În continuarea proiectului demarat în 2014, FC Juventus Colterm Timișoara organizează spre finalul acestei săptămâni cea de-a 3-a ediție a turneului ”Vest Liga”, destinat copiilor născuți în anii 2005, 2006, 2007 și 2008, ce va debuta vineri 17 iunie la Baza Sportivă Colterm Timișoara începând cu ora 10 și se va întinde pe durata a 3 zile.
Este vorba despre un total de 28 de echipe de juniori E și mai mici, reprezentând 13 cluburi, dintre care unul catalan, trei arădene, Atletico, UTA și Viitorul, câte unul din Drobeta Turnu Severin respectiv Reșița, cel jimbolian și 6 timișorene, și anume ACS Poli, Atletico, Electrica, Junior, LPS Banatul și gazda Juventus Colterm, cu participare la toate grupele de vârstă, precum și ACS Poli, pe când Electrica, LPS Banatul și Atletico Arad au câte 3 garnituri diferite, la fel ca și Mundo Reșița, dar aceasta la numai două grupe de vârstă.
Promotorii întrecerii speră ca spectacolul celor mici să reaprindă în toți iubitorii sportului rege dragostea pentru fotbalul adevărat, curat și pentru performanța sportivă. Iar dacă la prima ediție inițiatorii i-au avut ca invitați pe Ilie Balaci, Miodrag Belodedici și Ciprian Paraschiv iar la cea de-a doua pe Ionel Ganea, seria surprizelor continuă în sensul că de aceasta dată, în premieră pentru fotbalul juvenil timișean, va participa un club din Barcelona, la categoria copiilor născuți în anul 2005.
Scopul întrecerii ”Vest Liga” constă în formarea și menținerea legăturilor între cluburile din vestul țării, crearea unei competiții pentru generațiile 2005, 2006, 2007 și 2008 dar și descoperirea talentelor și formarea lor.
Ca organizare, Fotbal Club Juventus Timișoara, în colaborare cu Colterm Timișoara, ține această competiție dispunând de o bază modernă, unde jocurile se pot derula în bune condiții, pe terenuri cu iarbă naturală. Totodată, în zilele de competiție, organizatorii asigură terenul de joc, vestiare, arbitrii și asistența medicală iar terenurile de joc vor fi pregătite pentru competiție (porți, plase, mingi și marcaj teren).
Categoria 2005 va disputa jocurile pe teren cu dimensiunile de 60/40m, porțile fiind de 5 pe 2 metri. Categoria 2006 va disputa jocurile pe teren cu dimensiunile de 60/40m, portile fiind de 5/2m. Categoria 2007 va disputa jocurile pe teren cu dimensiunile de 50/30m, portile fiind de 5/2m. Iar categoria 2008 va disputa jocurile pe teren cu dimensiunile de 40/20m, portile fiind de 3/2m.
La sfarsitul competitiei, dupa stabilire clasamentului, se vor premia locurile 1, 2 si 3. Locul 1 – Cupa de Vest (2005 si 2006), Cupa, medalii, diplome, pe când ocupanta locului 2 va fi răsplătită cu o cupă, medalii și diplome, locul 3 cu cupă, medalii și diplome iar locurile 4-8, cu diplome de participare.
Desfășurarea competiției
Cele 8 echipe pentru fiecare categorie de varsta, vor fi impartite in 2 grupe urmand a juca fiecare cu fiecare. Dupa desfasurarea jocurilor se va stabili ierarhia, urmand a se juca eliminatoriu dupa sistemul 1-4, 2-3, 3-2 si 4-1, apoi semifinale si finale. În zilele de competitie, la locatiile stabilite fiecarei categorii de varsta, fiecare echipa va juca cate 3 jocuri de 2x15min. Categoriile 2005 si 2007 vor disputa meciurile in zilele de 17 si 18 iunie, iar categoriile 2006 si 2008 vor disputa meciurile in zilele de 18 si 19 iunie.
Stabilirea clasamentului are drept principal criteriu de departajare numărul de puncte obtinute iar în cazul egalității de puncte, aceasta se va face conform următoarelor repere: – meciurile directe: – numărul de goluri marcate.
Numărul jucătorilor în teren
– la categoria 2005- 7+1 pe teren;
– la categoria 2006- 7+1 pe teren;
– la categoria 2007- 6+1 pe teren;
– la categoria 2008- 5+1 pe teren;
– schimbări nelimitate.
Programul la categoria de vârstă 2005, reunindu-le pe Juventus Colterm Timișoara, Electrica Timișoara, Sport Club Palau Barcelona și ACS Poli Timișoara, este după cum urmează:
17 iunie
1 10.00-10.55 1-3 Juventus S.C. Palau
2 11.00-11.55 2-4 Electrica ACS Poli Timisoara
3 12.00-12.55 1-2 Juventus Electrica
PAUZA
4 14.00-14.55 4-3 ACS Poli Timisoara S.C. Palau
5 15.00-15.55 1-4 Juventus ACS Poli Timisora
6 16.00-16.75 3-2 S.C. Palau Electrica
18 iunie
1 10.00-10.55 1-3 Electrica S.C. Palau
2 11.00-11.55 2-4 Juventus ACS Poli Timisoara
3 12.00-12.55 1-2 Juventus Electrica
PAUZA
4 14.00-14.55 4-3 ACS Poli Timisoara S.C. Palau
5 15.00-15.55 1-4 Electrica ACS Poli Timisora
6 16.00-16.75 3-2 S.C. Palau Juventus
*
Programul la grupa de vârstă 2006, cu Grupa A, alcătuită din Juventus Colterm Timișoara, Electrica Timișoara, Marcel Băban Jimbolia și Atletico Arad, respectiv Grupa B, cu Viitorul Arad, LPS Banatul, ACS Poli Timișoara și Atletico Timișoara, este după cum urmează:
18 iunie
1 A 10.00-10.35 1-3 Juventus Jimbolia
2 B 10.40-11.15 1-3 Viitorul Arad ACS Poli
3 A 11.20-11.55 2-4 Electrica Atletico Arad
4 B 12.00-12.35 2-4 LPS Banatul Atletico Timisoara
5 A 12.40-13.15 1-2 Juventus Electrica
6 B 13.20-13.55 1-2 Viitorul Arad LPS Banatul
7 A 14.00-14.35 3-4 Jimbolia Atletico Arad
8 B 14.40-15.15 3-4 ACS Poli Atletico Timisoara
9 A 15.20-15.55 1-4 Juventus Atletico Arad
10 B 16.00-16.35 1-4 Viitorul Arad Atletico Timisoara
11 A 16.40-17.15 2-3 Electrica Jimbolia
12 B 17.20-17.55 2-3 LPS Banatul ACS Poli
19 iunie
1 A1-B4 09.00-09.35
2 A4-B1 09.40-10.15
3 A3-B2 10.20-10.55
4 A2-B3 11.00-11.35
5 PM1-PM3 11.40-12.15
6 PM2-PM4 12.20-12.55
7 CM1-CM3 13.00-13.35
8 CM2-CM4 13.40-14.15
9 (L7-L8) 14.20-14.55
10 (L5-L6) 15.00-15.35
11 Finala mica 15.40-16.15
12 FINALA 16.20-16.55
*
Programul la 2007, cu Grupa A (Juventus Colterm Timisoara, ACS Poli Timișoara, UT Arad și Junior Timișoara) respectiv Grupa B, cu LPS Banatul, Luceafărul Severin, Atletico Arad și Mundo Reșița, este următorul:
17 iunie
1 A 10.00-10.35 1-3 Juventus UTA
2 B 10.40-11.15 1-3 LPS Banatul Mundo Resita
3 A 11.20-11.55 2-4 ACS Poli Junior
4 B 12.00-12.35 2-4 Luceafarul Mundo Resita
5 A 12.40-13.15 1-2 Juventus ACS Poli
6 B 13.20-13.55 1-2 LPS Banatul Luceafarul
7 A 14.00-14.35 3-4 UTA Junior
8 B 14.40-15.15 3-4 Atletico Arad Mundo Resita
9 A 15.20-15.55 1-4 Juventus Junior
10 B 16.00-16.35 1-4 LPS Banatul Atletico Arad
11 A 16.40-17.15 2-3 ACS Poli UT Arad
12 B 17.20-17.55 2-3 Luceafarul Atletico Arad
18 iunie
1 A1-B4 09.00-09.35
2 A4-B1 09.40-10.15
3 A3-B2 10.20-10.55
4 A2-B3 11.00-11.35
5 PM1-PM3 11.40-12.15
6 PM2-PM4 12.20-12.55
7 CM1-CM3 13.00-13.35
8 CM2-CM4 13.40-14.15
9 (L7-L8) 14.20-14.55
10 (L5-L6) 15.00-15.35
11 Finala mica 15.40-16.15
12 FINALA 16.20-16.55
*
Programul la 2008, cu Grupa A (Juventus Colterm Timișoara, Electrica Timișoara, Atletico Timișoara și Mundo 2 Reșița) respectiv Grupa B (LPS Banatul, Mundo Reșița, ACS Poli și Atletico Arad)
18 iunie
1 A 10.00-10.35 1-3 Juventus Atletico TM
2 B 10.40-11.15 1-3 LPS Banatul ACS Poli
3 A 11.20-11.55 2-4 Electrica Mundo 2
4 B 12.00-12.35 2-4 Mundo 1 Atletico Arad
5 A 12.40-13.15 1-2 Juventus Electrica
6 B 13.20-13.55 1-2 LPS Banatul Mundo 1
7 A 14.00-14.35 3-4 Atletico TM Mundo 2
8 B 14.40-15.15 3-4 ACS Poli Atletico Arad
9 A 15.20-15.55 1-4 Juventus Mundo 2
10 B 16.00-16.35 1-4 LPS Banatul Atletico Arad
11 A 16.40-17.15 2-3 Electrica Atletico TM
12 B 17.20-17.55 2-3 Mundo 1 ACS Poli
19 iunie
1 A1-B4 09.00-09.35
2 A4-B1 09.40-10.15
3 A3-B2 10.20-10.55
4 A2-B3 11.00-11.35
5 PM1-PM3 11.40-12.15
6 PM2-PM4 12.20-12.55
7 CM1-CM3 13.00-13.35
8 CM2-CM4 13.40-14.15
9 (L7-L8) 14.20-14.55
10 (L5-L6) 15.00-15.35
11 Finala mica 15.40-16.15
12 FINALA 16.20-16.55
Regulamentul de desfășurare al jocului:
- Repunerea mingii in joc, din autul de poarta, se face cu mana.
- Portarul nu poate prinde in mana mingea transmisa cu intentie de coechipier.
- Autul lateral se executa cu mana.
- La loviturile libere, zidul va fi pozitionat la 5 m.
- Lovitura de pedeapsa se va executa de la 7 m.
- In cazul faulturilor grave, se va dicta eliminare de 2 minute.
- La inceputul si la sfarsitul meciului echipele vor da mana (jucatori, antrenori)
- Echipele vor utiliza doar jucatori corespunzatori categoriei de varsta la care participa, un jucator mai in varsta decat limita admisa, nu poate intra pe teren. In cazul folosirii unui jucator mai in varsta, echipa pierde meciul cu scorul de 3-0.
- Fiecare antrenor trebuie sa dovedeasca varsta jucatorului (pasaport, legitimatie, carnet de elev cu poza)
- Intre si langa terenul de joc, pot sta doar antrenorii si copii.
17 iunie la 2005/2007 și 18 iunie la 2006/2008
1 A 10.00-10.35 1-3
2 B 10.40-11.15 1-3
3 A 11.20-11.55 2-4
4 B 12.00-12.35 2-4
5 A 12.40-13.15 1-2
6 B 13.20-13.55 1-2
7 A 14.00-14.35 3-4
8 B 14.40-15.15 3-4
9 A 15.20-15.55 1-4
10 B 16.00-16.35 1-4
11 A 16.40-17.15 2-3
12 B 17.20-17.55 2-3
18 iunie (sâmbătă) la 2005/2007 și 19 iunie la 2006/2008
1 A1-B4 09.00-09.35
2 A4-B1 09.40-10.15
3 A3-B2 10.20-10.55
4 A2-B3 11.00-11.35
5 PM1-PM3 11.40-12.15
6 PM2-PM4 12.20-12.55
7 CM1-CM3 13.00-13.35
8 CM2-CM4 13.40-14.15
9 (L7-L8) 14.20-14.55
10 (L5-L6) 15.00-15.35
11 (L3-L4) 15.40-16.15
12 (L1-L2) 16.20-16.55
La ora 17, festivitatea de premiere.