cu un şut perpendicular pe buturi. În replică, şutul lui Petrovic, de la 20 de metri, a fost deturnat de sub bară de portarul Ilie, care nu ştia ce-l aşteptă.

Minutul 18 a adus însă deschiderea scorului, în urma unei lovituri libere de la 35 de metri, executată de căpitanul Viţan la rădăcina barei din stânga portarului, Ilcău fiind faultat în careu în încercarea sa de a reuşi reluarea. Acelaşi Viţan a executat penalty-ul, cu fentă: 1-0.

S-a mai remarcat apoi Vereşteanu, de pe flancul stâng, cu un şut alături din marginea careului, dar intrarea la vestiare ar fi putut avea loc în condiţii de egalitate. Căci în minutul 45, pe un contraatac al trupei lui Mihăiţă Hromei, Vasîncă a comis fault în careu, Al-Helou ochind însă transversala, spre uşurarea gazdelor. Pauză, 1-0…

Transversala a mai fost ochită şi de Golea, cu un şut de la 25 de metri, însă până la urmă a fost scuturată şi plasa, 1-1 în minutul 62, de către Schipor, care l-a lobat pe Sârbu şi a marcat, fază la care amfitrionii au reclamat ofsaid.

Bucuria celor din Freidorf avea să se transforme brusc în dezamăgire, Crişanov înscriind de la centrul terenului, chiar la reînceperea ostilităţilor, profitând de o gafă a portarului, neatent.

Tot Crişanov l-a mai încercat apoi şi cu o „scăriţă”, trecută peste buturi, iar CS Chişoda a mai avut parte de câteva lovituri libere, dar marea perdantă a fost oaspetea FC Auto, care a mai irosit două mari ocazii, prin Leleczi, şi a reclamat un henţ.

„Ne bucurăm că am învins o echipă bună, care joacă fair-play, şi căreia îi urăm baftă!”, a spus delegatul Chişodei, Adrian Rus, învingătorii pregătindu-se acum de derby-ul local de miercuri, la Giroc, de la ora 16.

„Meci accesibil, nu cred că meritam să pierdem, dar aşa se întâmplă când ai cel mai slab atac, cu componenţi care au evoluat şi la nivel superior, cu pretenţii, dar care nu fructifică. Plus am comis greşeli incredibile. Până acum am fost foarte mulţumiţi de ambii portari, şi nu să acuzăm, dar am încasat un gol teribil. Slăbuţ, am ratat incredibil, şi în loc de 0-2, 1-0 din 11 metri. Noi ratăm 11 metri, totuşi egalăm, dar primim gol de la jumătatea terenului. Ce să mai spui!?”, a remarcat Harry Pinzhoffer, de la învinşi.

*

Chişoda: Sîrbu – Vasâncă, Petruş, Viţan, Berceanu – Ilcău (Rigo), Petrovic, Bungău, Vereşteanu – Crişanov (Stanciu), Golea (Aldea).

FC Auto Timişoara: Ilie – Coată, Cine, Amadeo, Taub – Al-Helou, Schipor, Leleczi, Faimoc – Buda, Mohamed.

Au mai jucat: Rotaru, Sturza, Bala.

Pe bancă: Ignea, Câmpan, Ardelean, Panczi.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.