CSM Școlar Reșița, 3-1 la U19 și 2-1 la U17 cu ASU Politehnica

Juniorii A și B reșițeni au fructificat astăzi de la orele 12 și 14 avantajul terenului propriu în cuplajul fotbalistic din Seria 7 în Campionatul Național FRF la categoriile de vârstă U19 și U17, CSM Școlar trecând cu 3-1 respectiv 2-1 de ASU Politehnica în disputele din cadrul etapei a 33-a.

În prima întâlnire a ”dublei” de pe terenul sintetic din Valea Domanului, cărășenii de pe poziția a doua au trecut cu 3-1 (0-0) de alb-violeții de pe locul 3, CSM Școlar deschizând scorul în primele minute după pauză iar rezerva Buda egalând după mijlocul reprizei a II-a, la puține minute în urma introducerii sale în teren de profesorul Tiberiu Brîndescu. Gazdele au preluat însă din nou conducerea, pe care au majorat-o apoi dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru o împingere în careu comisă de Titu: 3-1.

Așadar un nou triumf reșițean în întâlnirile cu ”violeții” la U19 din 2017, din a doua jumătate a sezonului, după ce pe 29 martie, în runda a 24-a, ASU Politehnica – CSM Școlar se încheia 5-6 pe Baza II – UPT. Pentru cărășeni a fost și a treia victorie la rând după întreruperea cu etape de ședere pe tușă, în urma unui 8-0 acasă cu sibienii și 4-1 în intermediara de miercuri la Lugoj, pe când pentru alb-violeți a fost al treilea eșec succesiv, după 1-0 la Simeria și 1-2 acasă peste săptămână cu LPS Sebeș.

Cuplajul a început pe o ploaie când măruntă, când mai deasă, iar antrenorul Brîndescu a apelat la același 11 cu care aborda și etapa a 32-a, efectuând pe parcurs 4 schimbări, și anume Buda în locul lui Ciontu după prima oră de joc, Iakab în locul lui Țenche, Copoeru în cel al lui Muj și Grigoraș pentru Țurcaș. Juniorii crescuți de ”Banatul” și trecuți din vara lui 2016 la ASU Politehnica au avut o repriză a doua mai bună însă au ratat la 1-1 răsturnarea scorului, deși Neamțu scăpase singur spre buturi.

Victorie a gazdelor și în cel de-al doilea meci, de la ora 14, al juniorilor B, și cu același scor cu care CSM Școlar se impunea pe 29 martie la Timișoara, 1-2. Tot profesorul Brîndescu a rămas pe banca lui ASU Politehnica și la partida categoriei U17, dat fiind că Flavius Nastor era implicat în întrecerea Interligii de copii, iar reșițenii s-au desprins la 2-0 până la pauză după o greșeală de așezare a portarului timișorean la o lovitură liberă de la 20 de metri respectiv printr-o lovitură de cap în urma unui corner. Tot dintr-o fază fixă au și redus din handicap timișorenii, 2-1 la mijlocul reprizei secunde printr-un penalty acordat pentru henț în careu și transformat de Bîte.

Precum la U19, cărășenii sunt tot pe locul 2 în seria vestică și la U17, în acest caz în urma Centrului de Excelență Deva, pe când timișorenii sunt pe poziția a cincea.

Și Campionatul Național U19 și U17 este înaintea finalului de retur, mai având programate 3 etape, dintre care în prima ”violeții” vor sta iar apoi vor evolua la Sibiu cu Interstar respectiv sâmbătă 20 mai acasă cu CSȘ Lugoj.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.