CSM Lugoj răstoarnă scorul la Timișoara: 4-2 cu Centrul de Excelență. FOTO

Duelul alb-violet al secund-divizionarelor din România și Ungaria a avut parte de un meci în deschidere, disputat astăzi de la ora 12 la Baza II – UPT și câștigat de vizitatorii lugojeni din Liga 3, care au răsturnat scorul în fața juniorilor gazdă.

Așadar, în primul joc al cuplajului fotbalistic amical de la Timișoara, echipa Tricolor 11 a Centrului de Excelență Timișoara s-a întrecut cu CSM Lugoj, Sefer deschizând scorul pentru gazde, 1-0, după ce a profitat de o indecizie defensivă a celor de pe Timiș și a trimis de la 8 metri pe jos, în minutul 25.

Sărăcin a egalat pentru lugojeni în minutul 42 cu un șut de la 6 metri după centrarea expediată de Bozian de pe linia de tușă, însă Alexandru Goța i-a readus imediat în avantaj pe juniorii de 2000 ai ”Centrului” după cornerul lui Lazăr: 2-1 la pauză.

A doua jumătate a părții secunde avea să consemneze răsturnarea de situație, cu același Bozian co-autor și apoi semnatar al unei ”duble”. Mai întâi, în minutul 65, Mădălin Livan a egalat la doi din pasa lui Bozian, care a înscris în minutul 75 dintr-o lovitură liberă executată rapid de la 20 de metri, surprinzându-i pe juniori în exercițiul alcătuirii și dirijării de către portar a zidului.

Avea să fie chiar 2-4 în minutul 88, tot grație lui Bozian, de această dată cu o lovitură de cap la centrarea lui Livan, care i-a întors așadar favoarea.

Victorie așadar pentru divizionarii C lugojeni, care l-au avut în centrul defensivei și pe Miroslav Radak, un sârb în vârstă de 22 de ani. Iar pentru CSM urmează miercuri un alt amical, cu reșițenii de la CSM Școlar.

Tricolor11: Dobra – Jurj, Țieranu, Goța, Manolache, Lazăr, Casian, Sefer, Trif, Chera, Popa.

Au mai jucat Pădure, Barbu – Kovari, Stoianovici, Todirenchi, Doda, Bănceanu, Pițigoi, Burghele, Talpoș, Șimăndan și Peter.

CSM Lugoj: Filip – Precupanu, Radak, Miculescu, Roșie – Marta, Zurbagiu, Radu, Bozian, Lazea, Sărăcin.

După pauză au mai apărut Pădureanu, Sîrbu, Horcea, Dobra, Peptănuș, Livan, Drăghici, iar pentru un sfert de oră și Ciubotariu respectiv Olariu.

La centru s-a remarcat cu un arbitraj bun bucureșteanul din staff-ul logistic al Centrului de Excelență, Mirel Pacialoiu, în vârstă de 43 de ani, asistat de Luca Zăvoianu (Bozovici) și Bogdan Chiorpec (Lugoj).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.