Croitoru titular dar ”îngălbenit” și înlocuit, antrenorul Petre Grigoraș din minutul 20: ACS Poli II – Cocoșul 2-2 (1-0), Sorescu 13, Bîrnoi 68 / Semenea 46, Abu Tamer 56

Petre Grigoraș, antrenorul principal învestit ieri pe banca tehnică a prim-divizionarei ACS Poli, a luat un prim contact cu ambianța fotbalistică din Complexul Sportiv ”Dan Păltinișanu” cu ocazia jocului de liga a IV-a disputat de la ora 11 între ”satelitul” ACS Poli II și Cocoșul Orțișoara, în cadrul etapei a XXI-a a Diviziei D Timiș, meci derulat pe terenul de iarbă la care a descins în jurul minutului 20, însoțit de Iosif Rotariu și noul manager sportiv Miculaș.

Petre Grigoraş, noul antrenor al lui ACS Poli, la jocul ”satelitului” II, între Miculaș și Iosif Rotariu

Grigoraș a asistat la partidă dintr-un anturaj mai mare al grupării din Liga 1, în care se mai găseau de exemplu Maier dar și Aurel Șunda respectiv Viorel Boiț, însă n-a mai văzut vreun gol în cursul reprizei I, deschiderea de scor producându-se înaintea sosirii sale la teren. Au fost în schimb alte 3 în partea a doua… ACS Poli II – Cocoșul Orțișoara s-a încheiat 2-2 (1-0), după ce căpitanul Deian Sorescu deschidea scorul în minutul 13.

Pe rând, în minutul 8, Marius Croitoru – titular la gazde, a primit un cartonaș galben pentru proteste inutile, după ce protestase vehement și cu un minut înainte, la un fault corect acordat.

Minutul 9. Neagoie, șut de la 14 metri, pe jos, lângă bară, prins de portar.

Minutul 11. Fază la indigo, cu Molcuț la balon, șutând lângă cealaltă bară.

Minutul 13, contrar cursului jocului, 1-0. Centralul lasă corect avantaj la faultul asupra lui Golda, la 17 metri, balonul ajungând la Sorescu: șut de la 16 metri, perpendicular pe buturi, pe jos, Vițan întinzând piciorul în intenția de a evita primirea golului, dar mingea a deviat în poartă.

Minutul 23. Croitoru, lovitură liberă de la 18 metri, razant cu transversala.

fază de joc Poli Ii Cocoşul

ACS Poli II a imprimat o ușoară dominare între minutele 20 și 35, cu 4 cornere executate de același Croitoru, de partea cealaltă Anagor având două țâșniri dar șutând mult peste poartă.

Minutul 46, 1-1. Semenea șutează de la 18 metri, în dreapta portarului, bară-gol, la o pasă scurtă primită de la Molcuț.

Minutul 56. 1-2: Abu Tamer, cu un șut de pe flancul drept, în vinclu, la colțul lung.

Minutul 65: intră Popan și Oprea, ies Croitoru și Sturz.

Minutul 68, 2-2. Bîrnoi, cu un lob de la 10 metri, peste portarul Carlaonț. În stânga, balonul lovește bara și intră în plasă.

Minutul 70. Abu Tamer scapă singur spre poartă dar Filip iese curajos și blochează, la balon. Vizitatorii solicită penalty dar intervenția goal-keeper-ului a fost regulamentară.

Minutul 71. Abu Tamer, acuzând o accidentare, e înlocuit de Secotă.

Minutul 73. Bîrnoi șutează de la 17 metri sub transversală iar Carlaonț deturnează în corner.

Minutul 74. Tot Bîrnoi, dar Carlaonț respinge din nou. În continuare, Sorescu trimite pe lângă poartă.

Minutul 75: Opriș, înlocuit cu Arghilean.

Minutul 77: ies Potocianu și Golda, intrând Bătrînu și Kokora.

Minutul 79: Sorescu, singur cu portarul, nu găsește ruta spre plasă. Carlaonț deturnează în corner!

*

ACS Poli II: 1.David Filip / 9. Bar Haim Aharoni, 6. Adrian Sturz, 4. Harald Fridrich, 15. Patrick Potocianu, 11. Sebastian Mailat, 10. Deian Sorescu – cpt., 18. Marius Croitoru, 2. Eduard Codrean, 16. Cosmin Bîrnoi, 7. Denis Golda.

Rezerve la start: 29. Daniel Rusu, 3. Sinișa Sporin, 5. Bogdan Bătrînu, 17. Gabriel Gînju, 14. Renato Kokora, 8. Narcis Popan, 13. Lucian Oprea.

Cocoșul: 12. Alin Carlaonț / 8. Marius Stanciu, 2. Răzvan Solomon, 17. Darius Vițan, 5. Rareș Mureșan, 14. Răzvan Livădaru, 16. Victor Opriș, 11. Mădălin Semenea, 7. Ifeany Anagor, 10. Adrian Neagoie (minutul 18, 9. Abu Tamer) , 13. Alin Molcuț.

Rezerve la start: 1. Daniel Vlad – 15. Aleodor Sobolu, 6. Cătălin Secotă, 18. Ionuț Arghilean, 4. Bogdan Moisă.

Arbitri: Florin Brădău – Ioan Olariu și Horațiu Lotrean. Observatori: Tanasoglu și Ciev.

După-amiază se joacă în cadrul aceleiași etape Arsenal Flacăra Făget – Progresul Gătaia și Dumbrăvița – Ripensia.

Duminică de la ora 15, AS Murani – Voința Mașloc.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.