CSM Lugoj, egalată acasă de Unirea

Divizionarii C de pe malurile Timișului au început perioada post-Petruescu printr-o remiză pe teren propriu în etapa inaugurală a ediției 2018-2019 în seria vestică, fiind egalați cu 10 minute înaintea încheierii partidei de vineri de la ora 18 de oaspeții din Alba Iulia, după ce Beniamin Dobra deschidea scorul la mijlocul reprizei I dintr-o lovitură de la 11 metri.

Una dintre cele 3 întâlniri ale zilei inaugurale în runda de debut a noului campionat în Seria a IV-a din Liga 3 a fost programată vineri seară la Lugoj, unde gazda CSM, de-acum fără antrenorul Cosmin Petruescu după câteva bune și foarte bune clasări în sezoanele anterioare, în primăvară trăgând la podiumul clasamentului în C4, a condus mai bine de jumătate din timpul de joc, însă a fost egalată în cele din urmă de o formație oaspete revenită după numai un an în cadrul aceleiași întreceri, campania precedentă derulând-o în Seria a V-a, ardeleană: 1-1 (1-0) cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia.

S-au consemnat așadar două victorii ale gazdelor, la două goluri diferență, la Dumbrăvița și Lipova, dar și o remiză cu goluri pe malurile Timișului, unde peste 450 de spectatori au salutat revenirea fotbalului divizionar C în cadrul competițional oficial. Deznodământ conturat contrar cursului jocului, pretendenta la promovare din județul Alba egalând în minutul 80 prin Răzvan Ivan.

Timișenii, îndrumați de la începerea pregătirilor de vară de antrenorul principal Ilie Rotariu, asistat de căpitanul din centrul defensivei lugojene nu doar în sezoanele cu Petruescu la timonă, Eugen Miculescu, au deschis scorul în minutul 22, prin Beniamin Dobra, care a transformat o lovitură de la 11 metri. O primă salvă de avertisment din partea ardelenilor ghidați de Adrian Bicheși a fost lansată înaintea pauzei, în minutul 42, când Axinte a fost salvat de transversală: 1-0 la pauză. Bănățenii n-au izbutit însă conservarea rezultatului, întărita grupare din Alba plecând acasă cu un punct înaintea primirii marți în turul 3 al Cupei României a clujenilor de la Sănătatea Servicii Publice, fază în care a pătruns după calificarea pe terenul unei colege de serie, din Avrigul sibian. Meci eliminatoriu la mijlocul săptămânii viitoare și pentru CSM, dar în deplasare, la Ghiroda, după ce lugojenii câștigau prima apariție oficială a noului sezon, tot în fief-ul unei grupări din C4, din Deva.

Antrenorul secund Eugen Miculescu ne-a spus după remiză că ”în primul rând doresc să mulţumesc spectatorilor veniţi în număr mare la stadion, printre care foarte mulţi tineri, care ne-au încurajat. Păcat că nu am câştigat. A fost un joc frumos, cu ocazii de partea noastră, și chiar și până la pauză puteam închide meciul, dar am ratat, cum des se întâmplă în fotbal”.

Antrenoriu principal Ilie Rotariu şi secundul Eugen Miculescu i-au aliniat la debutul în noul campionat pe Axinte – Săndescu, David, Mihoc, Predescu, Jula, Mărmăneanu, Precupanu, Dobra, Maier, Sărăcin. Au mai jucat: Bolgea, Cărăbaş, Raţiu.

Așadar schimbări semnificative de efectiv și pentru lugojeni, care în urmă cu 3 luni, pe 25 mai, în ultima apariție oficială din campania anterioară în Seria a IV-a, câștigau cu 1-2 (0-2) la Giarmata în alcătuirea David Fillip – Radak, Nicolescu, Alex Dan, Olariu, Pădurariu, Bozian, Grega, Roşie, Mărmăneanu, Vlădia, pe parcurs mai intrând Daniel Filip, Secoşan, Dobra și Sărăcin iar pe bancă rămânând Iordache şi Fridrich.

Etapa I în C4 continuă astăzi de la ora 18. Ultimele rezultate din primele patru eșaloane valorice, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.