Costel Enache, victorios cu Unirea Slobozia la Timișoara, 1-2 (0-2) cu Ripensia pe Electrica: ”Am revenit puțin aroganți de la pauză”

Ripensia Timișoara n-a izbutit nici astăzi să spargă gheața în contul echipelor bănățene la ora unor dispute directe în Liga 2 cu Unirea Slobozia, trimfătoare de la 11 pe ”Electrica” și pentru a treia oară în dauna roșu-galbenilor, care cel mult au reușit premiera de a înscrie primul lor gol împotriva grupării din Bărăgan, pe ”relaxarea” vizitatorilor dar și ”calitatea” celor de pe Bega, conform celor punctate la final de Costel Enache, antrenor al oaspeților cu punctaj maxim. Dar iată ce a mai semnalat după 1-2 (0-2), triumf conturat până în minutul 33 cu ex-arădeanul Ciprian Rus autor și co-autor.

Costel Enache: antrenor Unirea Slobozia

Antrenorul principal al Unirii Slobozia, Costel Enache, a admis după succesul în deplasare că ”mă bucură această victorie, deoarece știam că avem un joc greu, știam dezinvoltura adversarului, dar ceea ce mă nemulțumește e că nu am gestionat și a doua repriză ca pe prima. Ne-am expus oarecum după pauză. Am așadar sentimente amestecate după acest meci, dat fiind că prestația noastră în partea a doua a fost dezamăgitoare. Este însă esențial acest rezultat pozitiv, după un drum lung, o deplasare lungă, de 12-13 ore pe autocar, așa încât ne prinde bine victoria pe drumul de întoarcere”.

Enache a mai explicat că ”am intrat un pic aroganți de la pauză, deși jocul a fost foarte echilibrat până atunci, și am pierdut un pic din reactivitate, din implicare, din atitudine. Iar adversarul a prins curaj, nu mai avea nimic de pierdut, și și-a pus în valoare calitățile știute la combinațiile rapide, la duelurile unu la unu, așa încât ne-au dezechilibrat, pe relaxarea noastră și calitatea lor”.

Ripensia este la a doua înfrângere la limită în primele două etape, Unirea Slobozia la a doua victorie, rotunjindu-și golaverajul la 5-1.

”Promovarea este un obiectiv nedeclarat, declarată fiind intenția de calificare din nou în play-off, cu o reușită mai mare decât în sezonul trecut, și este absolut normal să tinzi pas cu pas la mai bine, așa încât obiectivul principal este accederea în play-off, între echipele care se bat pentru promovare. Iar dacă atunci avem rezultate positive, ne și reevaluăm obiectivele și n-o să ne dăm deoparte. Planurile le-am trasat încă din perioada pregătitoare, așa încât acum nu mai căutăm transferuri, însă selecția rămâne deschisă – căci așa e pentru jucători și antrenori. Dacă avem oportunitatea de a obține serviciile unui fotbalist care să confere plusvaloare, probabil vom mai transfera, dar nu mai e nimic în momentul acesta”, a mai explicat Enache, subliniind că ”echipa are prioritate, nu aportul individual, și evidențiez jocul de echipă. Dar într-adevăr Ciprian Rus a marcat un gol și a oferit o pasă de gol, a avut realizări în ansamblul jocului colectiv”.

Rezultatele zilei în Liga 2, programul viitor și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.