Complexul ”Dan Păltinișanu” inundat ca niciodată, ACS Poli, joc-școală pe un alt teren: 5-1 cu Biled. FOTO

Timișoara are o echipă de Liga 1 retrogradată în luna mai din același eșalon, a primarului și fără spectatori, dar n-are un sistem de drenaj și pompe adecvate la ditamai complexul sportiv ”Dan Păltinișanu”, cel mai mare din oraș, ceea ce s-a dovedit astăzi cât se poate de clar, suprafețe întinse din zona de la capătul Aleei Ripensia fiind înghițite de ape iar ACS Poli fiind nevoită să dispute meciul-școală cu divizionara D Voința Biled pe un teren pe care n-a mai jucat demult.

Astăzi n-ar mai fi fost nevoie de aspersoarele dintr-un alt mileniu existente în dotarea stadionului din grija CJT, ci de un sistem funcțional de evacuare a apei, însă inundația a rămas la ea acasă nu doar în dreptul căilor de acces în arena ”Dan Păltinișanu” dinspre tribuna I și tribuna a II-a, ci și pe suprafețele de teren ale gazoanelor artificial respectiv de iarbă din preajma ovalului de beton, așa încât amicalul de verificare nu s-a derulat pe principalul dreptunghi verde de antrenament al prim-divizionarei.

Este nevoie doar de ceva precipitații pentru ca orașul cu semafoare la capete de pod și aspirant la titlul de capitală culturală europeană să-și dea măsura decăderii din noul mileniu, revărsată și peste bazele sportive.

Sporttim a sesizat chiar zilele trecute neajunsurile din infrastructura sportivă la vârf a fotbalului timișorean, în contrast cu milioanele de euro risipite ineficient din contribuțiile localnicilor doar pentru niște de-acum binecunoscute contra performanțe, și iată că o ploaie de vară a dezvăluit cu atât mai mult condiția precară și fragilă a unei baze sportive etalon din capitala Banatului. Realitățile sunt evidente dar prioritățile aleșilor rămân neabătut pe aceeași linie nefastă, împotriva oricărei eventuale voințe populare în acest caz, care s-ar putea exercita la modul cel mai evident doar prin absenteismul în masă la ora revenirii retrogradatei pe scena Ligii 1, duminică seară.

Până atunci, după o înfrângere cu accidentări sâmbătă seară la București, pe terenul primului lider, și până la disputa cu Pandurii, care între timp va juca în Israel returul fazei a III-a preliminare din UEFA Europa League, ACS Poli a adăugat rodajului din pregătiri un joc-școală cu cei din Biled, abordat de la ora 17 în alcătuirea Straton – Sorescu, Scutaru, Cînu, Neagu – Bărbuț, Artean, Roșu, Cîrstocea – Popovici, Elek.

În absența lui Croitoru și Șeroni – accidentați după deplasarea la București, și Drăghici, în continuare indisponibil, precum și Ignea, în cârje, timișorenii au învins pe terenul III cu 5-1 (2-0) după reprize durând 47 respectiv 48 de minute, ca parte a pregătirilor din această săptămână, în care mai au programate antrenamente miercuri dimineață, joi după-amiază, vineri dimineață și sâmbătă, în preziua meciului din Liga 1.

Ionuț Popa i-a mai introdus în repriza a II-a și pe portarul Curileac respectiv Fridrich, Vădrariu, Vraciu, Doman, Mailat și Sîntean, iar gazdele și-au dublat avantajul.

Inițial, în minutul 10 Elek a ratat o lovitură de la 11 metri, executată telefonat și apărată de Bogdan, după care în minutul 14 bara s-a opus deschiderii scorului la șutul de la 25 de metri expediat de Bărbuț.

Retrogradații din Liga 1 au deschis scorul după mijlocul reprizei I, în minutul 25, cu o lovitură de cap a lui Andrei Artean, la centrarea lui Roșu de pe dreapta, 1-0 la care, în minutul 38, intrarea lui Cînu a dus la accidentarea lui Nemițanu, care a fost nevoit să părăsească terenul.

Scorul primei părți s-a rotunjit în minutul 45, când Roșu a șutat de la 16 metri pe jos în dreapta lui Bogdan: 2-0.

La mijlocul părții secunde, trei goluri în zece minute, mai întâi Doman transformând în vinclu un penalty iar apoi, în minutul 70, Mailat fructificând o bună pasă de la Sîntean și Fridrich înscriind cu capul de la 8 metri, în minutul 73: 5-0.

Golul de onoare al divizionarei D, în minutul 82, marcat de portarul Bogdan dintr-o lovitură de la 11 metri, obținută de cel mai bun component al oaspeților, Martinov, trecut în această vară succint în pregătiri și pe la Ripensia.

Iulian Vlad a optat la start pentru cei din Biled, care miercuri la ora 19 vor juca un amical pe teren propriu cu colegii de eșalon de la Avântul Periam și vor începe parcursul în liga a IV-a la finalul săptămânii viitoare, la 11-le Nicușor Bogdan – Drăguș, Paulevici, Alexandru Marincu, Brustureanu, Tomescu, Martinov, Mihalache, Petrișor, Nemițanu, Costândana, după care a mai apelat și la Lobonea, Frenț, Bud, Melchiș și Iordache.

Dacă Divizia D Timiș va demara doar în week-end-ul de la mijlocul noii luni, în schimb finalul săptămânii în curs propune atât partide de Liga 1, din etapa a III-a, cât și din Liga 2, în runda inaugurală, în care este anunțată a se alinia la start și Șoimii Pâncota, conform confirmării de participare din partea clubului secund divizionar, în regrupare pentru a-și găzdui meciurile la Arad și a încropi un colectiv de jucători.

Următoarea vizitatoare a lui ACS Poli, Pandurii, care a fost egalată în minutul 89 și a câștigat în prelungiri în același meci de debut în Liga 1 2016/7, 2-1 (0-0) vineri 22 iulie la Drobeta Turnu Severin cu CS U Craiova, după care a pierdut 1-3 acasă manșa I cu Maccabi Tel Aviv și a remizat alb duminică tot la Dunăre cu campioana Astra, va juca joi seară la Netanya pentru un loc în faza play-off din Europa League, din 18 și 25 august, dar cu șanse mici de a se regăsi între cele 44 de cluburi pentru tragerea la sorți de vineri, dintre care 29 de învingătoare în turul III de calificare și 15 pierzătoare în aceeași fază din Champions League.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.