Goluri foarte multe şi opt cluburi rămase în cursă dintre cele 14 care s-au aliniat în acest sezon la Cupa de Iarnă a Diviziei D Timiş, a cărei fază a grupelor s-a încheiat cu un gol marcat în… ultima secundă.

CS Ghiroda – ASU Politehnica Timişoara, rezultat 3-2, a pus punct primei runde de jocuri de minifotbal ale formaţiilor de liga a IV-a, duminică seara, cu un meci frumos şi o victorie la potou.

Pe când România juca, în acest weekend, pentru păstrarea trofeului european la minifotbal, peste hotare, iată că şi fotbalişti de liga a IV-a din întrecerea AJF Timiş şi-au testat veleităţile pe o suprafaţă de joc redusă ca dimensiuni, ca o delectare post-competiţională.

“Cupa de Iarnă”, ajunsă la ediţia a XX-a, s-a desfăşurat timp de două zile în sala sporturilor din Giarmata, cernind cele 8 grupări calificate în sferturi. Ultimul joc al zilei a opus deţinătoarea trofeului ediţiei trecute, CS Ghiroda, liderului ligii a IV-a, ASU Politehnica.

După un meci dramatic, cei din Ghiroda au reuşit golul victoriei în ultima secundă de joc, prin autogolul lui Alin Ionaş. Au mai punctat Dan Roman şi Raul Duţu respectiv Flavius Tulcan, o «dublă».

*

Dar iată rezultatele înregistrate în cele două zile de întreceri:

(sâmbătă) Sânnicolau Mare – Peciu Nou 4-2, Dumbrăviţa – Sânnicolau Mare 4-2, Peciu Nou – Dumbrăviţa 4-6 ;

Orţişoara – Maşloc 2-4, Gătaia – Orţişoara 3-3, Maşloc – Gătaia 5-0;

(duminică) Giroc – Auto 3-5, Şag – Racoviţa 6-2, Auto – Racoviţa 2-8, Giroc – Şag 1-4, Şag – Auto 4-5, Racoviţa – Giroc 10-4 ;

ASU Politehnica – Murani 9-0, CFR – Ghiroda 0-5, Murani – Ghiroda 2-13, ASU Politehnica – CFR 9-0, CFR – Murani 3-4, Ghiroda – ASU Politehnica 3-2.

*

Duminică 7 decembrie se vor disputa sferturile de finală, în sala Constantin Jude din Timişoara, după programul: (ora 12:30) Racoviţa – Orţişoara ; (13:15) ASU Politehnica – Dumbrăviţa ; (14:00) Şag – Maşloc şi (14:45) Ghiroda – Sânnicolau Mare. Semifinalele sunt programate de la 15:30 şi 16:30, iar finala mică la 17:30 şi finala mare la ora 18:30.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la Ghiroda – ASU Politehnica 3-2, în grupe. Duminică, în sferturi, Ghiroda – Unirea, ASU Politehnica – Dumbrăviţa…