CS Vulturii 2009 Lugoj – AFCM 2012 Reşiţa 4-1 (2-0): cel mai clar dintre cele 3 timişene învingătoare

Lucian Stoica, două goluri după pauză în Vulturii Lugoj - AFCM 2012 Reşiţa 4-1 (2-0)

Vulturii Lugoj a zburat astăzi cel mai înalt dintre cele 3 divizionare C timişene, învingătoare în grup în premieră în acest sezon, impunându-se cel mai clar în dauna Reşiţei, cu câte două goluri marcate în fiecare parte…

*

9… Numărul punctelor obţinute astăzi de cele 3 timişene, după ce în primele cinci runde smulgeau cel mult şase puncte pe etapă, după secvenţa 6 (etapa I), 2, 1, 6, 4.

*

CS Vulturii 2009 s-a impus în cel de-al treilea meci stagional acasă cu 4-1 (2-0) în faţa lui AFCM 2012 Reşiţa, obţinând astfel al doilea succes la rând pe „Municipal”, dar şi cel mai clar. „O partidă foarte bună, în care am avut 2-0 la pauză şi ne-am desprins la 3-0, cu alte 4-5 ocazii de gol. Aşa cum am prezis, suntem în creştere în joc de la meci la meci, iar astăzi ne-am distanţat de o echipă care joacă fotbal, tînără, de perspectivă. Dar valoarea individuală a jucătorilor noştri a făcut diferenţa”, a punctat antrenorul Ilie Rotariu.

„Încet-încet vom crea o echipă care va evolua mult mai bine decît până acum, şi care în viitorul apropiat să atace promovarea, mai ales că avem susţinere totală din partea administraţiei lugojene, cu condiţii foarte bune şi perspective pe măsură”, a adăugat Rotariu.

Fundaşul Vlădia a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 5, de la 6 metri, în urma unui corner, iar 2-0 a făcut Radosav în minutul 20, după un şut al lui Rogojinaru deviat de portar în bară.

Lucian Stoica a marcat la reluare celelalte goluri lugojene, prin acţiuni individuale, în minutele 55 şi 80, reuşite între care s-a intercalat golul de onoare al cărăşenilor, la singura bâlbâială a Vulturilor, în minutul 60, prin Ciutură.

Astfel, după 0-0 acasă cu Mama Mia şi 3-1 cu cei de la Millenium Giarmata, lugojenii au trecut la scor de primii oaspeţi din afara judeţului Timiş.

Însă reşiţenii nu sunt deloc în apele lor în deplasare, mai cedând la debut, 3-1 la Giarmata, iar apoi cu 1-0 la Caransebeş, şi nici nu strălucesc în atac, având doar 4 goluri marcate în noul campionat.

Dacă AFCM 2012 a venit după o etapă de şedere, în schimb Ilie Rotariu i-a oferit debutul la Vulturii fundaşului Loga, în locul lui Ştreangă, accidentat.

CS Vulturii 2009 Lugoj: Iordache – Vlădia, Loga, Miculescu – cpt., Neagu (65, Ploscariu) – Precupanu, Rogojinaru, Ţoţu (80, Ivaşcu), Ardelean – Radosav (86, Vânătu), Stoica.

Pe bancă: Marta, Pop, Dragostin – portar.

Cartonaşe galbene: Stoica, Ardelean.

N-a evoluat Ştreangă, acuzând o contuzie la coaste şi urmând a reintra după intermediara de marţi, când Vulturii se va deplasa la Caransebeş.