CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – LPS Cetate Deva 2-0 (2-0). FOTO + declarații Paul Codrea: ”În mare măsură suntem salvați”

Treziți vineri seară de înfrângerea acasă cu 0-2 cu ACS FC Avrig, a doua consecutivă ca premieră în retur, galben-albaștrii au întors foaia marți seară în ultima etapă intermediară a ediției în curs în Seria a IV-a din Liga 3, impunându-se cu un scor în oglindă, reflectat încă din prima repriză, cu goluri la mijlocul mitanului și în primul minut de prelungiri, intercalând o transversală. Toate într-un meci în care elevii lui Paul Codrea erau obligați să nu piardă din nou, un asemenea deznodământ echivalând cu egalarea lor la puncte de către oaspeții hunedoreni: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – LPS Cetate Deva 2-0  (2-0).

Într-adevăr, numai 3 puncte îi despărțeau înaintea jocului de la ora 18 pe ocupanții locului 9 de vizitatorii lor de sub Cetate, clasați pe poziția a 13-a, însă reușitele din prima parte au readus în mare măsură liniștea în tabăra timișenilor, care mai au de jucat vineri seară la Sebiș, apoi un ultim meci pe teren propriu cu codașa CS Ocna Mureș și în deplasare la CS Șoimii Lipova, care tot vineri va primi și vizita lui CSM Școlar Reșița.

Cu toată seria lor de 5 victorii consecutive acasă în retur, căreia i s-a adăugat un succes și o remiză pe teren advers, galben-albaștrii încă nu erau așezați confortabil în fruntea plutonului compact din a doua jumătate a ierarhiei, revărsat spre zona retrogradării, asta după ce în ultimele 4 etape se alegeau cu doar tot atâtea puncte, așa încât runda a XXVII-a se arăta ca un bun prilej de a-și cimenta poziția în Liga 3, la al doilea joc succesiv pe arena ”Emilian Pavel”.

Devenii, învinși la două goluri diferență în precedentele două deplasări, după ce pe primele două ale returului le pierdeau cu 1-0 iar apoi se impuneau cu 2-3 la mai bine clasata Metalurgistul Cugir, au descins la Ghiroda cu speranțele lor dar această a 12-a apariție din retur le-a adus încă o înfrângere la zero în fața galben-albaștrilor bănățeni, după 0-1 în toamnă.

Patru cornere consecutive pentru ”galbenii” lui Paul Codrea au prevestit deschiderea scorului, prim gol înscris la mijlocul reprizei I, în minutul 22, în urma unei degajări a portarului, mingea ajungând la Dima, din fața căruia căpitanul Baranyi a reuşit să o recupereze, lansându-se spre poartă iar de la 18 metri lateral dreapta catapultând balonul spre colţul lung, intrat în plasă aproape de vinclu.

În minutul 34, după ce a driblat doi adversari, Ghinescu a şutat de la 16 metri dar mingea a întâlnit transversala, însă în primul minut de prelungiri tot el a scuturat și plasa, dublând avantajul pentru echipa sa cu latul, din 8 metri, în dreapta portarului, după o centrare de pe flancul drept, primită de la Mancaş.

2-0 la pauză. Formația cu al patrulea cel mai prolific atac al seriei vestice depășise echipa cu a cincea cea mai impenetrabilă apărare din C4.

Paradoxal, deși în nevoie de puncte, oaspeţii nu au avut nici un şut pe spaţiul porţii în primele 46 de minute. După pauză în schimb au nimerit transversala la mijlocul părții secunde, în minutul 69, prin Barâcă, din lovitură liberă de la 22 de metri.

Însă, două minute mai târziu, vizitatorii au rămas în 10 jucători, Claudiu Roşie primind al doilea cartonaş galben și implicit pe cel roşu, după un fault mai tare asupra lui Mancaş, aproape de centru terenului.

Am cataloga o victorie meritată a gazdelor, în urma unui joc foarte bun făcut de întreaga echipă, dăruită mai mult, având cuţitul la os. Rămas ca atare pe pielea devenilor, runda viitoare acasă cu CSM Lugoj.

La final, Paul Codrea ne-a declarat că ”în mare proporţie suntem salvaţi, dar încă nu s-a încheiat campionatul, mai sunt 9 puncte puse în joc şi se poate întâmpla orice. Trebuie să fim cu picioarele pe pământ şi să tratăm toate cele trei jocuri cu maximă seriozitate. Felicit băieţii pentru victoria de azi, s-au dăruit chiar exemplar, au făcut un meci chiar bun, pentru noi aceste puncte au fost vitale!”

V-a fost teamă de acest meci după înfrângerea aici din etapa trecută? ”E adevărat, chiar am tremurat după înfrângerea din etapa trecută, dar mă bucur că am reuşit să ne redresăm şi am reușit o victorie meritată după părerea mea. Repet, aceste trei puncte chiar sunt preţioase!”

Au jucat următoarele formaţii:

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: 12. Barbu – 20. Semeniuc (minutul 89, 18. Lazăr), 17. Bocșan, 5. Liuba, 21. Hotca (min. 80, 8. Saizu), 10. Jichici, 14. Ghinescu (min. 86, 13. Pituc), 4. Horcea, 7. Mancaş (min. 90+1, 15. Țugui), 9. Baranyi – cpt., 89. Budur.

Antrenor: Paul Codrea.

Rezerve: 1. M. Gakos – 11. Giuricici, 16. Cluci. Accidentat, Rareş Mureşan.

LPS Cetate Deva: 1. Raț – 3. Radak, 4. Barâcă (min. 85, 22. Mirică), 6. Dima, 7. Lupu, 8. Boldea – cpt, 9. Cocan (min. 54, 18, Noabeni), 10. Mărmăneanu, Kelemen (min. 88, 13. Jude), 20. Roşie, 11. Muscă.

Antrenor principal: Romulus Gabor.

Rezerve: 12. Anton, 5. Mercurean, 14. Teodorescu, 15. Pascu.

Au arbitrat: Nicolae Dragoş Lunca (Cluj) – Paul Sergiu Corb (Zalău) şi Claudiu Giorgiu (Cluj). Observator de arbitri Lucian Glogoviceanu, iar delegat de joc Vasile Rad (Arad).

Rezultatele serii în C4, clasamentul actualizat și programul rundei viitoare, a 28-a și antepenultima, de vineri și sâmbătă, pe coloana dreaptă.