CSM Lugoj câștigă la ”satelitul” Craiovei și urcă pe locul 2, la 5 puncte de lider

CSM Lugoj a început cum nu se poate mai bine returul Ligii 3, înscriind de nu mai puțin de 4 ori în primele 35 de minute ale duelului direct de podium jucat în deplasare, în fieful echipei secunde a grupării CS U Craiova, reușite care i-au asigurat victoria și ascensiunea pe locul 2, ocupat peste iarnă de oltenii coborâți pe poziția a patra. Iar cum liderul ACS Șirineasa n-a câștigat acasă, timișenii s-au apropiat la 5 puncte de prima clasată.

Oaspeți pe unul dintre cele mai bune terenuri sintetice din peisajul arenelor divizionare, de pe baza craioveană Sport și Agrement, lugojenii s-au distanțat încă din prima repriză la 0-3 și 1-4, rămânând în avantaj grație plusului de experiență competițională până la încheierea partidei din runda a XVII-a, a doua în programul returului dar de debut în sezonul de primăvară, dat fiind amânarea etapei inaugurale de săptămâna trecută, pe fondul vremii neprielnice.

CSM Lugoj dovedea și în a doua jumătate a turului că îi priește în deplasare, câștigând afară cu 3-2 și 4-2 respectiv remizând 3-3, iar astăzi de la ora 15 a înscris de mai multe ori încă din prima parte, deși a jucat pe o suprafață atipică celei pe care se antrenase în cursul săptămânii, când antrenamentele le-a desfășurat în incinta-balon, dat fiind impracticabilitatea terenurilor mustind de apă din complexul ”Tineretului”. De pe o suprafață de joc redusă, a sinteticului din balon, și cu doar 20 respectiv 10 minute de antrenament pe terenul II în cele două zile premergătoare partidei, bănățenii au fost nevoiți să se acomodeze din mers la cea din Bănie, ceea ce au izbutit cu brio, prin a înscrie în cascadă în repriza I.

Iar astfel au și rămas invincibili în deplasările din Seria a IV-a a Ligii 3.

Deschiderea de scor a survenit în minutul 14 dintr-o fază fixă, executată de Nicolescu, lovitură liberă de la 40 de metri, în urma căreia Velici a reluat cu capul în poarta goală, profitând de o nesincronizare între goalkeeperul oltenilor și un coechipier, presați în săritura la cap și de înaltul Pădurariu.

Același Gelu Velici făcea 0-2 peste nici 5 minute, singur cu portarul, cu latul, după ce Bozian îl servea cu o pasă verticală în spatele apărării, scor la care gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, executată peste bară, după ce Nicolescu faulta în careu.

Nu înscriu gazdele din penalty, o face precisul executant Bogdan Bozian, 0-3 în minutul 30, după un fault asupra lui Pădurariu, care efectua o intercepție, pătrunzând în careu și rămânând unu la unu cu portarul, moment în care a fost stopat de un oponent, care a primit cartonașul galben.

Treceau însă doar 3 minute și Miculescu trimitea balonul în propria poartă, autogol dintr-o învălmășeală în careu, după o centrare de pe linia de fund, dar replica bănățenilor a fost cât se poate de promptă, în minutul imediat următor, când Pădurariu a recuperat un alt balon la 20 de metri de buturi și a scăpat singur cu un apărător, pe care l-a driblat scurt, trimițând cu stângul la colțul lung: 1-4.

Festival de goluri, 2-4 în minutul 37, craiovenii fructificând un penalty acordat fără ca Roșie să fi faultat în propriul careu, efectuând de fapt o alunecare în încercarea de a bloca o centrare, fază derulată în fața asistentului dar interpretată de central, aflat la 30 de metri, pe partea opusă.

”Satelitul” Craiovei reducea din handicap cu 8 minute înainte de pauză, iar și mai mult cu 12 înainte de final, 3-4 printr-un șut prins de Puțaru de la 25 de metri după o minge respinsă în urma unei faze fixe, gol de kinogramă la colțul lung, în plasa laterală. Insuficient însă pentru evitarea înfrângerii…

Ocupanta locului 2 avea să cedeze poziția învingătorilor zilei, craiovenii suferind și o eliminare spre finele partidei cu numeroase cartonașe galbene, două pentru faulturi de joc contribuind și la unul roșu în tabăra gazdelor.

Fără Fridrich, accidentat, dar și Precupanu respectiv Szekely, antrenorul Cosmin Petruescu s-a axat pe un 4-4-3 cu Păduraru – Daniel Filip, Nicolescu, Miculescu, Roșie – Velici, Mărmăneanu, Vlădia – Olariu, Bozian, Pădurariu, iar în partea secundă a mai apelat și la Ciubotariu, Radak, Alexandru Dan și Popan, în vreme ce David Filip și Dobra au rămas pe bancă.

Craiovenii s-au înclinat în sistemul 3-4-3, la start cu Manea – Ion, Enache, Puțaru – Borța, Șerban, Buzan, Trocan – Constantin, Baicu, Mihăilă.

CS U Craiova SA II – CSM Lugoj 3-4 (2-4): Eugen Miculescu (33 – autogol), Raul Baicu (37 – pen.), Ionuţ Puţaru (78) / Gelu Velici (14, 18), Bogdan Bozian (30 – pen.), Cristian Pădurariu (34)

O altă divizionară C timișeană care a jucat astăzi într-un alt județ, în deplasare, a suferit în schimb o cât se poate de umilitoare corecție, CSM Şcolar Reşita – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 11-0 (4-0: Daniel Ene 9, 68, 69, Laurenţiu Breşneni 11, 28, 58, Cristian Costin 26, Marius Staicu 64, Cosmin Negoescu 65, 70, 83), cărășenii urcând astfel pe podium, în urma lugojenilor.

Învinsă a fost și viitoarea vizitatoare a lugojenilor, dar pe teren propriu: ACS Ghiroda – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 0-2 (0-2: Florin Burghele 18, Marius Şimăndan 44). De la acest joc vom reveni cu amănunte, declarații și fotografii. Iar tot astăzi s-a înregistrat și o remiză, pe terenul liderului, după cele 3 de ieri: ACS Şirineasa – Naţional Sebiş 1-1 (1-0: Lucian Iordache 24 – pen. – Nicolae Ruţă 60).

Rezultatele etapei a 17-a, clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.